Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Sobota 27 Kwietnia 2024 Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty     os�b on-line [1]


Posilaj±cy siê owad z rodziny b³±kówek Hymenoptera . Owady te zbieraj±c po¿ywienie przenosz± mimowolnie py³ek miedzy kwiatami. Na³adowany dodatnimi ³adunkami owad siada na kwiatku i przyci±ga ujemnie na³adowany py³ek. Przy kolejnym kwiatku dochodzi do wymieszana siê py³ków dwóch kwiatów i... tak wygl±da pierwsza faza zapylenia.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
24 Wrze¶nia 2008, 11:39 | Aktualności

Zamek „Ksi±¿” wci±¿ ¶ci¶le tajny!

Jak siê okazuje wojenna sygnatura niemiecka „streng geheim” mimo up³ywu lat nie straci³a swej mocy w podziemiach zamku „Ksi±¿”. Mogli¶my o tym przeczytaæ parê dni temu na portalu „Twoje Sudety” w artykule „Sekret grobów spod Ksi±¿a”. W 1945 roku niemieckie dowództwo zamku tu¿ przed wkroczeniem wojsk radzieckich zdo³a³o ukryæ i zamaskowaæ to co najwa¿niejsze, pozostawiaj±c ma³o istotn± czê¶æ podziemnej inwestycji jako element uwiarygodniaj±cy rzekom± budowê w tym miejscu kolejnej kwatery Hitlera. Polacy przyjêli z ³atwo¶ci± hipotezê, zw³aszcza ¿e wzmacnia³a ona atrakcyjno¶æ zabytku, a publikacje ksi±¿kowe i prasowe polskie i niemieckie posz³y z zapa³em tym tropem, snuj±c rozwa¿ania o znakomitym usytuowaniu kwatery wodza III Rzeszy w majestatycznej rezydencji Hochbergów, a zw³aszcza w przepastnych podziemiach zamkowych.
Tymczasem dla bardziej wnikliwych badaczy teza o nowej kwaterze Hitlera zarówno w Górach Sowich jak i w zamku „Ksi±¿” wydaje siê mocno naci±gana. Znany ju¿ z wielu publikacji prasowych, interesuj±cy siê od dawna t± spraw±, emerytowany oficer Wojska Polskiego, Józef Piszczek z Wroc³awia, zgromadzi³ mnóstwo argumentów wskazuj±cych na to, ¿e utajnione tak skrupulatnie przez Niemców dokumenty zwi±zane z zamkiem Ksi±¿ i kompleksem „Riese” w Górach Sowich, dotyczy³y zupe³nie innej, znacznie wiêkszej inwestycji militarnej, najprawdopodobniej eksperymentalnej fabryki najnowocze¶niejszej broni rakietowej, a mo¿e nawet - atomowej, s³owem niemieckiej Wunderwaffe (cudownej broni), która mia³a odwróciæ losy wojny.


Przyjrzyjmy siê niektórym z nich:
Po pierwsze - rzekom± kwaterê Hitlera w Ksi±¿u budowano z wielkim rozmachem znacznie wcze¶niej ni¿ podziemia w Górach Sowich. Ju¿ w 1942 roku do Ksi±¿a sprowadzono robotników z W³och, a nastêpnie 400 górników z Donbasu. W pobli¿u starego cisa nad Pe³cznic± powsta³ obóz Organizacji Todta. W maju 1944 roku utworzono dodatkowo Arbeitslager Fürstenstein jako oddzia³ roboczy podobozu w G³uszycy nale¿±cego do obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Przebywali w nim ¯ydzi z Polski, Wêgier, Grecji i innych krajów europejskich. W 1944 roku liczba robotników przymusowych i wiê¼niów w samym Ksi±¿u wynosi³a oko³o 3000. Specjalne biuro budowlane zatrudnia³o 35 architektów. Gdzie siê podzia³y ich projekty przechodz±ce w tony papieru? Gdzie przepad³y wszelkie dokumenty wojskowe zwi±zane z t± olbrzymi± i kosztown± budow±? Praca w podziemiach trwa³a na dwie zmiany. W literaturze naukowej i popularno-naukowej jest mowa o ogromnych ilo¶ciach materia³ów budowlanych - ¿elbetonu, stali ,cementu, piasku, transportowanych wagonami do Wa³brzycha z ca³ej Rzeszy. S± to takie ilo¶ci, ¿e nie da³oby siê ich zmie¶ciæ w kubaturze odkrytych dot±d podziemi Ksi±¿a. To co tam mo¿emy ogl±daæ dzi¶ nie uzasadnia tak ogromnego zaanga¿owania si³ i ¶rodków w ci±gu prawie trzy i pó³ roku trwaj±cej budowy. Na domiar wszystkiego warto zauwa¿yæ, ¿e budowa w Ksi±¿u odbywa³a siê pod nadzorem Luftwaffe. Do ¿adnej z kwater Hitlera nie anga¿owano jak dot±d kierownictwa wojsk lotniczych.
Po drugie - w obliczu przewidywanych zmian na froncie i rych³ego wkroczenia na Dolny ¦l±sk wojsk radzieckich na wiosnê 1945 roku dokonano po¶piesznej ewakuacji przesz³o 800 wiê¼niów komanda roboczego Fürstenstein, na ich miejsce sprowadzaj±c nowych. Tak wiêc nie przerwano robót, natomiast mo¿na siê spodziewaæ, jak± rolê mieli do spe³nienia nowoprzybyli wiê¼niowie. Gruntowne zacieranie ¶ladów budowy w odniesieniu do kwatery Hitlera nie by³o konieczne, zw³aszcza ¿e wci±¿ funkcjonowa³a wiara w powstrzymanie ofensywy na froncie wschodnim i powrotu Niemców w Góry Sowie jak i na ca³y Dolny ¦l±sk. Natomiast zamaskowanie budowy podziemnego przedsiêwziêcia zbrojeniowego na tak wielk± skalê by³o rzecz± ewidentn±.
J. Piszczek zwraca uwagê, ¿e intensywne prace w podziemiach zamku Ksi±¿ trwa³y nieprzerwanie do koñca, tj. do 10 maja, mimo ¿e Hitler ju¿ wcze¶niej pope³ni³ samobójstwo, Festung Breslau skapitulowa³a, a dowództwo niemieckie dzieñ wcze¶niej podpisa³o kapitulacjê. Dopiero wkroczenie do Wa³brzycha wojsk radzieckich 10 maja 1945 roku przerwa³o roboty w Ksi±¿u.
Po trzecie - w podziemiach Ksi±¿a znajdujemy do dzi¶ liczne ¶lady wskazuj±ce ewidentnie na celowe zablokowanie ci±gów tunelowych, a tak¿e górnych i dolnych kondygnacji. To co nam pozostawili Niemcy, to zaledwie przedsionek do w³a¶ciwej czê¶ci inwestycji. Zwróci³ na to uwagê ¶wiadek o niepodwa¿alnej renomie, a mianowicie sam Jan Weiss, by³y wiêzieñ filii KL Gross Rosen w Ksi±¿u, któremu uda³o siê unikn±æ zag³ady i schroniæ w Ameryce. W kwietniu 1985 roku zwiedzi³ podziemia Ksi±¿a i stwierdzi³, ¿e 26 lutego 1945 roku „¿aden z chodników nie by³ obetonowany”. Weiss wchodz±c do podziemi powiedzia³, ¿e nie widaæ du¿ej komory, która znajdowa³a siê po prawej stronie naprzeciw bocznego korytarza, w tym miejscu jest teraz obetonowana ¶ciana. Id±c dalej powiedzia³, „¿e co¶ mu siê w uk³adzie tych korytarzy nie zgadza, by³y jeszcze inne, których teraz nie widaæ”. Informacje Weissa by³y publikowane w ksi±¿kach i prasie. Trudno w±tpiæ w ich wiarygodno¶æ, skoro pochodz± od bezpo¶redniego ¶wiadka. Przedsiêbiorstwo Robót Górniczych w Wa³brzychu dokona³o odwiertu w betonie na ok. 1.20 m., ale wiert³o „udusi³o siê” i wtedy roboty przerwano. Trudno zrozumieæ decyzjê o zaprzestaniu wierceñ, bo mog³o to byæ typowe zakleszczenie siê wiert³a w dotarciu do ¿elaznej belki, co pozwala s±dziæ, ¿e dalej za t± ¶cian± jest sztolnia. Górnicy chcieli kontynuowaæ wiercenia, ale decyzja by³a jednoznaczna, roboty wiêc zakoñczono. Istnienie innych korytarzy i komór potwierdzaj± widoczne zamurowania w tunelach i biegn±ce poziomo pod sufitem rury utopione w betonowych ¶cianach na koñcu tuneli. Rozmiar rur i materia³, z którego s± wykonane, ¶wiadcz± o ich przeznaczeniu do celów produkcyjnych.
S± tak¿e inni ¶wiadkowie potwierdzaj±cy zabudowanie lub zawalenie dalszych ci±gów sztolni i hal. Sztolnie na ni¿szym poziomie(- 40 m) budz± ciekawo¶æ, bo nie zosta³y do koñca spenetrowane. Miêdzy sztolniami wej¶ciowymi znajduje siê tunel po³o¿ony ni¿ej 2.50 m od poziomu innych chodników, dot±d nie sprawdzany. O tunelu znajduj±cym siê powy¿ej poziomu chodników mówi± ¶wiadkowie, których relacje s± do¶æ wiarygodne. Zawa³em koñczy siê tunel sztolni po³o¿onej na poziomie wy¿szym (­- 15 m) Prawdopodobnie by³ to ci±g komunikacyjny (drzwi wej¶ciowe z tarasu, w³az do windy i wej¶cie po schodach na wy¿szy poziom). J. Piszczek kwituje to nastêpuj±cym komentarzem: od zakoñczenia wojny nie wyniesiono z tego zawa³u ani jednego wiadra gruzu. Widocznie sygnatura „streng geheim” wci±¿ obowi±zuje.
Z historii jest wiadomo, ¿e zniszczenie w nocy z 17 na 18 sierpnia 1943 roku przez lotnictwo alianckie niemieckiego o¶rodka badañ rakietowych w Peenemünde na wyspie Uznam, potwierdzi³o w ca³ej okaza³o¶ci konieczno¶æ usytuowania o¶rodka w takim miejscu, aby by³ on nie tylko ¶ci¶le tajny, ale tak¿e odporny na naloty bombowe. Niemieccy konstruktorzy i naukowcy pracowali wówczas nie tylko nad doskonaleniem bezpilotowych samolotów odrzutowych, znanych jako V1 i V2, ale nad jeszcze nowsz± generacj± rakiety miêdzykontynentalnej A-9 i A-10. Takimi rakietami mo¿na by³o jednocze¶nie zaatakowaæ Nowy Jork, Londyn i Moskwê. Je¿eli faktem jest, ¿e pierwsze próby testowano w tunelu aerodynamicznym w podziemiach jednego z kompleksów Riese, a tak¿e w podziemiach zamku Ksi±¿, to jest oczywiste, ¿e musia³y tu byæ wydr±¿one i zabudowane tunele o d³ugo¶ci kilkunastu kilometrów ka¿dy. Igor Witkowski rozwa¿a mo¿liwo¶æ badañ nad now± generacj± broni elektronicznej, tzw. dzwonem, emituj±cym wokó³ siebie pole magnetyczne o niespotykanej mocy, a tak¿e nad konstrukcj± ¶mierciono¶nych obiektów lataj±cych, zwanych umownie UFO. Jak± rolê odgrywa³y w tym wszystkim obiekty podziemne na Zamku Ksi±¿, pod Osówk±, czy W³odarzem - oto frapuj±ca zagadka wci±¿ jeszcze ¶ci¶le tajna, bo potrzebuj±ca odkrywców na miarê tych, co j± ukryli przed oczyma przysz³ych pokoleñ.

Stanis³aw Michalik


Przeczytany [3174] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
24 Wrze¶nia 2008, 11:47
Autor: Rebel Yell
A gdzie jest ten Ksiaz ? Gdzies Tutaj?
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Oficjalne treningi tras± 35. Sudeckiej 100!
W dniach 26.04, 12.05 oraz 19.05 zapraszamy wraz z Grup± Biegow± Dzikowiec na oficjalne treningi tras± tegorocznej 100. W tym roku biegniemy podobnie jak w 2023 roku.

:: Stop dzikim wysypiskom ¶mieci
Do Urzêdu Gminy Nowa Ruda nap³ywa wiele zg³oszeñ dotycz±cych powstawania tzw. „dzikich wysypisk ¶mieci”. Odpady, które s± najczê¶ciej wyrzucane w miejscach do tego nieprzeznaczonych to zu¿yte opony, odpady wielkogabarytowe, zu¿yty sprzêt elektryczny i elektroniczny czy odpady budowlane.

:: Pieni±dze dla Gminy G³uszyca
Gmina G³uszyca ma przyjemno¶æ poinformowaæ mieszkañców o otrzymaniu dotacji z bud¿etu Województwa Dolno¶l±skiego w ramach "Dolno¶l±skiego Funduszu Pomocy Rozwojowej 2024". Projekt "Modernizacja drogi gminnej oraz budowa o¶wietlenia ulicznego w celu podniesienia poziomu bezpieczeñstwa drogowego" zosta³ dofinansowany kwot± 178 100,00 z³, przy ca³kowitej warto¶ci zadania wynosz±cej 241 141,78 z³.

:: Zamek Grodno do³±cza do Porozumienia „Na Szlaku Zamków Piastowskich”
Warownie pe³ne tajemnic, niezg³êbionych sekretów i niesamowitych legend maj± w sobie co¶… magnetycznego. Ta niewypowiedziana magia wabi zagorza³ych poszukiwaczy przygód i niewielu jest w stanie oprzeæ siê temu zamkowemu urokowi.

:: Do Kamiennej Góry przyjedzie dom w czê¶ciach
W dniach od 8 do 15 kwietnia na ul. ¦ciegiennego (od skrzy¿owania z ulic± J. Lompy do Ronda Niepodleg³o¶ci) zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Jest to zwi±zane z transportem i monta¿em modu³ów domu komunalnego, który powstaje na tej ulicy.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Kwiecieñ 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
12 3 4567
8 91011121314
15 16 17 18192021
22 23 2425262728
2930


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe