Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Czwartek 2 Maja 2024 Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta     os�b on-line [1]
R E P E R T U A R









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna


Kalendarium: Nie Przegap!


2006

Styczeñ
Luty
Marzec
Kwiecieñ
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpieñ
Wrzesieñ
Pa¼dziernik
Listopad
Grudzieñ


Maj 2007
  powrót
06.05
Weekend z Frankensteinem, Srebrnogórska Majówka (Z±bkowice ¦l±skie 4 – 6 maja )
Miejsce: 4 – 6 maja br. na Zamku w Z±bkowicach ¦l±skich
Organizator: ***

Weekend z Frankensteinem, Srebrnogórska Majówka, czyli d³ugi weekend majowy w Dolno¶l±skiem
Zbli¿a siê weekend majowy, który wiele osób chce spêdziæ poza miejscem zamieszkania. Tradycyjnie ju¿ na najazd turystów przygotowuj± siê najbardziej znane miejscowo¶ci w Polsce. Ale czy warto wyruszaæ w d³ug± podró¿ i wypoczywaæ w zat³oczonych miejscach, odwiedzanych przez rzesze turystów?
Nie trzeba planowaæ kilkugodzinnych podró¿y, w ma³o komfortowych warunkach, aby oderwaæ siê od codziennych spraw, a przy okazji zobaczyæ ciekawe, czêsto ma³o znane i nie tak zat³oczone miejsca. W województwie dolno¶l±skim mo¿na wybraæ siê np.: na „Weekend z Frankensteinem” do Z±bkowic ¦l±skich i majówkê do Srebrnej Góry. Te propozycje to oferta grupy partnerskiej „Miêdzy z³otem a srebrem. Odkrywamy atrakcje Ziemi Z±bkowickiej”, powsta³ej w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa”.
Od momentu za³o¿enia w XII w. do 1945 roku Z±bkowice ¦l±skie nosi³y nazwê Frankenstein. Na pocz±tku XVII w. miasto nawiedzi³a straszna zaraza, której przyczyn± by³a dzia³alno¶æ szajki miejscowych grabarzy, którzy z wykopanych na cmentarzu zw³ok preparowali trucizny. Zostali oni bardzo surowo ukarani, a po tym wydarzeniu powsta³a legenda Frankensteina – diabelskiego ³owcy. Obecnie s³owo „Frankenstein” kojarzy siê z postaci± potwora stworzon± przez Mariê Shelley w 1818 r. w powie¶ci „Frankenstein, czyli nowoczesny Prometeusz” oraz filmami grozy, które powsta³y na kanwie tej ksi±¿ki. Niektórzy badacze historii wi±¿± ze sob± z±bkowick± legendê i bohatera utworu angielskiej pisarki.
W dniach 4 – 6 maja br. na Zamku w Z±bkowicach ¦l±skich odbêdzie siê majówka z Frankensteinem. Impreza rozpocznie siê 4 maja o godz. 17:00 koncertem pod nazw± „Frankenstein Festival”. Wyst±pi±: TSA, Closterkeller, Grzegorz Kupczyk i CETI a jako support - Morior Axis. Nastêpnego dnia organizatorzy zapraszaj± na: „Brzmienie ¶redniowiecza – Legenda o p³ochej Kunegundzie i czterech mê¿nych rycerzach”. Bêdzie to otwarte przedstawienie w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Solidarii. Przybierze ono formê rycerskiej opowie¶ci, w której publiczno¶æ równie¿ bêdzie uczestniczyæ. Widzowie w trakcie opowiadanej historii bêd± mieli okazjê ogl±daæ m.in.: turniej i bieg rycerski, zawody ³uczników, pokazy tañców oraz plebejskie gry i zabawy. Bêd± mogli równie¿ wzi±æ udzia³ w grze terenowej – Poszukiwanie Frankensteina. 6 maja odbêdzie siê impreza pod nazw± „¦ladami przesz³o¶ci - Husyci pod Frankensteinem”, podczas której publiczno¶æ zostanie przeniesiona w czasie w XV w. i bêdzie mog³a zobaczyæ zbiór scenek rodzajowych w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Solidarii, dotycz±cych husyckiej rejzy z roku 1428. Imprezie towarzyszyæ bêd± m.in.: pokazy i nauka tañców, demonstracja uzbrojenia i pokazy walk na broñ wszelak±, pojedynek z husyt±, plebejskie gry i zabawy, pokazy artyleryjskie. Oprócz wspomnianych atrakcji, w dniach 5 – 6 maja w Regionalnej Izbie Pami±tek w Z±bkowicach ¦l±skich bêdzie mo¿na zwiedziæ laboratorium dr. Frankensteina. Wszystkie szczegó³y na temat programu „Weekendu z Frankensteinem” znajduj± siê na stronie http://www.frankenstein.e-zok.pl.
Srebrna Góra z kolei zaprasza 1 maja na imprezê w stylu PRL-u. Majówka rozpocznie siê o godzinie 15:00 pochodem pierwszomajowym i defilad± pojazdów. W trakcie Biesiady Przodowników Pracy, miêdzy godz. 16:00 a 22:00, uczestnicy bêd± mogli m.in.: wys³uchaæ koncertów M³odzie¿owej Orkiestry Dêtej Przodowników z Hronova i Zespo³u Borowianki, czy zobaczyæ pokaz sztuk walki m³odych rewolucjonistów. W przerwach miêdzy wystêpami przewidziano czyny spo³eczne - konkursy takie jak: na obs³ugê „Baru Mi¶”, Srebrnogórski Przodownik Pracy, Wizyta Sekretarza, czy £ubu dubu. Biesiadê zakoñczy pokaz fajerwerków.
Jednak atrakcje, jakie bêd± dostêpne dla turystów ju¿ podczas najbli¿szej majówki, to nie wszystko. W ramach produktu „Miêdzy z³otem a srebrem. Odkrywamy atrakcje Ziemi Z±bkowickiej” planujemy stworzenie pe³nej oferty weekendowego pobytu na Ziemi Z±bkowickiej. Ka¿dy znajdzie co¶ dla siebie, zarówno osoby uprawiaj±ce turystykê aktywn±, przygodow±, jak i kulturow±. Tury¶ci bêd± mogli w czasie takiego zorganizowanego pobytu np. zobaczyæ skarby Ziemi Z±bkowickiej, wzi±æ udzia³ w zdobywaniu twierdzy albo wybraæ siê na sp³yw ³odziami w zalanej kopalni z³ota. – mówi Andrzej Rapacz, lider grupy partnerskiej „Miêdzy z³otem a srebrem. Odkrywamy atrakcje Ziemi Z±bkowickiej”. Aby mo¿na by³o zrealizowaæ te plany przed grup± partnersk± jeszcze du¿o pracy. Tury¶cie bowiem trzeba zaproponowaæ nie tylko atrakcje, ale i us³ugi na odpowiednim poziomie. Dlatego w³a¶nie cz³onkowie grup partnerskich oraz przedstawiciele bran¿y turystycznej bior± udzia³ w szkoleniach w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa”.
Szkolenia projektu s± bardzo potrzebne, poniewa¿ mo¿emy nauczyæ siê wielu nowych rzeczy i usystematyzowaæ posiadan± wiedzê. Ceny tych szkoleñ równie¿ s± bardzo wa¿ne. Gdyby by³y wy¿sze, na pewno nie zdecydowaliby¶my siê na udzia³ w zajêciach. – powiedzia³a El¿bieta Szumska, w³a¶ciciel i dyrektor Kopalni Z³ota w Z³otym Stoku, która aktywnie uczestniczy w pracach z±bkowickiej grupy partnerskiej.
Na szkoleniach pracownicy i menad¿erowie z bran¿y turystycznej zdobywaj± wiedzê m.in. z zakresu pozyskiwania funduszy, zarz±dzania zasobami ludzkimi czy wykorzystania Internetu w promocji swojej firmy. Kursy s± dofinansowane z Europejskiego Funduszu Spo³ecznego nawet do 80 procent.

***
Partnerami projektu w województwie dolno¶l±skim s±: Dolno¶l±ska Organizacja Turystyczna, Stowarzyszenie Gmin Ziemi K³odzkiej, Dolno¶l±ska Izba Turystyki.
***
Ogólnopolskimi patronami projektu „Turystyka – wspólna sprawa” s±: Polska Organizacja Turystyki, Polska Izba Turystyki, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polska Federacja Pilota¿u i Przewodnictwa oraz Rada Krajowa Izb Turystyki.
***
Zg³oszenia na szkolenia: Wiêcej informacji:
Regionalne Biuro Projektu Barbara Grocho³a
tel.: 0 71 341 72 90 Migut Media SA
tel./fax: 0 71 343 80 86 tel.: 0 22 515 01 15
e-mail: dolnoslaskie@tws.org.pl fax: 0 22 613 25 84
e-mail: b.grochola@migutmedia.pl
www.tws.org.pl

Podstawowe informacje o projekcie
„Turystyka – wspólna sprawa”


„Turystyka – wspólna sprawa” to pierwszy w Polsce du¿y projekt szkoleñ i doradztwa dla bran¿y turystycznej. Korzystaj± z niego przedsiêbiorcy, samorz±dy lokalne oraz organizacje wspieraj±ce rozwój turystyki. Jego celem jest poprawa konkurencyjno¶ci bran¿y turystycznej poprzez podniesienie umiejêtno¶ci zawodowych osób w niej pracuj±cych.

Polsk± bran¿ê turystyczn± charakteryzuje wci±¿ niski poziom wykszta³cenia kadr ¶wiadcz±cych us³ugi oraz brak szerszej wspó³pracy regionalnej. Odpowiadaj±c na te problemy, Polska Agencja Rozwoju Przedsiêbiorczo¶ci przygotowa³a kompleksowy projekt szkoleniowy i doradczy, który ma do spe³nienia trzy podstawowe zadania:
§ podnie¶æ umiejêtno¶ci tworzenia, rozwijania i promowania markowych produktów turystycznych w formule sieciowej, tj. poprzez wspó³pracê ró¿nych podmiotów dzia³aj±cych na jednym obszarze,
§ podnie¶æ wiedzê dotycz±c± ró¿nych zagadnieñ bran¿owych zwi±zanych z dzia³alno¶ci± turystyczn±,
§ doskonaliæ znajomo¶æ jêzyków obcych.

Projekt jest adresowany do przedsiêbiorstw turystycznych, jednostek samorz±du terytorialnego, organizacji przedsiêbiorców i pracodawców, organizacji wspierania przedsiêbiorczo¶ci oraz organizacji pozarz±dowych dzia³aj±cych w sektorze turystyki. W szkoleniach mo¿e uczestniczyæ zarówno kadra zarz±dzaj±ca, jak równie¿ pracownicy wymienionych podmiotów. Udzia³ w nich we¼mie, co najmniej 10 tysiêcy osób, spêdzaj±c w salach szkoleniowych blisko 800 000 godzin. Szkolenia s± tylko czê¶ciowo odp³atne dla uczestników, w wiêkszej czê¶ci koszty szkoleñ s± pokrywane z Europejskiego Funduszu Spo³ecznego.

Realizowane s± trzy edycje projektu „Turystyka – wspólna sprawa”. Pierwsza edycja, wdra¿ana od stycznia 2006 r. pod kierownictwem firmy Doradztwo Gospodarcze DGA SA, obejmuje województwa: dolno¶l±skie, podlaskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie oraz ¶wiêtokrzyskie. Druga edycja, realizowana jest od lipca 2006 r. pod kierownictwem F5 Konsulting Sp. z o.o., obejmuje województwa: ma³opolskie, lubelskie, ¶l±skie, warmiñsko – mazurskie oraz zachodniopomorskie. Trzecia edycja, wdra¿ana od wrze¶nia 2006 r. pod kierownictwem firmy Doradztwo Gospodarcze DGA SA, obejmuje województwa: mazowieckie, lubuskie, ³ódzkie, opolskie, podkarpackie, wielkopolskie.

Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiêbiorczo¶ci przez Konsorcjum w sk³adzie: Doradztwo Gospodarcze DGA SA, F5 Konsulting Sp. z o.o., Central Europe Trust Polska Sp. z o.o., JDJ Bachalski Sp. z o.o., Migut Media SA.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Oficjalne treningi tras± 35. Sudeckiej 100!
W dniach 26.04, 12.05 oraz 19.05 zapraszamy wraz z Grup± Biegow± Dzikowiec na oficjalne treningi tras± tegorocznej 100. W tym roku biegniemy podobnie jak w 2023 roku.

:: Stop dzikim wysypiskom ¶mieci
Do Urzêdu Gminy Nowa Ruda nap³ywa wiele zg³oszeñ dotycz±cych powstawania tzw. „dzikich wysypisk ¶mieci”. Odpady, które s± najczê¶ciej wyrzucane w miejscach do tego nieprzeznaczonych to zu¿yte opony, odpady wielkogabarytowe, zu¿yty sprzêt elektryczny i elektroniczny czy odpady budowlane.

:: Pieni±dze dla Gminy G³uszyca
Gmina G³uszyca ma przyjemno¶æ poinformowaæ mieszkañców o otrzymaniu dotacji z bud¿etu Województwa Dolno¶l±skiego w ramach "Dolno¶l±skiego Funduszu Pomocy Rozwojowej 2024". Projekt "Modernizacja drogi gminnej oraz budowa o¶wietlenia ulicznego w celu podniesienia poziomu bezpieczeñstwa drogowego" zosta³ dofinansowany kwot± 178 100,00 z³, przy ca³kowitej warto¶ci zadania wynosz±cej 241 141,78 z³.

:: Zamek Grodno do³±cza do Porozumienia „Na Szlaku Zamków Piastowskich”
Warownie pe³ne tajemnic, niezg³êbionych sekretów i niesamowitych legend maj± w sobie co¶… magnetycznego. Ta niewypowiedziana magia wabi zagorza³ych poszukiwaczy przygód i niewielu jest w stanie oprzeæ siê temu zamkowemu urokowi.

:: Do Kamiennej Góry przyjedzie dom w czê¶ciach
W dniach od 8 do 15 kwietnia na ul. ¦ciegiennego (od skrzy¿owania z ulic± J. Lompy do Ronda Niepodleg³o¶ci) zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Jest to zwi±zane z transportem i monta¿em modu³ów domu komunalnego, który powstaje na tej ulicy.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Maj 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe