Wierzbówka kiprzyca- pospolita ro¶lina o wysoko¶ci do 100cm. Rozsiewa siê tworz±c ca³e ³any i "opanowuj±c" ³±ki. Ro¶nie miêdzy innymi w okolicy Szczawna Zdroju, gdzie zosta³a sfotografowana. 
fot. M. Szafirski
infoEXPRESS






poznaj SUDETY
|
28 Pa¼dziernika 2019, 11:06 | Aktualności
Wa³brzych: Król Julian w Palmiarni
Któ¿ z nas nie uwielbia bajki o „Królu Julianie” z Madagaskaru, któremu g³osu udziela Adam Boberek? Niemal ka¿de dziecko wie kim s± postaci z tej zabawnej kreskówki, dlatego najm³odsi widz±c nowych mieszkañców Palmiarni z pewno¶ci± siê uciesz±.
Cztery lemury katta p³ci mêskiej zamieszkaj± w grudniu w niezwykle komfortowych warunkach w przepiêknej modernistycznej Palmiarni w Wa³brzychu. Egzotyczna przeprowadzka mo¿liwa jest dziêki polsko-czeskiemu projektowi „Z tropiku do tropiku na polsko-czeskim pograniczu”. Specjalnie dla futrzanych rozkoszników wybudowany zosta³ ocieplany pawilon, który po³±czony zosta³ zrobionym z siatki tunelem z jedn± z wyremontowanych w ramach projektu szklarni. Lemury katta s± bardzo towarzyskimi zwierzêtami. W Wa³brzychu zamieszkaj± cztery samce tego gatunku, które przyjad± od partnera w projekcie, czyli z Safari Park Dvùr Králové. W ramach wymiany do Czech pojad± palmy pochodz±ce z wa³brzyskiej palmiarni.
Lemury ¿yj± w po³udniowo-zachodniej czê¶ci Madagaskaru, na otwartych, suchych i skalnych, rzadko na zalesionych terenach (tryb ¿ycia naziemny), tworz±c grupy z³o¿one z 5-20 osobników. Chroni± siê w jaskiniach. Owoco¿erny, zjada równie¿ li¶cie i nasiona, a jedynie okazjonalnie owady. Lemury katta stosunkowo du¿o czasu spêdzaj± na ziemi, nie oddalaj±c siê jednak zbytnio od swoich drzew, gotowe do natychmiastowego powrotu w przypadku najmniejszego zaniepokojenia. S± aktywne wy³±cznie w ci±gu dnia.
Przypominamy, ¿ê jedna z najpiêkniejszych Palmiarni w Europie przechodzi obecnie kompleksowy remont. Dziêki ¶rodkom z Unii Europejskiej wyremontowana zostanie jej znaczna czê¶æ (sze¶æ nieu¿ytkowanych przez d³ugie lata szklarni bocznych), której przywrócony zostanie splendor z czasów, kiedy nale¿a³a do ksi±¿êcej rodziny Hochbergów. Teraz wszystko w rêkach rodziców i dziadków, by zabraæ „ma³e cz³owieki” na odwiedziny do „Króla Juliana”.
¬ród³o: 30minut.pl
KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
|

Nie Przegap!
OG£OSZENIA
S O N D A

Wiadomo¶ci // region
:: ¦wiatowy Dzieñ Poezji pod Atlantami
W Galerii pod Atlantami odby³o siê Wiosenne Czytanie Poezji. „¦wiêto s³owa” up³ynê³o przy twórczo¶ci Mariana Jachimowicza oraz w³asnej lokalnych autorów i przyci±gnê³o do Biblioteki pod Atlantami liczne grono mi³o¶ników poezji.
:: Za nami Powiatowy Konkurs Recytatorski utworów Krzysztofa Kamila Baczyñskiego
W pi±tek (20 marca) w Filii nr 7 z oddzia³em dzieciêcym (Piaskowa Góra) odby³ siê Powiatowy Konkurs Recytatorski utworów Krzysztofa Kamila Baczyñskiego.
:: Mariusz Konieczny i Oliwia Hlond z medalami Mistrzostw Polski w Sumo
MULKS Junior Dzier¿oniów powiêkszy³ liczbê trofeów o kolejne medale. Tym razem w sumo. W rozgrywanych 14 i 15 marca M³odzie¿owych Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Polski Seniorów w sumo startowa³a Oliwia Hlond, Jakub Plaszczyk oraz Mariusz Konieczny.
:: 23 nowe segmenty z ogródkami i parkingiem. DTBS buduje w ekspresowym tempie
Dzier¿oniowskie Towarzystwo Budownictwa Spo³ecznego realizuje kolejn± inwestycjê, która odmieni miejski krajobraz i zapewni komfortowe warunki mieszkaniowe kolejnym rodzinom. Przy ulicy Sowiogórskiej powstaj± w³a¶nie 23 segmenty mieszkalne przeznaczone na wynajem. Ka¿dy z nich bêdzie mia³ w³asny ogródek oraz dwa miejsca parkingowe na podje¼dzie. Warto¶æ inwestycji to 14,5 mln z³otych.
:: Sterylizacja kotów i psów
Z 323 tys. z³, które Dzier¿oniów przeznaczy³ w tegorocznym bud¿ecie na opiekê nad bezdomnymi zwierzêtami, 36 tys. z³ zaplanowano na promowanie i wspieranie w¶ród w³a¶cicieli dzia³añ zwi±zanych ze sterylizacj± zwierz±t. To najskuteczniejszy sposób ograniczania liczby bezdomnych czworonogów.
Archiwum
Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
| Marzec 2026 |
| Po |
Wt |
Sr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
| | | | | | 1 | | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
| 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
| 30 | 31 | | | | | |
|