Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Pi±tek 19 Kwietnia 2024 Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa     os�b on-line [1]


A paj±k krzy¿ak czatuje na ofiarê...
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
20 Maja 2008, 13:12 | Aktualności

Informacja nt. wyników badañ ¼ród³a wycieku przy ul. ¦w. Józefa w Wa³brzychu

„¬ród³em siarkowodoru w wycieku przy ulicy ¦w. Józefa mog± byæ siarczki zawarte w mu³ach powêglowych i byæ mo¿e zakopanych odpadach pokoksowniczych, wymywane przez nap³ywaj±ce od strony ZK „Victoria” wody podziemne. Bior±c pod uwagê, ¿e procesy migracji wód na wiêksze odleg³o¶ci zachodz± w d³ugich okresach czasu to zlokalizowanie ¼ród³a zanieczyszczeñ i jego neutralizacja nie przerwa³oby sp³ywu ska¿onych wód jeszcze przez d³ugi czas” – tak wynika z raportu wykonanego na zlecenie Urzêdu Miejskiego w Wa³brzychu przez dr Jana Tarkowskiego z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.
W tej sytuacji dr Tarkowski zaleca wykonanie inwestycji polegaj±cej na skanalizowaniu wyp³ywaj±cych wód i ich oczyszczaniu. W zwi±zku z tym najpó¼niej w przysz³ym tygodniu odbêdzie siê spotkanie z przedstawicielami Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony ¦rodowiska oraz Wydzia³em Ochrony ¦rodowiska Urzêdu Marsza³kowskiego, podczas którego ustalone zostan± dora¼ne dzia³ania maj±ce na celu ochronê mieszkañców. W dzia³ania zaanga¿owane zostan± w³adze Zak³adów Koksowniczych Victoria, które wyrazi³y wstêpn± zgodê na wspó³pracê w tym zakresie.
Przez najbli¿sze tygodnie kontynuowane bêd± równie¿ dalsze odwierty (powy¿ej warsztatu P. Mroza) celem zlokalizowania ¼ród³a siarczków a w konsekwencji ustalenia dok³adnej przyczyny zjawiska.
Prezydent Wa³brzycha ma równie¿ na uwadze niedogodno¶ci i brak komfortu ¿ycia na jaki w ostatnich miesi±cach nara¿eni byli mieszkañcy ul. ¦w. Józefa. St±d podj±³ decyzjê o obni¿ce czynszu dla mieszkañców tego terenu (zarz±dzenie prezydenta).


RAPORT DR JANA TARKOWSKIEGO

Wyniki wykonanych dotychczas badañ analitycznych wód z wycieku przy ul. ¦w. Józefa, pobieranych z sieci piezometrów zlokalizowanych na terenie pomiêdzy w/w wyciekiem a ZK „Victoria” a tak¿e sk³adu wód technologicznych ze stawów osadowych znajduj±cych siê na terenie Zak³adu, wskazuj± na istnienie przynajmniej dwóch ¼róde³ toksycznych substancji zanieczyszczaj±cych wody podziemne na omawianym terenie.
¬ród³em siarkowodoru w wycieku przy ulicy ¦w. Józefa mog± byæ siarczki zawarte w mu³ach powêglowych i byæ mo¿e zakopanych odpadach pokoksowniczych wymywane przez nap³ywaj±ce od strony ZK „Victoria” wody podziemne. Bior±c pod uwagê, ¿e procesy migracji wód na wiêksze odleg³o¶ci zachodz± w d³ugich okresach czasu to zlokalizowanie ¼ród³a zanieczyszczeñ i jego neutralizacja nie przerwa³oby sp³ywu ska¿onych wód jeszcze przez d³ugi okres czasu. W zaistnia³ej sytuacji mo¿na zastosowaæ jedynie dzia³ania maj±ce na celu skanalizowanie sp³ywaj±cych, zanieczyszczonych wód poprzez wykonanie bariery w postaci rowu (pod³u¿nego zbiornika) zorientowanego prostopadle do kierunku sp³ywu wód. Zbierana woda by³aby kierowana do instalacji oczyszczaj±cej. Jest to kosztowna inwestycja i nale¿a³oby zwróciæ siê z wnioskiem w sprawie dofinansowania do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony ¦rodowiska.
W wodzie z czê¶ci piezometrów zlokalizowanych w kierunku od ZK „Victoria” do gara¿u przy ul. ¦w. Józefa wystêpuj± znacz±ce ilo¶ci cyjanków – zwi±zków nie wystêpuj±cych w przyrodzie, powstaj±cych jedynie w procesach koksowniczych i wykorzystywanych w procesach galwanizerskich. Oprócz nich wystêpuj± równie¿ w wodach tych samych piezometrów du¿e ilo¶ci zwi±zków amonowych. S± to typowe sk³adniki wód pokoksowniczych. Du¿e ilo¶ci tych zwi±zków wystêpuj± na kierunku sp³ywu od strony stawów osadowych w wodach z piezometrów po³o¿onych na pasie o szeroko¶ci kilkudziesiêciu metrów w kierunku ul. ¦w. Józefa (miejsce wycieku). O tym, ¿e uprzywilejowany jest kierunek od zbiorników ¶wiadczy nieobecno¶æ cyjanków w równoleg³ym piezometrze P-11 po³o¿onym równie¿ na terenie ZK „Victoria”. Wyniki przeprowadzonych przez Instytut Chemii i Techniki J±drowej badañ sk³adu izotopowego wód w rejonie Zak³adów Koksowniczych „Victoria” S.A. nie wykluczaj± definitywnie mo¿liwo¶ci przenikania wód technologicznych z terenu zak³adów. Sk³ad chemiczny (i izotopowy) wody sp³ywaj±cej od strony ZK „Victoria” w kierunku ul ¦w. Józefa mo¿e byæ zatem formowany na drodze mieszania p³ytkich wód podziemnych, wspó³czesnych wód infiltracyjnych (opadowych) z domieszk± wód pochodz±cych z rejonu stawów osadowych. Nie mo¿na równie¿ wykluczyæ, ¿e znaczne ilo¶ci cyjanków i zwi±zków amonowych mog± byæ wyp³ukiwane przez wody podziemne z zakopanych wiele lat wcze¶niej na terenie zak³adu odpadów.
Nie mo¿na oczywi¶cie zarzucaæ wspó³czesnym gospodarzom ZK „Victoria” ¶wiadomego dzia³ania, którego konsekwencje wystêpuj± w postaci zanieczyszczenia wód podziemnych, ale jako w³a¶ciciel terenu z którego wyp³ywaj± te ska¿one wody ponosz± za to odpowiedzialno¶æ zgodnie z obowi±zuj±cym w Polsce prawem i powinni partycypowaæ w dzia³aniach maj±cych na celu poprawê stanu ¶rodowiska na zagro¿onym terenie.
Wyniki wykonanych przez nasz zespó³ badañ wskazuj± na konieczno¶æ wykonania na obszarze ZK „Victoria” i ca³ym otaczaj±cym obszarze inwentaryzacji wszelkich potencjalnych ¼róde³ ska¿enia ¶rodowiska.

Kierownik Zespo³u
dr Jan Tarkowski
Kraków, 05.05.2008


***

KOMUNIKAT WZK Victoria S.A.

W dniu 19 maja 2008 r. ukaza³a siê na stronie internetowej Urzêdu Miejskiego w Wa³brzychu, informacja dotycz±ca wyników badañ na temat wycieku przy ul. ¦w. Józefa w Wa³brzychu przeprowadzonych przez AGH Wydzia³ Geologii, Geofizyki i Ochrony ¦rodowiska rozpoczynaj±ca siê od nastêpuj±cego zdania:

¬ród³em siarkowodoru w wycieku przy ul. ¦w. Józefa mog± byæ siarczki zawarte w mu³ach powêglowych i byæ mo¿e zakopanych odpadach pokoksowniczych, wymywane przez nap³ywaj±ce od strony ZK Victoria wody podziemne .

Zwracamy uwagê na u¿yte s³owa mog± byæ i byæ mo¿e, co nie uprawnia do jednoznacznych ocen. W przytoczonym raporcie AGH sporz±dzonym przez dr Jana Tarkowskiego wskazuje siê na: istnienie przynajmniej dwóch ¼róde³ toksycznych substancji zanieczyszczaj±cych wody
podziemne na omawianym terenie. Tymczasem przytacza siê jedynie zarzuty pod adresem WZK Victoria S.A. pomijaj±c zupe³nie wp³yw drugiego ¼ród³a ska¿enia.

Nie zgadzamy siê ze stwierdzeniem, ¿e znacz±ce ilo¶ci cyjanków nie podaje siê ich stê¿eñ wystêpuj±ce w czê¶ci piezometrów zlokalizowanych w kierunku od ZK Victoria do gara¿u przy ul. ¦w. Józefa pochodz± z wód znajduj±cych siê w zak³adowych stawach osadnikowych. Pomiary stê¿eñ cyjanków wykonane przez akredytowane laboratorium WIO¦ Delegatura w Wa³brzychu wykazuj±, ¿e stê¿enie tych zwi±zków w wodach w/w stawów jest ponad dwukrotnie ni¿sze ni¿ stê¿enie dopuszczalne wynosz±ce 2 mg/l ustalone przez Wa³brzyskie Przedsiêbiorstwo Wodoci±gów i Kanalizacji Sp. z o.o. w przypadku dopuszczania do zrzutu jakichkolwiek ¶cieków do kanalizacji miejskiej. Poza tym, jak to nadmieniono w raporcie, znacz±ce ilo¶ci cyjanków powstaj± równie¿ w procesach galwanizerskich a wed³ug naszej wiedzy galwanizernia, funkcjonowa³a w bliskiej odleg³o¶ci od ul. ¦w. Józefa. Nie znamy równie¿ stê¿enia zwi±zków amonowych w odniesieniu do okre¶lenia du¿e ilo¶ci.

Odno¶nie uprzywilejowanego kierunku sp³ywu wód od strony stawów osadowych warunkuje to ukszta³towanie terenu, bo poziom ul. ¦w. Józefa ze wzglêdu na ró¿nicê wysoko¶ciow± stanowi zlewniê wszystkich wód trafiaj±cych w ten rejon.

Odnosz±c siê do stwierdzenia: wyniki przeprowadzonych przez Instytut Chemii i Techniki J±drowej badañ sk³adu izotopowego wód w rejonie Zak³adów Koksowniczych Victoria S.A. nie wykluczaj± definitywnie mo¿liwo¶ci przenikania wód technologicznych z terenu zak³adu zaznaczamy,
¿e wyniki te ¶wiadcz± o nieznacznym i nieznacz±cym wp³ywie wód ze stawów osadnikowych na sytuacjê przy ul. ¦w. Józefa, co ujête jest we wnioskach ekspertyzy IChTJ, któr± Pañstwo od nas wcze¶niej otrzymali¶cie.

W zwi±zku z powy¿szym, stanowczo proszê o nie przekazywanie do wiadomo¶ci publicznej jednoznacznych stwierdzeñ kierowanych pod adresem WZK Victoria S. A. tym bardziej, ¿e jak to ujêto w informacji Urzêdu Miejskiego: przez najbli¿sze tygodnie kontynuowane bêd± równie¿
dalsze odwierty (powy¿ej warsztatu P. Mroza) celem zlokalizowania ¼ród³a siarczków a w konsekwencji ustalenia dok³adnej przyczyny zjawiska, przyczyna jest nieznana ale znany jest obwiniony.

Podtrzymujemy, jak to uczyniono ju¿ wcze¶niej wolê wspó³pracy ze wszelkimi Urzêdami i Instytutami w celu: wykonania na terenie WZK Victoria S.A. i ca³ym otaczaj±cym obszarze inwentaryzacji wszelkich potencjalnych ¼róde³ ska¿enia ¶rodowiska i przedsiêwziêæ
zapobiegawczych.

Wioletta Polak-Bodziony



twoje-sudety.pl | UM Wa³brzych | WZK Victoria S.A.


Przeczytany [2496] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
20 Maja 2008, 21:40
Autor: Józef
Uwa¿am, ¿e warto sprawdziæ informacjê zawart± w ksi±¿ce I.Witkowskiego "Prawda o Wunderwaffe" T-2 str. 210, ¿e szko³a przy ul. Sw. Józefa stoi na betonowym korku, którym Niemcy zablokowali dostêp do jednego z szybów kopalni "Gliickhilfsgrube". I dalej (za Wróblem) podaje, ¿e kopalniê "Gliickhilfsgrube" przekszta³cono w czasie wojny w wielk± fabrykê broni chemicznej, zatrudniaj±c± wiele tysiêcy ludzi.
21 Maja 2008, 19:57
Autor: juras
Nie warto sprawdzaæ tych informacji.
21 Maja 2008, 20:38
Autor: kto zatruwa niech placi
Moim zdaniem koksownia powinna pokryc caly koszt tej inwestycji wkoncu to oni zatruwaja sobiecin. Obawaim sie ze niestety ale caly koszt spadnie na barki miasta, ktore powinno te pieniadze wykorzystac na inne rzeczy jak np. budowa obwodnicy. Mysle ze koksownia powinna takze zaplacic ludziom tam mieszkajacym odszkodowania za to ze musza zyc w tym smrodzie.
23 Maja 2008, 09:08
Autor: Nemo
Sprawa ju¿ dojrza³a do tego, by czynniki zewnêtrzne (czytaj wojewoda) zajê³y sie wreszcie tym smrodem. Jak widaæ ani miasto, ani koksownia same nie daj± sobie rady, a ludzie z Sobiêcina cierpi±.
30 Maja 2008, 22:28
Autor: nowy
To co wycieka w dzielnicy Sobiêcin, jest niew±tpliwie skutkiem dzia³alno¶ci cz³owieka w latach ubieg³ych i trzeba ten problem rozwi±zaæ jak najszybciej. A co powiecie drodzy forumowicze na temat obecnej dzia³alno¶ci cz³owieka pakuj±cego w ziemiê tysi±ce ton truj±cych odpadów chemicznych w dzielnicy Podgórze na tzw. sk³adowisku odpadów przy ul. Górniczej! To te¿ wyp³ynie na zewn±trz a mo¿e ju¿ wyp³ywa i przedostaje siê do wód gruntowych? I co dalej??????
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Kolejna dotacja dla miasta Kamienna Góra
Pozyskali¶my ponad 630 tys. z³ na realizacjê projektu „Rozkodujmy przysz³o¶æ kamiennogórskich przedszkolaków”.
– Celem projektu jest zwiêkszenie szans edukacyjnych 300 dzieci w wieku 3-6 lat poprzez: dostosowanie istniej±cych miejsc do potrzeb dzieci z niepe³nosprawno¶ciami, doposa¿enie sal i realizacjê dodatkowych zajêæ rozwijaj±cych kompetencje kluczowe i umiejêtno¶ci spo³eczno-emocjonalne oraz nabycie dodatkowych kompetencji przez 37 nauczycieli poprzez uczestnictwo w ró¿nych formach szkoleniowych — informuje Monika Kepesz, dyrektor Centrum Obs³ugi Jednostek w Kamiennej Górze.

:: Wielkie sprz±tanie w Zagórzu ¦l±skim
Prawdziwego pogromu do¶wiadczy³y kilka dni temu ¶mieci w Zagórzu ¦l±skim!

:: 25 lecie Stowarzyszenia Parkinsona w Wa³brzychu
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorob± Parkinsona im. ¶w. Jana Paw³a II w Wa³brzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie! Z tej okazji przygotowany zosta³ specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-pi±tek) 2024r. Zachêcamy do zapoznania siê z wydarzeniem i do udzia³u!

:: IV Mistrzostwa w Kapsle w Walimiu
Mistrzostwa w Kapsle o Puchar Wójta Walimia odbywaj±ce siê ju¿ po raz czwarty w Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu przyci±gnê³y na walimsk± halê sportow± ca³± rzeszê gotowych na wszystko zawodników!

:: Prace w Parku Jordanowskim w Walimiu
Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu ruszy³o pe³n± par± z przygotowaniem do rozpoczêcia nowego sezonu w Parku Jordanowskim!


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Kwiecieñ 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
12 3 4567
8 91011121314
15 16 17 18192021
22232425262728
2930


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe