Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Pi±tek 29 Marca 2024 Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona     os�b on-line [1]


Skar³owacia³e drzewa porastaj±ce strome zbocza Doliny Szczawnika w Ksi±¿añskim Parku Krajobrazowym pokryte grub± warstw± ¶niegu. Na ubogim w glebê, skalistym terenie rosn± obok siebie sosny i brzozy.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
14 Stycznia 2008, 10:36 | Aktualności

Legenda o Kwaterze Hitlera w Górach Sowich (cz. II)

Bardzo sobie ceniê zwiêz³e, lapidarne wprowadzenie Artura Sza³kowskiego do bogato ilustrowanego wspó³czesnymi zdjêciami artyku³u „Turystyka ¶ladami wojny. Poniemieckie, tajne budowle z czasów II wojny ¶wiatowej przyci±gaj± do Wa³brzycha zwiedzaj±cych z ca³ego ¶wiata” w dodatku „Panorama” – „Gazety Wroc³awskiej, S³owa Polskiego” z 14. 08. 2007 r. Dziennikarz nie daje siê ponie¶æ fantazji, nie czyha na tani± sensacjê i nie próbuje epatowaæ Czytelników mira¿ami o kwaterze Hitlera w masywie W³odarza. Oto co napisa³ we wstêpie tego artyku³u:
„Riese (niem. Olbrzym) – to kryptonim najwiêkszego projektu górniczo-budowlanego III Rzeszy. Realizowano go w latach 1943-1945 na terenie Gór Sowich oraz na i pod zamkiem Ksi±¿. Wobec nasilaj±cych siê alianckich nalotów bombowych, w³adze hitlerowskich Niemiec zdecydowa³y o ulokowaniu czê¶ci przemys³u zbrojeniowego w bezpiecznym rejonie Sudetów. W tym samym okresie podjêto równie¿ decyzjê o przekszta³ceniu zamku Ksi±¿ w jedn± z kwater Adolf Hitlera…
Wed³ug danych z wrze¶nia 1944 roku budowa poch³onê³a ponad 150 mln. marek Do wykonania podziemnych konstrukcji u¿yto 257 tysiêcy metrów sze¶ciennych betonu zbrojonego stal±. Wykonano 213 tysiêcy metrów sze¶ciennych tuneli, 53 km. dróg z sze¶cioma mostami i 100 km. ruroci±gów. Tylko na sam projekt Riese zu¿yto wiêcej betonu ni¿ w ca³ym 1944 roku przyznano ludno¶ci cywilnej na budowê schronów. Prace zosta³y wykonane tylko w czê¶ci. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej wiele podziemnych konstrukcji zosta³o zniszczonych. Niemcy wysadzili w powietrze wiêkszo¶æ wykutych w skale tuneli. Liczbê wiê¼niów pracuj±cych przy projekcie Riese ocenia siê na oko³o 30 tysiêcy. Wiêkszo¶æ zginê³a w efekcie przemêczenia, niedo¿ywienia, chorób”.
Te wszystkie dane liczbowe przytoczone przez A. Sza³kowskiego ¶wiadcz± o monumentalnych rozmiarach i niezwyk³ych kosztach inwestycji. Nawet na prosty, ch³opski rozum trudno siê zgodziæ, ¿e chodzi³o tu o kwaterê znanego z megalomanii wodza III Rzeszy, tak samo jak o rzekome schrony dla dowództwa ró¿nych rodzajów wojsk. To musia³ byæ cel znacznie powa¿niejszy, uzasadniaj±cy tak niewyobra¿alne ilo¶ci materia³ów budowlanych i pieniêdzy, zaanga¿owanie licznych firm budowlanych, projektantów, in¿ynierów, wojskowych, nie mówi±c o ofiarach ludzkich.


Wspomniany w poprzednim odcinku Józef Piszczek z Wroc³awia zgromadzi³ relacje kilku wiê¼niów zatrudnionych przy budowie kompleksu „Riese”:
„Józef Kaczmarczyk by³ w obozie w Jaworniku, pracowa³ w firmie H. Butler, napisa³ tak: „jak siê dowiedzia³em od niemieckich robotników to te komory w tych górach by³y przeznaczone na podziemne industria dla budowy samolotów”.
Potwierdza to Hieronim Grêbowicz: „by³em w Walimiu w latach 1943-44. Ja pracowa³em w okolicy Góry S³onecznej przy in¿ynierze, który prowadzi³ pomiary g³ównego tunelu w stronê G³uszycy oraz innych tuneli w pobli¿u. In¿ynier opowiada³, ¿e to bêd± fabryki zbrojeniowe”.
Ludwik Kawa w rozmowie z prokuratorem w obecno¶ci p³k. Adama Jarowa z WOSW w Wa³brzychu w dniu 2.11.1987 powiedzia³: „Obowi±zywa³a zasada, ¿e ka¿dy robotnik pracowa³ przy jednej sztolni i nie by³ wykorzystywany w innych. Chodzi³o o tajemnice jak± otoczone by³y te roboty. Wszyscy jednak mówili, ¿e chodzi tu o budowê fabryki cudownej broni (Wunder Waffen), czyli V1 i V2”.
Kazimierz Fedorowicz zezna³ w Prokuraturze Powiatowej w Wa³brzychu 22.3.1972 r., ¿e autochton nazwiskiem Gamzy opowiada³ przed ¶mierci±, i¿ w górach o nazwie obecnej W³odarz zosta³ wybudowany pod ziemi± zbiornik na paliwo i oleje, które mia³y obs³ugiwaæ podziemne fabryki. Natomiast Pawe³ Szmyra mówi³, ¿e sam malowa³ wnêtrze tego zbiornika”.
Okrêgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich we Wroc³awiu w pi¶mie z 13.3.1968 r. do Ministerstwa Sprawiedliwo¶ci twierdzi³a, ¿e w³adze III Rzeszy budowa³y podziemn± fabrykê broni rakietowej V1 i V2. Oto cytat z tego dokumentu:
„W Walimiu (Wüste-Waltersdorf) w latach 1943-45 w³adze III Rzeszy budowa³y podziemne fabryki broni rakietowej V1 i V2. G³ówny kompleks pomieszczeñ od strony G³uszycy by³ w koñcowych dniach II wojny ¶wiatowej prawie na ukoñczeniu. W rejonie tego g³ównego kompleksu wybudowano 8 podziemnych wej¶æ otaczaj±cych wieñcem g³ówny kompleks, a od tych wej¶æ prowadzi³y korytarze do wykutych w ska³ach pomieszczeñ, z których niektóre zosta³y ju¿ wykoñczone, obetonowane, zaopatrzone w o¶wietlenie elektryczne i do tych pomieszczeñ zaczêto sprowadzaæ maszyny i urz±dzenia do produkcji broni rakietowej.”
Józef Piszczek przytacza te¿ fragmenty artyku³ów Mariana Surmy w „Dzienniku Zachodnim”:
11.06. 1948: „G³uszyca jest znana szeroko z tego, ze Niemcy rozpoczêli tam budowê gigantycznej fabryki podziemnej… podziurawiono wszystkie okoliczne wzgórza, w Modrzewiach, Kolcach, Sierpnicy, a tak¿e w Jugowicach, gdzie znajduje siê drugi kompleks fabryk podziemnych”,
10.04 1950 : „co to za fabryka mia³a byæ? Mo¿e fabryka amunicji, mo¿e fabryka czê¶ci samolotowych, mo¿e wytwórnia czê¶ci do rakiet V1 i V2, a mo¿e broni atomowej…”
W „Panoramie” z 4.09. 1955 M. Surma kontynuuje swoje rozwa¿ania: „Wzgórze 810 kryje w sobie niedokoñczone pomieszczenia dla jakich¶ wielkich zak³adów produkcyjnych, zasilanych w³asn± podziemn± elektrowni±. Teraz ju¿ wiemy: wnêtrze wzgórza 810 przeznaczono na jeden z wielkich zak³adów zbrojeniowych specjalnego typu. Kto wie, czy nie na co¶ zwi±zanego z broni± rakietow±.”
Wzgórze 810 to zapewne W³odarz, bo ma dok³adnie 811 m. wysoko¶ci. To samo mo¿na by powiedzieæ o przeznaczeniu wnêtrz Osówki o 100 m. ni¿szej, ale w rozmiarze podziemnych korytarzy i sztolni niewiele ustêpuj±cej W³odarzowi. Osówka ma tê przewagê nad W³odarzem, ¿e zachowa³y siê na zewn±trz góry tajemnicze budowle, tak zwane Kasyno Hitlera i Si³ownia, których przeznaczenie stanowi do dzi¶ przedmiot dociekañ i sporów. Tak samo jak powodem licznych kontrowersji jest faktyczny cel ca³ej tej potê¿nej inwestycji militarnej III Rzeszy w Górach Sowich, objêtej tajemnic± wojskow±, ukryt± w przepastnych szafach archiwum wojennego w Niemczech, chronion± jeszcze przez co najmniej 40 lat klauzul± tajno¶ci.
Trudno powiedzieæ dlaczego przyjêto a priori, ¿e Kwatera Hitlera nosi w sobie wiêksz± moc sensacyjno¶ci, ani¿eli podziemne, wykute w skale fabryki broni, która mia³a wstrz±sn±æ ¶wiatem. Temu z³udzeniu nie ulegli odkrywcy tajemniczych sztolni podejmuj±cy siê trudu ich zagospodarowania dla celów turystycznych. W Walimiu od samego pocz±tku pojawi³a siê oficjalna nazwa obiektu - Fabryki Broni, w G³uszycy – Podziemne Miasto, tylko prywatny dzier¿awca podziemi pod W³odarzem zdecydowa³ siê wabiæ turystów przydro¿nymi tablicami z napisem: W³odarz. Kwatera Hitlera. Ale to jeszcze nie jest najgorsze. Gorzej je¶li takie autorytarne s±dy pojawiaj± siê w zwi±zanej z tajemnic± „Riese”, coraz bogatszej literaturze.
Zanim nast±pi odtajnienie niemieckich archiwów warto zachowaæ wstrzemiê¼liwo¶æ w ferowaniu jednoznacznych opinii Dotyczy to zw³aszcza wydawnictw naukowych, ale równie¿ popularno-naukowych, publikacji prasowych, a tak¿e tego, co przekazuj± turystom przewodnicy w czasie zwiedzania atrakcji turystycznych w Walimiu, G³uszycy, na zamku Ksi±¿. Pan Józef Piszczek podj±³ tê walkê jak Don Kichot z La Manchy z wiatrakami, od wielu lat usi³uje siê przebiæ z wieloma argumentami wskazuj±cymi, ¿e kwatera Hitlera w Górach Sowich, to tylko legenda, a nam w odniesieniu do nie tak odleg³ych wydarzeñ historycznych potrzebna jest prawda.

Stanis³aw Michalik, „G³os G³uszycy”


Przeczytany [10434] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
14 Stycznia 2008, 11:39
Autor: Zbigniew Daleczko
Dlaczego zakaz eksploracji i dalszych badañ kompleksu "RIESE" (momo wcze¶niejszych pozwoleñ dalej obowi±zuje ? Wiele du¿ych firm niemieckich zajmuj±cych siê projektem „RIESE” by³o w pobli¿u usytuowanych : „Huta”-Breslau, „Ackermann”, „Dynamit AG”, „Heinrich Butzer und Philipp Holzmann”(kierowa³ ni± Albert Schweizer) , „Deutche Farbenindustrie”, „Griseli”, „Verenigte Deutsche Metalwerke – VDM” , „Otto Weil”, „Geppardt”, „Jank”, „Stohl”, „Kemma” , „Hotze” , „Hutto”, „Tebe und Butzer” , „Lamm”, „Sager und Wörner”, „Seiden Spinner”, „Lentz”, „Weiden und Petersil”, „Fix” , „Krause”, „Urban”, „Wayss und Freutag”, „Dybno”, „Nationalsozialistisches Kraftkorps”, „Messinger”, „Holzmann”, „Friedrich Krupp AG”, „Artur Johr”, „Humbert”. Projektant linii Zygfryda – g³ówny energetyk kompleksu RIESE Anton Dalmus – Austriak pozosta³ po wojnie w G³uszycy i na zlecenie NKWD i Ministerstwa Bezpieczeñstwa Publicznego kierowa³ demonta¿em maszyn , odzyskiwaniem ¿elaza i cementu. Kompleks RIESE kryje jeszcze wiele tajemnic a prof. Jacek Wilczur z G³ównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce i Prezes Towarzystwa Poszukiwaczy Zabytków mówi dzi¶ o blokadzie informacji o kompleksie RIESE przez polsk± wszechpotê¿n± biurokracjê. Warto te¿ dodaæ bibliografiê w której jest nieco wiecej informacji: 1.Dariusz Garba „RIESE-Das Rätsel um Hitlers Hauptquartier im Niederschlesien” 2.Abram Kajzer „Za drutami ¶mierci” 3.Bogdan Cybulski”Szpitale dla by³ych wiê¼niów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w G³uszycy” 4.Jerzy Cera „Tajemnice Gór Sowich” 5.Jerzy Cera „Tajemnice Walimskich Podziemi” 6.Piotr Kruszyñski „Podziemia Gór Sowich i Zamku Ksi±¿” 7.Marek Dudziak , Bogdan Rosicki „RIESE-Tajemnica Gór Sowich” 8.Leszek Adamczewski „Z³owieszcze góry” 9.Leszek Adamczeski „Milcz±ce ¶lady” 10.Joanna Lamparska „Tajemnice ukrytych skarbów” 11.Mariusz Aniszewski, Dariusz Korolczyk „Tajemnice podziemi Gór Sowich” 12.Jacek Kalarus „Tajemniczy ¶wiat Osówki” 13.Albert Speer „Wspomnienia”- „Erinnerungen” 14.Stanis³aw Michalik „Niezwyk³o¶ci Osówki” 15.Alfred Konieczny „Obozy spó³ki akcyjnej „¦l±ska Wspólnota Przemys³owa w Górach Sowich w latach 1943-1944” 16.Bogdan Cybulski „Obozy podporzadkowane KL Gross-Rosen” 17.Dorota Sula „Arbeitslager RIESE. Filia KL Gross-Rosen” 18.Marisz Aniszewski „Podziemny ¦wiat Gór Sowich” 19.Jacek Duszczak „W³odarz , Kompleks RIESE-Wolfsberg” 20.Franz W.Seidler „Die Führerhauptquartiere” 21.Igor Witkowski „Supertajne bronie Hitlera” 22.Jacek Wilczur „Niewola i eksterminacja jeñców wojennych –W³ochów , w niemieckich obozach jenieckich wrzesieñ 1943-maj1945”
14 Stycznia 2008, 11:57
Autor: Zbigniew Daleczko
Niedawny (chyba z 2002r ) , pisemny szanta¿ gro¿±cy zatruciem ujêæ wody dla Walimia je¶li bêdzie prowadzona eksploracja podziemi , zakaz mimo zgody Marsza³ka H.Go³êbiewskiego sugeruje powa¿ne przyczyny. Podobnie niewiele mówi siê o trzech pobliskch kopalniach uranu usytu³owanych w Wa³brzychu (plany s± w internecie: http://www.eksploracja.org.pl/miejsca/julianow.htm ), fabryce ciêzkiej wody w Mieroszowie...To jeszcze trochê ciekawostek ... Komórka NKWD z gen. Jakubem Prawinem i p³k W³adys³awem Szymañskim szczegó³owo przes³uchiwa³a jeñców a notatki bez pomocy t³umacza i maszynistki by³y wysy³ane bezpo¶rednio do Prezydenta Bieruta. Przes³uchania dotyczy³y wed³ug badanego SS-mana Jakoba Sporenberga „najtajniejszego projektu III Rzeszy” projektu CHRONOS, którego ponoæ centralnym elementem by³o urz±dzenie o nazwie Die Glocke (Dzwon). Ponoæ by³ to cylinder o wysoko¶ci oko³o 2,5 m i ¶rednicy 1,5 m a w ¶rodku by³ wirnik sk³adaj±cy siê z dwóch przeciwbie¿nie wiruj±cych mas z rtêci±. Rtêæ podobnie jak o³ów chroni przed promieniowaniem. W tym czasie w podziemnych fabrykach Harzu produkowano co 7 minut V-1 a co 2 godziny V-2. Nazwy jakie wystêpowa³y przy projekcie RIESE to „Vril” i „Haunebu” i silnik nazywany „Thule” pozosta³e projekty o kryptonimach RFZ-4 , RFZ-7 , RFZ-7T by³y ponoæ autorstwa kapitana Hansa Kohlera .Z filii obozu KL Sachsenhausen 01 maja 1941r powstaje KL Gross-Rosen a w marcu 1943 powstaje filia obozu w Jugowicach . Ju¿ 06 czerwca 1943r sprowadzono do kompleksu RIESE 120 chemików ze Skandynawii.
14 Stycznia 2008, 21:01
Autor: Tomasz Jurek
>Zbysiu - zajmujesz siê tym, czy przepisa³e¶ z internetu. Pozdrowienia.
14 Stycznia 2008, 22:23
Autor: Zbigniew Daleczko
Jako cz³onek SKPS-u (mieli¶my 2 dni temu 50-lecie Studenckiego Ko³a Przewodników Sudeckich) kilkukrotnie prowadzi³em rajdy, zloty i wycieczki przez kilkana¶cie obiektów kompleksu RIESE. Przeczyta³em za³±czona bibliografiê, (znam niemiecki) ale nie tylko zebra³em mapy i informacje takze od "tubylców". Groza , to uczucie , które mi towarzyszy³o od cmentarza sowieckich NKWD-zistów pilnujacych tzw."Jaworzniaków" , pracuj±cych karnie w kopalniach. Mamy cmentarze katów nie ma cmentarzy ofiar, polskich patriotów pracujacych karnie w pobliskich kopalniach uranu (Kowary, Kletno , Wa³brzych, Julianów...), wêgla , srebra, z³ota... Szanta¿e , tajemnicze zgony, zabójstwa i sta³y zakaz badañ i eksploracji. W Internecie jest niewiele informacji . Pozdrawiam serdecznie!
15 Stycznia 2008, 19:17
Autor: BrusLI
ach czyta sie z zapartym tchem! szkoda tylko ze "Twierdza Szyfrow" Woloszanskiego okazala sie takim gniotem... :)
15 Stycznia 2008, 20:30
Autor: feniks
Panie Zbigniewie mo¿e wie pan co siê sta³o ze spraw± zaginionego niemieckiego poci±gu, który mia³ trafiæ do Ksi±¿a, a którego odkryciem zajmowa³a siê podobno pewna osoba. I osoba ta dosta³a nawet zezwolenie na wykopy od w³adz i nagle wszystko ucich³o...
16 Stycznia 2008, 11:38
Autor: Zbigniew Daleczzko
Mechanika kwantowa, któr± mia³em na studiach urzek³a mnie zasad± nieoznaczono¶ci Heisenberga pó¼niejszego Noblisty mówi±c± i¿ mo¿emy znaæ albo miejsce cz±stki elementarnej albo jej kierunek i pêd (z dok³adno¶ci± do sta³ej Plancka). Filozofowie korzystaj± z tego fizycznego prawa mówi±c o wolnej woli gdy¿ nie jeste¶my jak bile na stole bilardowym lub gwiazdy i planety w Kosmosie gdzie z przesz³o¶ci wynika przysz³o¶æ. Reakcje my¶lenia nie przebiegaj± zupe³nie przewidywalnie jak wiêkszo¶æ reakcji chemicznych. Zatem wol± sterujemy cz±stkami elementarnymi a o tym jak to wygl±da w fizyce mówi w³a¶nie ta zasada nieoznaczono¶ci, Noblisty, wspó³pracownika Einsteina - Heisenberga! To jeszcze trochê szczegó³ów tym razem z Internetu na ten temat: Na konferencji 26/28 lutego 1942 zorganizowanej przez ministerstwo w Berlinie, Heisenberg opisujê pracê trzech zbudowanych reaktorów (LI;LII;BIII), niestety ¿aden z tych reaktorów nie powiela neutronów przez co nie mo¿na zainicjowaæ reakcji ³añcuchowej a Niemiecka Rada Naukowa zwo³uje tak¿e konferencjê, maj±c± na celu wspieranie dalszych badañ nad energi± j±drow± gdzie Heisenberg pokazuje zastosowania reaktorów atomowych do napêdu okrêtów podwodnych, a z wytworzonego w wyniku ich pracy plutonu mo¿liwo¶æ produkcji bomb atomowych. W marcu 1942 Albert Speer (minister uzbrojenia Rzeszy) ze wzglêdu na trudn± sytuacjê powsta³± wyniku wzmo¿onych nalotów i trudnej sytuacji na froncie oraz braku precyzyjnych terminów co do ukoñczenia badañ, decyduje siê na wycofanie priorytetu dla badañ nad energi± j±drow±. Kierownictwo nad badaniami powierza Niemieckiej Radzie Naukowej, na czele której staje Heisenberg. W kwietniu 1942 zostaje uruchomiony kolejny reaktor (LIV) w Lipsku. Reaktor zawiera³ 140 kg ciê¿kiej wody i 750 kg sproszkowanego uranu umieszczonego w koncentrycznych pow³okach. W reaktorze dochodzi³o do powielania neutronów (w 13%). Heisenberg zak³ada³ ¿e aby uzyskaæ optymaln± moc reaktora potrzeba 5 ton ciê¿kiej wody i 10 ton metalicznego uranu. Niestety w czerwcu 1942 reaktor uleg³ zniszczeniu w wyniku po¿aru. 4 czerwca 1942 dochodzi do tajnego spotkania w Berlinie (Dahlem) wiod±cych naukowców niemieckich z ministrem Speerem. Na zebraniu tym Heisenberg opisuje budowê bomb atomowych, ale nie podaje terminów realizacji. Speer zatwierdza wszystkie pro¶by naukowców, ³±cznie z budow± podziemnych kompleksów laboratoryjnych, ale nadal priorytet badañ posiada program rakietowy. Na skutek czêstych nalotów i obietnicy Speera od po³owy 1942 rozpoczêto rozmieszczanie zak³adów j±drowych w podziemiach.Na tym spotkaniu 4 czerwca 1942 w Berlinie, Speer zatwierdza wszystkie pro¶by naukowców i podejmuje decyzjê budowy kosztownych podziemnych kompleksów laboratoryjnych, mimo ¿e na pocz±tku marca 1942 cofn±³ poparcie dla programu atomowego. Koncepcja budowy bomby z materia³ów rozszczepialnych otrzymanych w wyniku reakcji w reaktorze by³a odleg³a (wed³ug atomistów niemieckich ok. 5 lat) i kosztowna. Wywiad aliancki na podstawie pods³uchu rozmów aresztantów Heisenberga i Karla Wirtza 6 sierpnia 1945 w miejscu ich uwiêzienia w" Farmhall ", doszed³ do wniosku ¿e Heisenberg nie mia³ pojêcia o ilo¶ci uranu niezbêdnej do przeprowadzenia wybuchu nuklearnego (ok 50 kg a nie jak szacowa³ Heisenberg 15 ton). Budow± betatronu nadzorowa³ Max Steenbeck konstruktor Spó³ki Simensa z Berlina i prof. A. Sommerfeld (³±cznik pomiêdzy Wideröem a budowniczymi akceleratora). Prace nad nowym akceleratorem przebiega³y sprawnie,uzyskana energia cz±stek osi±gnê³a nieprawdopodobn± warto¶æ na tamte czasy ok. 287 MeV (przy max. napiêciu). Z pocz±tkiem lata 1944, Ministerstwo Uzbrojenia na skutek rozwijaj±cej siê ofensywy aliantów we W³oszech i l±dowaniu 6.6.1944 w Normandii, zmieni³o decyzjê co do lokalizacji akceleratora. Postanowiono akcelerator umie¶ciæ na terenie Dolnego ¦l±ska. Za wyborem Dolnego ¦l±ska, który w owym czasie wydawa³ siê najbezpieczniejszym miejscem. Przemawia³ fakt ukoñczenia zadañ, zwi±zanych z podziemn± produkcj± rakietow± w Kohnsteinmassiv (DORA), i przyst±pieniem przez Alberta Speera w kwietniu 1944, w ramach tego samego programu SIII (program zrodzony w centrali "Olga" w o¶rodku Ohrdruf.) do rozbudowy kompleksu na terenie Dolnego ¦l±ska. Odpowiedzialnym za wykonawstwo i budowê z ramienia SS by³ Hans Kammler. Powsta³y trzy g³ówne podziemne obiekty Fürstenstein (Ksi±¿), Riese (Bad Charlottenbrunn Walim), Rüdiger (Waldenburg/Schlesien Wa³brzych). W³a¶nie Rüdiger po³o¿ony w odleg³ych podziemnych wyrobiskach pokopalnianych mia³ staæ siê podziemnym laboratorium j±drowym. Do obiektu, który by³ samowystarczalny,wyposa¿ony we w³asne agregaty pr±dotwórcze, ogrzewanie olejowe, w³asne ujêcie wody, doprowadzono pod ziemi± kilkana¶cie kilometrów sieci energetycznej du¿ej mocy z elektrowni w Wa³brzychu. Obiekt równie¿ posiada³ podziemn± kolej ³±cz±c± go z Wa³brzychem. Poszczególne pomieszczenia oddziela³y stalowe ¶luzy, otwierane za pomoc± specjalnych kodowanych przepustek. Rüdiger posiada³ bezpo¶redni± ³±czno¶æ telewizyjn± z wszystkimi instytucjami III Rzeszy oraz tzw. Fuehrerhauptquartiere (FHQ), realizowan± poprzez centralê znajduj±c± siê w podziemiach obiektu Fürstenstein (w ramach programu "Jonastal" nadzorowany przez Niemiecki Urz±d Pocztowy). Ponadto obiekt ten posiada³ podziemne po³±czenia komunikacyjne i wewnêtrzn± ³±czno¶æ telefoniczn± z "Riese" i niektórymi zak³adami przemys³owymi Dolnego ¦l±ska. W rejonie kompleksu istnia³o te¿ kilkana¶cie innych podziemnych zak³adów, niektóre z nich wykonywa³y zlecenia na rzecz programu j±drowego. Do atutów sk³aniaj±cych do tej lokalizacji wskazaæ trzeba te¿: bogate z³o¿a uranu i niektórych rud metali wystêpuj±cych na tym terenie, wysokie uprzemys³owienie, zak³ady uzdatniania ciê¿kiej wody i dobr± infrastrukturê komunikacyjn±. Pod koniec lipca1944 uruchomiono wielki akcelerator w podziemiach kopalni, niebawem ewakuowano tu i inne pracownie atomistów z ich wyposa¿eniem. W owym czasie nadzór nad ca³o¶ci± programu jadrowego powierzono Walterowi Gerlachowi, usuwaj±c Heisenberga na drugi plan. Z dokumentów RSHA wynika ¿e jeszcze kto¶ sta³ ponad Gerlachem, któremu on podlega³ g³ównym zadaniem akceleratora tam pracuj±cego, by³a produkcja wzbogaconego uranu, metoda ta by³a znacznie wydajniejsza ni¿ próby amerykanów wzbogacania rudy za pomoc± ich cyklotronu. Jesieni± 1944 w podziemiach tych zbudowano te¿ kolejny redaktor, wed³ug koncepcji Paula Hartecka, gdzie Niemcy po raz pierwszy paliwo reaktora umie¶cili w kasetach paliwowych wykonanych w os³onie z toru,jako moderator zastosowali beryl, a ch³odzenie realizowano za pomoc± skroplonego azotu i tlenu. W listopadzie 1944 przyst±piono do realizacji kolejnego fantastycznego pomys³u. W celu zwiêkszenia produkcji plutonu, po³±czono te dwa urz±dzenia. Wykorzystuj±c prace ma³¿eñstwa Joliot-Curie z 1934 nad rozpadem ß+. Zbudowany tu reaktor mia³ wykorzystywaæ rozpad ß+, w wyniku rozpadu ß+ nastêpowa³a przemiana protonów w neutrony (procesowi temu towarzyszy emisja pozytonu (e+) i neutrina). Proces ten mo¿na zainicjowaæ bombarduj±c materia³ rozszczepialny cz±stkami promieniowania gama. ¬ród³em promieniowania by³ tu wspomniany akcelerator. Strumieñ cz±stek z akceleratora, wprowadzano do reaktora poprzez tgz. komin. Komin istnia³ ju¿ w poprzednich reaktorach i s³u¿y³ do wprowadzania do reaktora ¼ród³a neutronów. Uzyskano w ten sposób du¿± ilo¶æ plutonu. Niemcy mimo wypadków przy pracy cyklotronu innych trudno¶ci, byli bardzo zadowoleni. Hittler na pocz±tku marca 1945 osobi¶cie gratulowa³ fizykom: Gerlachowi, Harteckowi, Wirtzowi, Hahnowi i Steenbeckowi. Niestety pod koniec tego te¿ miesi±ca prace wstrzymano i z pocz±tkiem kwietnia 1945 przyst±piono do likwidacji o¶rodka. O¶rodek opuszczono w pierwszych dniach maja 1945. Jak widaæ problem podziemnego poci±gu mia³ tutaj drugoplanowe znaczenie. Pozdrawiam serdecznie.
20 Stycznia 2008, 20:08
Autor: EL¯BIETA W.
We wrze¶niu by³am w Walimiu w tunelach "Riese" . Zaskoczy³a mnie wielko¶æ wydr±¿onych hal..... Dopiero teraz u¶wiadomi³am sobie(po przeczytaniu Pana artyku³u),¿e by³o mo¿liwe produkowanie tam bomby atomowe.My¶le,¿e gdyby nie koniec wojny podjêto by prace, które doprowadzi³yby do prób j±drowych w górach Sowich.
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Wielokulturowy Wa³brzych. Stara Kopalnia przypomni historiê reemigrantów z Francji
Historiê tysiêcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakoñczeniu II wojny ¶wiatowej wrócili do Polski, do Wa³brzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieæ dzia³aj±ce w Starej Kopalni Muzeum Przemys³u i Techniki. Muzeum zdoby³o w³a¶nie 60 tysiêcy z³otych w ramach programu dotacyjnego „Niepodleg³a”, a wa³brzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wa³brzyskim” zosta³ oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.

:: Biblioteka Boguszów Gorce z WO¦P
Za nami 32. Fina³ WO¦P, choæ jeszcze trwaj± aukcje internetowe, My z tego miejsca chcieliby¶my podziêkowaæ wszystkim uczestnikom Biblioteka Boguszów Gorce z WO¦P.

:: Dodatkowe po³±czenia linii autobusowej nr 5 na trasie G³uszyca Górna-Jedlina-Zdrój-Wa³brzych
W zwi±zku z potrzebami i licznymi interwencjami mieszkañców od dnia 1 lutego br. uruchomione zostan± dodatkowe po³±czenia linii autobusowej nr 5 na trasie G³uszyca Górna-Jedlina-Zdrój-Wa³brzych.

:: Siódemka Bielawa ca³y czas w formie
Niezwykle pracowity weekend maj± za sob± pi³karze UKS Siódemka Bielawa. W halowych turniejach wziêli udzia³ zawodnicy z roczników 2015, 2017 oraz 2018, szlifuj±c swoje umiejêtno¶ci. Wszystkie zespo³y zaprezentowany siê z bardzo dobrej strony, strzelaj±c we wszystkich zawodach wiele, przyjemnych dla oka bramek.

:: Bielawa pomaga ofiarom po¿aru kamienicy przy ul. B. Chrobrego
24.I.2024 r., w godzinach wieczornych, dosz³o do tragicznego w skutkach po¿aru budynku wielorodzinnego, zlokalizowanego w Bielawie przy ul. B. Chrobrego 3. Drewniana konstrukcja dachu oraz silne podmuchy wiatru, podsycaj±ce ogieñ, spowodowa³y, ¿e akcja ga¶nicza by³a bardzo utrudniona. W efekcie ca³e pokrycie kamienicy uleg³o doszczêtnemu spaleniu, a mieszkania i klatka schodowa ca³kowicie zalane. Co najwa¿niejsze jednak obesz³o siê bez ofiar ¶miertelnych.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Marzec 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
123
45678910
11 121314151617
18 19 2021222324
2526 27 28293031


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe