Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Czwartek 25 Kwietnia 2024 Imieniny: Jaros³awa, Marka, Wiki     os�b on-line [1]


Przemi³a rodzinka kaczek na oczku wodnym w Wa³brzychu. Mama dogl±da swoje pociechy, te za¶ baraszkuj± i opychaj± siê czym siê da, zwiêkszaj±c swoj± wagê kilkana¶cie razy. Gdy osi±gn± odpowiednie rozmiary i wyrosn± im pióra naucz± siê lataæ i usamodzielni± siê.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
3 Grudnia 2005, 09:27 | Aktualności

Mikrokosmos w naszym Davos - Dolno¶l±skie ¶lady Krzysztofa Kie¶lowskiego

Twórca „Amatora”, „Dekalogu” i „Trzech kolorów” dzieciñstwo spêdzi³ w Soko³owsku. Tu ogl±da³ pierwsze filmy przez dziurê w dachu kina. I plu³ na widowniê, ze z³o¶ci, ¿e nie mo¿e sobie pozwoliæ na bilet.
Krzysztof Kie¶lowski by³ tak¿e przez chwilê uczniem szko³y po¿arniczej we Wroc³awiu. Po latach wróci³ tu, by zrealizowaæ w operze „Personel”, z krawcami szyj±cymi kostiumy do „Rigoletta”.
¯eby zarobiæ na chleb, nakrêci³ kilka filmów reklamowych o kopalni miedzi w Lubinie. Powsta³ te¿ dokument o dyrektorze fabryki w ¦widnicy, który próbowa³ przeciwstawiæ siê mafijnej partyjnej organizacji w zak³adzie. Jednak ani Lubin, ani Wroc³aw czy ¦widnica nie mia³y na niego takiego wp³ywu, jak maleñkie Soko³owsko.
Du¿e zwierzê: Rodzina ze strony ojca pochodzi³a z Wo³ynia, matka wychowa³a siê w Bydgoszczy. Roman Kie¶lowski i Barbara Szonert pobrali siê w Warszawie, na pocz±tku wrze¶nia 1939 r. Tam te¿, 27 czerwca 1941 r., przyszed³ na ¶wiat Krzysztof. Rok pó¼niej rozpoczê³a siê trwaj±ca kilka lat tu³aczka rodziny. Z Warszawy przez tereny dzisiejszej Ukrainy i Bia³orusi, górno¶l±skie Strzemieszyce, gdzie przysz³a na ¶wiat siostra Krzysztofa – Ewa, opolskie G³ubczyce, a¿ po dolno¶l±skie Soko³owsko.


Co zachowa³o siê z tej podró¿y? Poczucie wykorzenienia, o którym pó¼niej opowiada³. I migawki z pogranicza snu i jawy. Jak wspomnienie z górskich Gorczyc – z 1946 lub 1947 r.
„Chodzi³em wtedy do przedszkola i pamiêtam bardzo dobrze, ¿e szed³em z mam±” – wspomina³ po latach w autobiografii „O sobie”. – „Z naprzeciwka wyszed³ s³oñ. Min±³ nas i poszed³ dalej. (...) Pamiêtam tê scenê doskonale i pamiêtam wyraz oczu tego s³onia (...) Jestem przekonany, ¿e to siê zdarzy³o, choæ mama twierdzi³a, ¿e tak nigdy nie by³o”. Ta scena wróci³a, ze zmian± jej ogromnego bohatera, w filmie „Du¿e zwierzê” wed³ug scenariusza Kie¶lowskiego i w re¿yserii Jerzego Stuhra. Tyle ¿e tam ulicami ma³ego miasteczka spacerowa³ wielb³±d.

Kino w kawa³kach
Do Soko³owska Kie¶lowscy trafili w 1951 r.. Roman Kie¶lowski by³ kuracjuszem sanatorium, na którym wzorowano budowê s³ynnego Davos. Pó¼niej znale¼li tu z Barbar± pracê i s³u¿bowe mieszkanie – najpierw przy ul. S³onecznej 3, potem przy G³ównej 22. To miejsce sta³o siê najd³u¿szym przystankiem w podró¿y – mimo ¿e rodzina jeszcze kilkakrotnie siê przeprowadza³a, a Krzysztof skoñczy³ podstawówkê w pobliskim Mieroszowie, to Soko³owsko by³o dla niego sta³ym punktem odniesienia.
To by³ – mimo finansowych problemów – beztroski czas dla Krzysztofa i jego siostry. Jak nie wystarcza³o na cukierki, mo¿na by³o sprzedaæ znalezione w krzakach butelki po kuracjuszach i ju¿ by³o na s³odycze. Czas wypraw do lasu. Wagarów pod pozorami opieki nad skar¿±c± siê na ból brzucha siostr± (wystarczy³o, by za rodzicami zamknê³y siê drzwi, choroba mija³a jak rêk± odj±³ i oboje szli na narty). I rodz±cej siê fascynacji kinem. Na bilety brakowa³o pieniêdzy, wiêc filmy ogl±da³o siê przez wentylator umieszczony na dachu domu kultury. Sêk w tym, ¿e mo¿na by³o zobaczyæ zaledwie kawa³ek ekranu – nogê, rêkê albo g³owê aktora. „Przez te otwory ¶wietnie siê plu³o na kinow± publiczno¶æ. Robili¶my to prawdopodobnie z zazdro¶ci. Byli¶my w¶ciekli, ¿e oni mog± wej¶æ do kina, a my nie”.
Malutka, licz±ca kilkuset mieszkañców miejscowo¶æ mia³a jeszcze jedn± zaletê – ¿y³o siê tam daleko od polityki. „By³ nauczyciel. By³ kierowca autobusu, je¿d¿±cy do wiêkszego miasteczka raz czy dwa razy dziennie. I to wszystko. By³ oczywi¶cie jaki¶ dyrektor sanatorium, który mo¿e nawet by³ partyjny, ale ja nie pamiêtam, czy go widzia³em. Wcale na przyk³ad nie pamiêtam, gdzie by³em, gdy umar³ Stalin. Nic mnie to nie obchodzi³o. Nawet nie wiem, czy wiedzia³em, ¿e umar³. Pewnie nie”.

Mundurowy uraz
W 1955 r. Kie¶lowski skoñczy³ szko³ê podstawow±. Na ¶wiadectwie mia³ same dobre oceny, ale nie my¶la³ o dalszej nauce. „Uwa¿a³em, ¿e wiem wszystko, co mi jest potrzebne, jak ka¿dy prawie cz³owiek w tym wieku” – t³umaczy³ potem. Jego idolem by³ niejaki Skowron, palacz w jednej z sanatoryjnych kot³owni. Nie¼le zarabia³, mia³ sporo wolnego czasu. Kie¶lowski chcia³ byæ taki jak on. To, ¿e tak siê nie sta³o, zawdziêcza rodzicom – ojciec umie¶ci³ buntownika w szkole po¿arniczej we Wroc³awiu. Krzysztof wytrzyma³ w niej kilka miesiêcy. Pozosta³ mu trwa³y uraz do mundurów, regulaminów i gwizdków.
Kiedy kilka lat pó¼niej upomnia³o siê o niego wojsko, robi³ wszystko, by unikn±æ s³u¿by. Dosta³ odroczenie z powodu niedowagi. Rok pó¼niej, po miesi±cach intensywnego odchudzania, znów stawi³ siê na komisji. Mia³ pecha – waga by³a zepsuta. Postanowi³ udawaæ wariata – lekarzom z zamkniêtego o¶rodka, przez kilka dni, po osiem godzin dziennie, opowiada³, jak reperuje kontakt i sprz±ta piwnicê.
Diagnoza brzmia³a: „schizophrenia duplex”, co mog³o oznaczaæ, ¿e maj±c karabin w rêku, zabije oficera. Dosta³ kategoriê D – niezdolny do s³u¿by nawet podczas wojny.

Podró¿e sentymentalne
Potem spêdzi³ rok w liceum wieczorowym w Wa³brzychu. Po latach wspomina³, ¿e nic mu tak nie smakowa³o, jak mielony na wa³brzyskim dworcu. I pewnie skoñczy³by tê szko³ê, gdyby nie jeden z profesorów – widz±c jego oceny z chemii, zawyrokowa³, ¿e lepiej ¿eby zosta³ stra¿akiem. Na takie dictum uczeñ wyszed³ z klasy i wiêcej nie wróci³. Trzecie podej¶cie okaza³o siê trafione – Kie¶lowski wyjecha³ do Warszawy, do nieistniej±cego ju¿ Liceum Technik Teatralnych.
Do Soko³owska, do rodziców, je¼dzi³ wielokrotnie, a¿ do roku 1960, kiedy zmar³ Roman Kie¶lowski. Potem matka re¿ysera przeprowadzi³a siê do Warszawy i kontakt z miejscowo¶ci± siê urwa³. Ale nie na zawsze. „Potem bardzo du¿o je¼dzi³em, szukaj±c tych miejsc” – wspomina³ twórca „Przypadku”. – „Planowa³em, ¿eby spotkaæ siê z tymi lud¼mi, a gdy ju¿ do nich doje¿d¿a³em, ochota mi przechodzi³a. Ogl±da³em te miejsca i wraca³em. Wydawa³o mi siê, ¿e to jest co¶ mi³ego, przyj¶æ, zobaczyæ cz³owieka, którego siê nie widzia³o trzydzie¶ci czy czterdzie¶ci lat. Zobaczyæ jak wygl±da, kim jest. To s± ca³kowicie inne ¶wiaty, ale w³a¶nie dlatego tak ciekawe. Mówi siê o tym, co s³ychaæ, co siê zdarzy³o. Ale po kilku takich spotkaniach z kolegami, straci³em ochotê. Prawdê mówi±c, by³o mi trochê wstyd. Mnie siê dosyæ dobrze powodzi, je¿d¿ê dobrym samochodem. Przyje¿d¿a³em w miejsca, gdzie by³y rudery, widzia³em biedne dzieci, biednych ludzi. Pewnie mia³em trochê szczê¶cia. Raz czy dwa w ¿yciu i to wszystko. Oni akurat nie mieli. Dla mnie to jest wstyd”.
Do miasteczka wróci³ w 1973 r. – zrealizowa³ tam „Prze¶wietlenie”, dokument o ludziach choruj±cych na gru¼licê. Mieszkañcy Soko³owska nie zapomnieli o Kie¶lowskim. Po jego ¶mierci, kilkakrotnie odbywa³y siê w tym miasteczku spotkania filozoficzno-filmowe, po³±czone z pokazami filmów re¿ysera. Ostatnie – rok temu. •

Magda Piekarska - S³owo Polskie Gazeta Wroc³awska

¼ród³o wiadomo¶ci | http://walbrzych.naszemiasto.pl


Przeczytany [13347] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Oficjalne treningi tras± 35. Sudeckiej 100!
W dniach 26.04, 12.05 oraz 19.05 zapraszamy wraz z Grup± Biegow± Dzikowiec na oficjalne treningi tras± tegorocznej 100. W tym roku biegniemy podobnie jak w 2023 roku.

:: Stop dzikim wysypiskom ¶mieci
Do Urzêdu Gminy Nowa Ruda nap³ywa wiele zg³oszeñ dotycz±cych powstawania tzw. „dzikich wysypisk ¶mieci”. Odpady, które s± najczê¶ciej wyrzucane w miejscach do tego nieprzeznaczonych to zu¿yte opony, odpady wielkogabarytowe, zu¿yty sprzêt elektryczny i elektroniczny czy odpady budowlane.

:: Pieni±dze dla Gminy G³uszyca
Gmina G³uszyca ma przyjemno¶æ poinformowaæ mieszkañców o otrzymaniu dotacji z bud¿etu Województwa Dolno¶l±skiego w ramach "Dolno¶l±skiego Funduszu Pomocy Rozwojowej 2024". Projekt "Modernizacja drogi gminnej oraz budowa o¶wietlenia ulicznego w celu podniesienia poziomu bezpieczeñstwa drogowego" zosta³ dofinansowany kwot± 178 100,00 z³, przy ca³kowitej warto¶ci zadania wynosz±cej 241 141,78 z³.

:: Zamek Grodno do³±cza do Porozumienia „Na Szlaku Zamków Piastowskich”
Warownie pe³ne tajemnic, niezg³êbionych sekretów i niesamowitych legend maj± w sobie co¶… magnetycznego. Ta niewypowiedziana magia wabi zagorza³ych poszukiwaczy przygód i niewielu jest w stanie oprzeæ siê temu zamkowemu urokowi.

:: Do Kamiennej Góry przyjedzie dom w czê¶ciach
W dniach od 8 do 15 kwietnia na ul. ¦ciegiennego (od skrzy¿owania z ulic± J. Lompy do Ronda Niepodleg³o¶ci) zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Jest to zwi±zane z transportem i monta¿em modu³ów domu komunalnego, który powstaje na tej ulicy.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Kwiecieñ 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
12 3 4567
8 91011121314
15 16 17 18192021
22 23 2425262728
2930


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe