Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Pi±tek 29 Marca 2024 Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona     os�b on-line [1]


Zmêczony ca³odzienn±, ciê¿k± prac± motyl odpoczywa na trawie ³api±c promienie s³oneczne w skrzyd³a... Mia³o to miejsce na jednej z ³±k ko³o Che³mca.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
27 Kwietnia 2020, 10:32 | Informacje

NIE WYPALAJ TRAW !!!!

Przypominamy o zagro¿eniach na skutek wiosennego wypalania traw oraz pozosta³o¶ci ro¶lin na polach i ³±kach. Wypalanie ro¶linno¶ci powoduje:

- zagro¿enie dla ¿ycia i zdrowia ludzkiego,
- zagro¿enie po¿arem lasów oraz s±siaduj±cych obiektów,
- zatruwanie atmosfery dwutlenkiem wêgla,
- degradacjê gleby,
- niszczenie mikrofauny (trzmieli, mrówek b³onkówek itp.),
- niszczenie legowisk i gniazd dzikiej zwierzyny i ptactwa.



Utrwali³ siê mit, ¿e wypalanie traw i s³omy poprawia jako¶æ gleby, jest swoistym rodzajem jej nawo¿enia i u¿y¼niania. Nadal wielu s±dzi, ¿e ogieñ to „najtañszy herbicyd” do zwalczania chwastów. Ogieñ nie tylko zabija ¿yj±ce w trawie zwierzêta i mikroorganizmy, ale tak¿e wyja³awia glebê. Po wypaleniu gleba ubo¿eje, system korzeniowy ro¶lin zamiera, ginie flora oraz bakterie i grzyby, które powoduj± szybsz± wegetacjê ro¶lin. W ogniu ginie ca³e bogactwo przyrody.

Wypalanie to jedna z istotnych przyczyn zatruwania i tak ju¿ nadmiernie zanieczyszczonej atmosfery - tysi±ce po¿arów w skali kraju powoduje emisjê dziesi±tków ton tlenku wêgla oraz innych niebezpiecznych zwi±zków chemicznych. W zwi±zku z tym z roku na rok pogarsza siê stan zdrowia spo³eczeñstwa.

Bezmy¶lne wypalanie traw skutkuje niejednokrotnie generowaniem kosztów akcji ratowniczo-ga¶niczych. Ka¿da interwencja stra¿y po¿arnej to koszt rzêdu kilkuset z³otych, kwota ta pokrywana jest z bud¿etu Gminy.

W my¶l art. 131 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. ka¿dy, kto wypala ro¶linno¶æ na ³±kach, pastwiskach, nieu¿ytkach, rowach, pasach przydro¿nych, szlakach kolejowych, podlega karze aresztu lub grzywny.

Rolnik wypalaj±cy trawy jest nara¿ony na szereg kar zwi±zanych ze swoim postêpowaniem. Oprócz kar, jakie mo¿e na³o¿yæ policja czy prokuratura, karê mo¿e na³o¿yæ Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kary za wypalanie traw ustanawia tak¿e wiele aktów prawnych. Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeñ, który przewiduje za to karê grzywny w wysoko¶ci nawet do 5000 z³. Z kodeksu karnego wynika, ¿e wypalanie traw, które skoñczy siê po¿arem okolicznych zabudowañ, który zagra¿a ¿yciu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolno¶ci od roku do lat 10. Sprowadzanie bezpo¶redniego niebezpieczeñstwa wskazanych zdarzeñ jest zagro¿one kar± pozbawienia wolno¶ci od 6 miesiêcy do 8 lat.

Apelujemy o rozwagê i przestrzegamy przed mo¿liwymi zagro¿eniami wynikaj±cymi z wypalania ro¶linno¶ci. Wypalanie traw, ³±k i nieu¿ytków jest prawnie zabronione. Wobec osób nieprzestrzegaj±cych powy¿szych zasad bezpieczeñstwa mog± byæ stosowane ¶rodki egzekucji karno–administracyjnej. Zanim kto¶ zacznie wypalaæ trawê, powinien zastanowiæ siê, czy przez bezmy¶lno¶æ nie narazi ¿ycia swojego i innych.

¬ród³o: gluszyca.pl


Przeczytany [1631] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Wielokulturowy Wa³brzych. Stara Kopalnia przypomni historiê reemigrantów z Francji
Historiê tysiêcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakoñczeniu II wojny ¶wiatowej wrócili do Polski, do Wa³brzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieæ dzia³aj±ce w Starej Kopalni Muzeum Przemys³u i Techniki. Muzeum zdoby³o w³a¶nie 60 tysiêcy z³otych w ramach programu dotacyjnego „Niepodleg³a”, a wa³brzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wa³brzyskim” zosta³ oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.

:: Biblioteka Boguszów Gorce z WO¦P
Za nami 32. Fina³ WO¦P, choæ jeszcze trwaj± aukcje internetowe, My z tego miejsca chcieliby¶my podziêkowaæ wszystkim uczestnikom Biblioteka Boguszów Gorce z WO¦P.

:: Dodatkowe po³±czenia linii autobusowej nr 5 na trasie G³uszyca Górna-Jedlina-Zdrój-Wa³brzych
W zwi±zku z potrzebami i licznymi interwencjami mieszkañców od dnia 1 lutego br. uruchomione zostan± dodatkowe po³±czenia linii autobusowej nr 5 na trasie G³uszyca Górna-Jedlina-Zdrój-Wa³brzych.

:: Siódemka Bielawa ca³y czas w formie
Niezwykle pracowity weekend maj± za sob± pi³karze UKS Siódemka Bielawa. W halowych turniejach wziêli udzia³ zawodnicy z roczników 2015, 2017 oraz 2018, szlifuj±c swoje umiejêtno¶ci. Wszystkie zespo³y zaprezentowany siê z bardzo dobrej strony, strzelaj±c we wszystkich zawodach wiele, przyjemnych dla oka bramek.

:: Bielawa pomaga ofiarom po¿aru kamienicy przy ul. B. Chrobrego
24.I.2024 r., w godzinach wieczornych, dosz³o do tragicznego w skutkach po¿aru budynku wielorodzinnego, zlokalizowanego w Bielawie przy ul. B. Chrobrego 3. Drewniana konstrukcja dachu oraz silne podmuchy wiatru, podsycaj±ce ogieñ, spowodowa³y, ¿e akcja ga¶nicza by³a bardzo utrudniona. W efekcie ca³e pokrycie kamienicy uleg³o doszczêtnemu spaleniu, a mieszkania i klatka schodowa ca³kowicie zalane. Co najwa¿niejsze jednak obesz³o siê bez ofiar ¶miertelnych.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Marzec 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
123
45678910
11 121314151617
18 19 2021222324
2526 27 28293031


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe