Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Pi±tek 26 Kwietnia 2024 Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda     os�b on-line [1]


Oklejona ¶niegiem polna ro¶linno¶æ ugina siê pod jego ciê¿arem, dopiero odwil¿ je od tego uwolni. Sfotografowane gdzie¶ w okolicach Wa³brzyskiej dzielnicy Piaskowa Góra.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
19 Sierpnia 2014, 11:39 | Aktualności

Czy w dzielnicy Gaj powstanie instalacja do przetwarzania odpadów komunalnych?

Od kilku tygodni mieszkañcy dzielnic Gaj zbieraj± podpisy, które maj± zablokowaæ planowan± w ich s±siedztwie budowê instalacji do przetwarzania odpadów. Gmina Wa³brzych, która ma byæ inwestorem, mówi o konieczno¶ci takiej budowy i zapewnia o jej bezpieczeñstwie dla ludzi i ¶rodowiska.

Tymczasem my prezentujemy list otwarty dotycz±cy tej planowanej inwestycji autorstwa Jerzego Arenta - Prezesa Zarz±du Zieloni RP.


„Szanowni mieszkañcy Wa³brzycha!

W zwi±zku z planowan± budow± Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) w Wa³brzychu, przy ulicy Beethovena oraz nierozwi±zanego, katastrofalnego problemu zwi±zanego ze sk³adowiskiem odpadów przemys³owych przy ulicy Górniczej, zwracamy siê z apelem i pro¶b± do wszystkich mo¿liwych instytucji, stowarzyszeñ oraz partii politycznych i osób fizycznych, o czynne w³±czenie siê do naszej akcji przeciwko dalszej degradacji ekologicznej regionu Wa³brzycha i najbli¿szych okolic.

1. O sk³adowisku odpadów przemys³owych przy ulicy Górniczej pisa³o siê bardzo du¿o (zw³aszcza w okresie przedwyborczym), wiêc prawdopodobnie ka¿dy ma ¶wiadomo¶æ, ¿e jest tam zdeponowana bardzo du¿a ilo¶æ chemicznie aktywnych odpadów przemys³owych. Obecne w³adze Wa³brzycha doprowadzi³y do wstrzymania dalszej dzia³alno¶ci firmie eksploatuj±cej to miejsce, ale problem pozosta³. Wstrzymanie dzia³alno¶ci nie powoduje wstrzymania szkodliwej dla ¶rodowiska i ludzi emisji w postaci chemicznych odcieków rozprzestrzeniaj±cych siê wraz z wod± na bardzo du¿y obszar. Kolejnym aspektem emisji s± aerozole powstaj±ce na skutek parowania substancji chemicznych, które skutecznie przyczyniaj± siê do zanieczyszczenia powietrza. Celem dzia³añ naszej organizacji jest doprowadzenie do fizycznej likwidacji sk³adowiska przy ulicy Górniczej, tzn. przewiezienia ca³ej zawarto¶ci do odpowiednich zak³adów gospodarki odpadami, które je w sposób profesjonalny unieszkodliwi±, teren po sk³adowiskach nale¿y zrekultywowaæ.

Nasza organizacja w tym wypadku d±¿y do:
- po pierwsze pozyskania jak najwiêkszego poparcia w tej sprawie osób fizycznych, stowarzyszeñ, organizacji pozarz±dowych i rz±dowych.
- po drugie, d±¿y do ustanowienia specjalnej komisji z³o¿onej z osób reprezentuj±cych urzêdy lokalne i wojewódzkie, stowarzyszenia i osoby fizyczne, niezale¿nych ekspertów.
- po trzecie, d±¿y do opracowania raportu traktuj±cego o rodzaju i stopniu wystêpowania faktycznych zagro¿eñ, na podstawie opinii niezale¿nych ekspertów, badañ hydrogeologicznych, badañ chemicznych sk³adowanych odpadów, badañ powietrza.
- po czwarte, chcemy doprowadziæ z³o¿enia wniosku o likwidacjê poprzez usuniêcie ¼ród³a zanieczyszczeñ zagra¿aj±cego ¶rodowisku, zdrowiu i ¿yciu ludzi.

2. Drugim celem naszej organizacji jest wstrzymanie realizacji inwestycji pod nazw± Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Wa³brzychu, przy ulicy Beethovena. Naszym zdaniem, lokalizacja nawet istniej±cego obecnie zak³adu jest na tyle niew³a¶ciwa, ¿e nale¿a³oby i w tym wypadku po prostu przenie¶æ ca³± zawarto¶æ kwater z odpadami w miejsce do tego bardziej przystosowane, a samo sk³adowisko po prostu zrekultywowaæ i zamkn±æ. Poczynione przez w³adze miasta kroki prawne d±¿±ce do budowy i uruchomienia du¿ego zak³adu przyjmuj±cego dziesi±tki tysiêcy ton odpadów z Wa³brzycha i ca³ego regionu, po prostu nale¿y uniewa¿niæ.

Argumenty ekologiczne przemawiaj±ce za tym, aby zlikwidowaæ obecne sk³adowisko na ul. Beethovena i nie dopu¶ciæ do powstania RIPOK s± 2, ale za to bardzo zasadnicze. Lokalizacja zak³adu jest planowana w miejscu znajduj±cym siê powy¿ej znacznej czê¶ci Wa³brzycha oraz okolicznych miejscowo¶ci (w tym uzdrowiskowych), co w przy du¿ych opadach deszczu, nag³ej odwil¿y, mo¿e skutkowaæ zagro¿eniem katastrof± polegaj±c± na niekontrolowanym przedostaniu siê ogromnych ilo¶ci zanieczyszczeñ do ni¿szych rejonów, skutecznie zanieczyszczaj±c ¼ród³a wody pitnej w tym wód leczniczych. Taka perspektywa jest jedynie kwesti± czasu. Wspomnê, ¿e w Szczawnie Zdrój ju¿ by³y wcze¶niej notowane zanieczyszczania wód leczniczych i to z powodów bardziej prozaicznych ni¿ wymywanie zanieczyszczeñ z wielkiej góry odpadów. Nale¿y w koñcu zadaæ sobie pytanie, jaki wp³yw ta inwestycja ma na warto¶æ walorów uzdrowiskowych, czy turystycznych.

Drug± kwesti± jest uci±¿liwo¶æ zwi±zana z uwalnianiem siê gazów sk³adowiskowych, fetoru i skutków ewentualnych po¿arów, wzmo¿onym ruchem samochodów ciê¿arowych. Przypomnê, ¿e planowany zak³ad ma mieæ charakter regionalny, wiêc odpady bêd± trafia³y nie tylko z Wa³brzycha, ale z wiêkszego obszaru. W liczbach to mo¿e stanowiæ szacunek od 38 tys. ton do 80 tys. ton (a mo¿e i wiêcej) przyjmowanych odpadów w skali roku. Mno¿±c to przez kolejne lata, ro¶nie nam w krajobrazie nowa góra z odpadów. Nawet je¶li cze¶æ z tych odpadów bêdzie przesortowana, to i tak w skali kolejnych lat s± to ilo¶ci niebagatelne. Trzeba wiedzieæ, ¿e nawet po zakoñczeniu (za kilkana¶cie lat) eksploatacji takiego sk³adowiska i dokonaniu rekultywacji, istnieje obowi±zek jego monitorowania przez kolejne kilkadziesi±t lat. Tak d³ugo, bowiem trwa jego biologiczna i chemiczna aktywno¶æ i zwi±zane z tym niebezpieczeñstwa.

Naszym zdaniem, utworzenie zak³adu w tym miejscu jest niedopuszczalne i nieuzasadnione. Niedopuszczalne ze wzglêdu na lokalizacjê, a nieuzasadnione ze wzglêdu na funkcjonowanie w bliskiej odleg³o¶ci, co najmniej trzech ju¿ pracuj±cych RIPOK, które z ca³± pewno¶ci± chêtnie przyjmuj± odpady z Wa³brzycha i mog± to robiæ tak¿e w przysz³o¶ci (jak s±dzimy). Tworzenie kolejnego zak³adu na tak ma³ym obszarze jest nieekonomiczne, ani dla maj±cej powstaæ instalacji w Wa³brzychu, ani dla ju¿ istniej±cych zak³adów RIPOK znajduj±cych siê w pobli¿u. Powstaje pytanie, wiêc, czym siê kieruj± w³adze Wa³brzycha? W jaki konkretnie sposób to ma wp³yn±æ na zysk dla zwyk³ych mieszkañców Wa³brzycha? Zysk ekologiczny nie, co jest oczywiste, zysk w postaci ni¿szych cen za odpady? To jest raczej w±tpliwe. Wielomilionowa inwestycja musi siê zwróciæ, koszty prowadzenia takiego zak³adu nie s± niskie.

Rozumiemy, ¿e administracja Wa³brzycha ma obowi±zki zwi±zane z ustaw± o odpadach komunalnych, ale w tym wypadku jest oto bardzo komfortowa sytuacja, gdy¿ wystarczy jak do tej pory, przekazywaæ odpady do ju¿ istniej±cych RIPOK poza Wa³brzychem, a budowanie „zielonego Wa³brzycha” nale¿y zacz±æ od fizycznej likwidacji istniej±cego sk³adowiska na Beethovena oraz na ul Górniczej, ograniczeniu palenisk wêglowych, likwidacji dzikich sk³adowisk, itp., ale z ca³± pewno¶ci± nie od budowy zupe³nie niepotrzebnego, bardzo drogiego emitora gazów, py³ów i zanieczyszczeñ p³ynnych.

Jeste¶my prawn± stron± w sprawie RIPOK i z uwag± przyjrzymy siê ca³ej procedurze i dokumentacji uzasadniaj±cej tê inwestycjê.

Pytanie jest wiêc zasadnicze: Czym siê kieruj± w³adze Wa³brzycha podejmuj±c takie wyzwanie i nara¿aj±c Wa³brzych i okoliczne miejscowo¶ci na dodatkowe zanieczyszczenia? Po co miastu, kolejne i niepotrzebne obci±¿enie ekologiczne i finansowe?

Nasza Organizacja ma na celu przywrócenie temu piêknemu regionu warto¶ci przyrodniczych. Czysto¶ci wody i powietrza.

Zachêcamy wszystkich chêtnych do przy³±czenia siê do aktywnych dzia³añ. Tylko w taki sposób mo¿na co¶ zmieniæ. Nie mo¿emy byæ bierni.

Oczekujemy, ¿e nasza inicjatywa spotka siê z Pañstwa aprobat±. Aprobata mo¿e byæ wyra¿ona w na ró¿ne sposoby. Mo¿e to byæ decyzja o przy³±czeniu siê formalnym, gdy¿ tworzymy na terenie Wa³brzycha nasz oddzia³. Mo¿e to byæ pomoc ekspertów, pomoc finansowa lub po prostu prostu gest poparcia. Nie jeste¶my nastawieni na zysk, ani nie mamy aspiracji politycznych. Dzia³amy zawsze zgodnie z naszym statutem.

Z powa¿aniem Jerzy Arent- Prezes Zarz±du Zieloni RP http://www.walbrzych.org.pl http://www.zielonirp.org.pl”

¼ród³o: walbrzyszek.com


Przeczytany [816] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Oficjalne treningi tras± 35. Sudeckiej 100!
W dniach 26.04, 12.05 oraz 19.05 zapraszamy wraz z Grup± Biegow± Dzikowiec na oficjalne treningi tras± tegorocznej 100. W tym roku biegniemy podobnie jak w 2023 roku.

:: Stop dzikim wysypiskom ¶mieci
Do Urzêdu Gminy Nowa Ruda nap³ywa wiele zg³oszeñ dotycz±cych powstawania tzw. „dzikich wysypisk ¶mieci”. Odpady, które s± najczê¶ciej wyrzucane w miejscach do tego nieprzeznaczonych to zu¿yte opony, odpady wielkogabarytowe, zu¿yty sprzêt elektryczny i elektroniczny czy odpady budowlane.

:: Pieni±dze dla Gminy G³uszyca
Gmina G³uszyca ma przyjemno¶æ poinformowaæ mieszkañców o otrzymaniu dotacji z bud¿etu Województwa Dolno¶l±skiego w ramach "Dolno¶l±skiego Funduszu Pomocy Rozwojowej 2024". Projekt "Modernizacja drogi gminnej oraz budowa o¶wietlenia ulicznego w celu podniesienia poziomu bezpieczeñstwa drogowego" zosta³ dofinansowany kwot± 178 100,00 z³, przy ca³kowitej warto¶ci zadania wynosz±cej 241 141,78 z³.

:: Zamek Grodno do³±cza do Porozumienia „Na Szlaku Zamków Piastowskich”
Warownie pe³ne tajemnic, niezg³êbionych sekretów i niesamowitych legend maj± w sobie co¶… magnetycznego. Ta niewypowiedziana magia wabi zagorza³ych poszukiwaczy przygód i niewielu jest w stanie oprzeæ siê temu zamkowemu urokowi.

:: Do Kamiennej Góry przyjedzie dom w czê¶ciach
W dniach od 8 do 15 kwietnia na ul. ¦ciegiennego (od skrzy¿owania z ulic± J. Lompy do Ronda Niepodleg³o¶ci) zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Jest to zwi±zane z transportem i monta¿em modu³ów domu komunalnego, który powstaje na tej ulicy.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Kwiecieñ 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
12 3 4567
8 91011121314
15 16 17 18192021
22 23 2425262728
2930


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe