Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Sobota 18 Maja 2024 Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka     os�b on-line [1]


Kusz± kolorem i zawarto¶ci±, a owady nie mog± siê powstrzymaæ. Na zdjêciu b±k w pionowym starcie po wykonanej ciê¿kiej pracy zbierania po¿ywienia w okolicy Wa³brzycha.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
22 Wrze¶nia 2015, 13:34 | Aktualności

W kobietach si³a!

Warsztaty z asertywno¶ci, z budowania poczucia w³asnej warto¶ci oraz elastyczny lub zadaniowy czas pracy – to rozwi±zania które mog± pomóc kobietom na rynku pracy. To tylko niektóre z wniosków, jakie wynikaj± z konferencji „Firma przyjazna kobietom”, która odby³a siê 18 wrze¶nia w Dzier¿oniowie.

Konferencjê zorganizowa³o Centrum Aktywizacji Spo³ecznej i Fundacja Manufaktura Inicjatyw.

Kobiety biznesu i polityki oraz panie pracuj±ce w zawodach typowo mêskich rozmawia³y podczas spotkania o przedsiêbiorczo¶ci kobiet, o ich roli na rynku pracy i trudno¶ciach, na jakie napotykaj± podczas swojego rozwoju zawodowego.

W konferencji wziê³y udzia³ m.in. prezes Banku Spó³dzielczego El¿bieta Nowakowska-Akkermans, burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna-Enozel, zastêpca dyrektora Powiatowego Urzêdu Pracy w Dzier¿oniowie Monika Zawilak, w³a¶cicielka firmy reklamowej DiART Diana Kaczyñska, stra¿niczka miejska Ma³gorzata Jarzynka-Oleksy oraz przedstawicielki Centrum Aktywizacji Spo³ecznej: Alina Lorek, Natalia Baran i Anna Pawlus, a tak¿e kobiety pracuj±ce w zawodach uznawanych za mêskie, które uczestniczy³y w sesji fotograficznej do kalendarza promuj±cego w³a¶nie kobiety w mêskich zawodach. W¶ród modelek znalaz³y siê m.in. pani Barbara, która kieruje autobusem, a w przesz³o¶ci prowadzi³a te¿ tramwaje we Wroc³awiu, Aldona i Aneta – spawaczki, które po szkoleniu zorganizowanym przez Powiatowy Urz±d Pracy pracuj± w Unisonie, Karolina i Iwona – ekspertki w sklepie z narzêdziami, którego asortyment przyt³oczy³by niejednego mê¿czyznê czy pani Magda – instruktorka jazdy.

Kobiety w zawodach uznawanych za mêskie

Kobiety dzi¶ ca³kiem dobrze radz± sobie na rynku pracy, coraz czê¶ciej zajmuj± eksponowane stanowiska – zarówno w biznesie, jak i w polityce, czêsto pracuj± te¿ w zawodach uznawanych za mêskie i s± w tym ¶wietne. Podczas konferencji przedstawiono panie, które na przyk³ad w ramach projektu wziê³y udzia³ w szkoleniu z obs³ugi wózków wid³owych, w ramach dzia³añ aktywizacyjnych. S± ¶wietne w nowych rolach zawodowych. Zaprezentowano te¿ m.in. wyniki ankiet dotycz±cych zatrudniania kobiet w zawodach typowo mêskich. Wynika z nich, ¿e generalnie pracodawcy nie widz± przeszkód w zatrudnianiu kobiet na mêskich stanowiskach, jedyna przeszkoda, jakiej czasami upatruj±, to mniejsza si³a fizyczna. W porównaniu do pracowników (mê¿czyzn), pracownice (kobiety) pracuj±ce w zawodach typowo mêskich cechuj± siê: zdecydowanie wy¿szym poziomem sumienno¶ci, wiêksz± samodzielno¶ci±, wy¿szymi kompetencjami, ale niestety zdecydowanie mniejsz± wytrzyma³o¶ci± i sprawno¶ci± fizyczn±. Na pytanie: czy widzi Pan/ Pani ró¿nicê w atmosferze pracy pomiêdzy zespo³em zró¿nicowanym pod wzglêdem p³ci a zespo³em mê¿czyzn, zdecydowana wiêkszo¶æ ankietowanych opowiedzia³a siê za zespo³em mieszanym: jest lepsza wspó³praca, poziom kultury osobistej oraz lepiej zintegrowany zespó³.

Jednak to wci±¿ kobiety bior± na siebie ciê¿ar wychowania dzieci, czêsto kosztem rozwoju zawodowego, to kobiety chodz± na zwolnienia, gdy dziecko jest chore… Te kwestie ³±czenia pracy zawodowej z obowi±zkami domowymi to rzeczywiste problemy kobiet pracuj±cych, a nie brak kompetencji. Z ankiet wynika, ¿e kobiety nie chc± wsparcia przy zatrudnianiu, ale jednocze¶nie maj± gotowe pomys³y (zmianowo¶æ, inne normowanie pracy, dodatek do pensji, ograniczenia przy d¼wiganiu itp.), które umo¿liwi³yby pogodzenie pracy i ¿ycia rodzinnego.

Rób to, na co masz ochotê

Podczas panelu dyskusyjnego po¶wiêconego roli kobiet na rynku pracy oraz rozwi±zaniom wspieraj±cym ich aktywizacjê, kobiety biznesu rozmawia³y o tym, co mo¿na zmieniæ, aby kobiety jeszcze pe³niej mog³y siê realizowaæ.

Wcze¶niej jednak Diana Kaczyñska, nie tylko businesswoman, w³a¶cicielka firmy, ale te¿ inicjatorka dzia³añ promuj±cych przedsiêbiorcze panie (jej najnowszy projekt to „Kobiety inspiruj± kobiety”, w ramach którego mentorki bêd± dzieli³y siê swoj± wiedz± i do¶wiadczeniem z kobietami, które chc± osi±gn±æ sukces w biznesie, bo czasami, aby ruszyæ dalej potrzeba wsparcia z zewn±trz) mówi³a o przedsiêbiorczo¶ci kobiet. Sama pracowa³a w sektorze bud¿etowym i prywatnym, ale nie awansowa³a. Stwierdzi³a wiêc, ¿e sama bêdzie szefem i od piêciu lat z sukcesem prowadzi w³asn± firmê. Pocz±tki by³y pe³ne wyrzeczeñ, pracowa³a bez wytchnienia, nie mia³a urlopu, ale wiedzia³a, ¿e ju¿ za chwilê to po¶wiêcenie zaprocentuje. Nie wszystkie panie maj± w sobie si³ê i odwagê. Ona j± w sobie znalaz³a, na dowód tego pokaza³a deseczkê przepo³owion± na pó³ jej ma³± rêk±. Okazuje siê, ¿e mo¿na to zrobiæ, oczywi¶cie sposobem. Potrzeba jednak do tego odwagi i wiary w siebie. I do tego zachêca³a kobiety. Tak¿e do tego, aby mimo wielu obowi±zków rodzinnych znalaz³y czas dla siebie samych: na wyj¶cie do fryzjera, kosmetyczki, na inspiruj±ce spotkanie, szkolenie, czy weekendowy wyjazd na Kongres Kobiet. Co istotne, kobiety businesswoman z Polski s± na 7. miejscu w Europie pod wzglêdem przedsiêbiorczo¶ci. Niektóre prowadz± firmy w domach, ich narzêdzia pracy do laptop i smartfon, ale to w dzisiejszym ¶wiecie wystarcza, aby z sukcesem prowadziæ biznes. Potrzeba jednak do tego odwagi! Na szczê¶cie kobiety zaczynaj± siê wspieraæ i to jest buduj±ce. Namawia³a wiêc, aby kobiety szuka³y sprzymierzeñców dla swoich projektów i nie ba³y siê zostaæ szefowymi w³asnych firm.

Znale¼æ swoje „ja” i robiæ to co kocham

Podczas panelu dyskusyjnego panie mia³y podobne wnioski. Wicedyrektorka Powiatowego Urzêdu Pracy Monika Zawilak stwierdzi³a, ¿e w kobietach musi nast±piæ zmiana my¶lenia. Potrzebne s± im szkolenia z zakresu asertywno¶ci, z budowania pewno¶ci siebie, bo tylko gdy odkryj± swoje „ja”, ¶wiadome swojej warto¶ci bêd± czu³y siê pewnie w ka¿dym zawodzie. – Niech kobiety robi± to, w czym s± dobre, bez wzglêdu na to czy to damski czy mêski zawód, bo pracodawcy doceniaj± tych, którzy kochaj± swoj± pracê – podkre¶la³a.

Burmistrz Pieszyc Dorota Konieczna-Enozel stwierdzi³a, ¿e kobiety maj± po prostu wybraæ, co chc± robiæ, nie maj± ulegaæ stereotypom. Je¶li chc± byæ matkami-Polkami prowadz±cymi dom – niech bêd±, ale jak szybko po urodzeniu dziecka chc± wróciæ do pracy – to niech maj± tak± mo¿liwo¶æ. Niech maj± szansê wróciæ do pracy na pó³ etatu, albo pracowaæ zadaniowo – wtedy kiedy maj± na to czas. Dzi¶ wiele prac mo¿na wykonywaæ zdalnie.

Firma przyjazna kobietom

Podczas konferencji przedstawiono te¿ czê¶ciowe wyniki konkursu „Firma przyjazna kobietom”. Pierwsze miejsce przyznano firmie HITACHI, która zatrudnia same kobiety, drugie miejsce zaj±³ Zak³ad Doskonalenia Zawodowego, a trzecie miejsce poznamy na Gali Dzier¿oniowskich Prezentacji w pa¼dzierniku.

Socjalna Odpowiedzialno¶æ Biznesu

Podczas konferencji ciekawy wyk³ad mia³ te¿ Grzegorz Lityñski, uznany fotograf – m.in. autor sesji fotograficznej do kalendarza z naszymi kobietami pracuj±cymi w mêskich zawodach oraz wieloletni dyrektor miêdzynarodowej korporacji. Mówi³ o socjalnej odpowiedzialno¶ci biznesu, czyli o mniejszych i wiêkszych akcjach charytatywnych na rzecz np. Krajów III ¦wiata. Wielkie firmy, jak Google wydaj± na takie dzia³ania nawet 100 mln dolarów rocznie, ale nawet ma³a akcja ma znaczenie. I co ciekawe, ludzie chêtniej pomagaj± osobom z daleka, ni¿ tym z s±siedztwa. Uczestniczki konferencji zwraca³y uwagê, ¿e czêsto ci najbardziej potrzebuj±cy o tê pomoc nie prosz±, bo siê wstydz±. Bo chc± sobie jako¶ sami poradziæ. Sztuk± jest zatem dotrzeæ do tych osób. Czy akcje charytatywne przek³adaj± siê na wzrost sprzeda¿y produktów danej firmy? Tego Grzegorz Lityñski nie jest pewny, z pewno¶ci± jednak bardzo poprawiaj± wizerunek organizacji.

Podczas konferencji pokaza³ przejmuj±ce zdjêcia ze slumsów na Sri Lance czy Manili. Ponadto w sali bankietowej wywieszono te¿ jego zdjêcia do kalendarza promuj±cego kobiety w mêskich zawodach. Kobiety – operatorki wózków wid³owych, sprzedawczynie w sklepie z narzêdziami, spawaczki… Niesamowite!

(ANAG)

¬ród³o: naszbiznes24.pl


Przeczytany [1018] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
3 Listopada 2017, 04:26
Autor: Rex Kelvin
Cze¶æ, Jeste¶my tu po raz kolejny, aby kupiæ nerki dla naszych pacjentów i zgodzili siê zap³aciæ dobr± sumê pieniêdzy ka¿demu, kto chce ofiarowaæ nerki, aby je uratowaæ i tak Je¶li jeste¶ zainteresowany byciem dawc± lub chcesz uratowaæ ¯ycie, musisz napisz do nas e-mail poni¿ej. Jest to okazja, aby byæ bogatym w porz±dku, zapewniamy i gwarantujemy 100% bezpieczn± transakcjê z nami, wszystko odbywa siê zgodnie z prawem nak³aniaj±cym dawców nerek. Wiêc marnuj wiêcej czasu, uprzejmie napisz do nas na irruaspecialisthospital20@gmail.com Szpital Specjalistyczny Irrua.
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Jak bezpiecznie podj±æ pracê za granic± ?
Na to i inne pytania dotycz±ce podjêcia pracy za granic±, warunków ¿ycia i pracy za granic±, a tak¿e mo¿liwo¶ci udzia³u w projektach wsparcia, programach i szkoleniach realizowanych w ramach EURES, odpowiada³a 19 kwietnia br. w Boguszowie Gorcach - doradca EURES z Dolno¶l±skiego Wojewódzkiego Urzêdu Pracy w Wa³brzychu.

:: LegendMan Xtreme Triathlon ju¿ za miesi±c!
Legendarna przygoda czeka na najwytrwalszych ¶mia³ków, którym nie straszne ¿adne wyzwania. I mówi±c ¿adne – naprawdê mamy na my¶li ¯ADNE! Legendman Xtreme Triathlon to triathlonowe zawody na m.in. sowiogórskich trasach – które zabior± uczestników w ponad 220 kilometrow±, wielowymiarow± przygodê.

:: II edycja biegu RunPark
Kilkuset zawodników wystartowa³o w II edycji biegu RunPark organizowanego przez miasto Kamienna Góra i kamiennogórskie MCKF.

:: Ruszaj± dotacje z KPO dla przedsiêbiorców
Ju¿ od pocz±tku maja przedsiêbiorcy bêd± mogli sk³±daæ wnioski o wspracie na rozszerzenie lub zmianê profilu dotychczasowej dzia³alno¶ci prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka i kultura.

:: Koronkowa nauka cierpliwo¶ci w Oknie Artystycznym
Przez pierwsze dwa tygodnie rzuca³a czó³enkiem po k±tach, zanim za³apa³a, o co w tej frywolitce chodzi. Teraz to dla niej odskocznia od wszelkich trosk dnia codziennego. Lucyna Paj±k, której prace ogl±damy na nowej wystawie w Oknie Artystycznym dzier¿oniowskiego ratusza, potrafi artystycznej, misternej koronce nadaæ formê ko³nierzyków, bi¿uterii, ¶wi±tecznych ozdób czy serwetek.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Maj 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
12345
6 7 89 10 1112
13 14 1516 17 1819
20212223242526
2728293031


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe