Rozkwitniêty kwiat zawilca ozdobnego Anemone rosn±cy na opuszczonych ogródkach dzia³kowych w Wa³brzychu. 
fot. M. Szafirski
infoEXPRESS






poznaj SUDETY
|
14 Maja 2006, 01:03 | FOTOrelacja
XII Pó³maraton Wa³brzych - Wa³brzyska wizytówka
 | | foto: { i.} |
XII Pó³maraton Wa³brzych zgromadzi³ na swym starcie prawie 140 zawodników z Europy i Afryki. Pod nieobecno¶æ najlepszej w Polsce Ma³gorzaty Sobañskiej kibice emocjonowali siê wystêpem Kenijczyków. Zwyciê¿y³ czarnoskóry Richard Rotich. Najlepszy z gospodarzy – Marek Henczka by³ 11.
Pó³maraton Wa³brzych by³ najwiêkszym wydarzeniem sportowym maja w naszym mie¶cie. Nale¿y jednak pamiêtaæ, i¿ tego dnia rywalizowali nie tylko doro¶li, ale równie¿ dzieci i m³odzie¿. Ju¿ od rana w pobli¿u Zespo³u Szkó³ nr 26 biegali uczniowie szkó³ podstawowych oraz gimnazjów. Po starcie sporej, bo tysiêcznej grupy m³odych sportowców przyszed³ czas na doros³ych. O godzinie 16 na pêtlê wokó³ Podzamcza wyruszy³o prawie 140 biegaczy, nie tylko z Polski, ale równie¿ Ukrainy, Bia³orusi, Kenii, czy odleg³ej Kanady. Faworytami imprezy byli obaj Kenijczycy, spo¶ród których Richard Rotich niedawno wygra³ Maraton Wroc³aw. Obaj czarnoskórzy biegacze z Afryki byli zreszt± prawdziw± ozdob± zawodów.
Uczestnicy pó³maratonu mieli do pokonania cztery pêtle po 5 kilometrów. Ju¿ na pierwszej rundzie uwidoczni³a siê czo³ówka wy¶cigu, w której znalaz³o siê o¶miu biegaczy, w tym Kenijczycy, bracia Jerzy i Damian Zawierucha, Aliksandr Nikalayuk, czy Victor Starodubcev. Ta grupa zawodników bieg³a solidarnie a¿ do przedostatniej pêtli. Wtedy to do przodu wyskoczyli: Richard Rotich oraz Aliksandr Nikalayuk. Tu¿ przed met± Kenijczyk wyra¼nie przyspieszy³ i z czasem 1:08,17 samotnie min±³ liniê mety. 15 sekund po zwyciêzcy bieg zakoñczy³ Bia³orusin Nikalayuk. Warto odnotowaæ pi±t± pozycjê mistrza ¶wiata w biegu na 100 km, 48-letniego ju¿ Vladimira Kotova, obecnie reprezentuj±cego RPA. Wa³brzyszanie wypadli na miarê swoich mo¿liwo¶ci. W klasyfikacji generalnej najwy¿ej uplasowa³ siê Marek Henczka z WKB Wa³brzych, który ostatecznie zaj±³ 11. miejsce, ale w swojej kategorii M-45 by³ trzeci. Jego kolega klubowy – Edward Baczewski w¶ród 40-latków znalaz³ siê na jeszcze lepszej, bo 2. pozycji. To by³ ju¿ XII Pó³maraton Wa³brzych. Impreza, o czym ¶wiadczy rosn±ca liczba uczestników, stale siê rozwija. Podczas pierwszej edycji na starcie stanê³o zaledwie 12 biegaczy,. Dla porównania samych tylko wa³brzyszan na starcie sobotnich zawodów by³o ponad 30. To dobrze rokuje na przysz³o¶æ pó³maratonu, który na sta³e wszed³ do kalendarza imprez sportowych Wa³brzycha.
Bart³omiej Nowak [30 minut]
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
 | |
XII Pó³maraton Wa³brzych 2006
fotografie: { i.} Ireneusz Piwowarski | © { i.} 2006.
Wszelkie prawa zastrze¿one.
KOMENTARZE:
14 Maja 2006, 08:44 Autor: k2 super fotki, super impreza
14 Maja 2006, 09:51 Autor: BURZA Swietna imprezka oby wiecej takich tylko dlaczego to podzamcze nie wychodzi sie bawic tylko gnije w blokach??? za rok trzeba to zrobic w srodmiesciu!!!!
14 Maja 2006, 10:22 Autor: zed Bardzo dobry pomys³. Róbcie takie imprezy w centrum, a najlepiej np. niech biegaj± miêdzy Sobiêcinem a Bia³ym Kamieniem. Padn± pewnie nowe rekordy jak biegacze uciekaæ bêd± przed menelami.
14 Maja 2006, 10:44 Autor: Marcin Jagiellicz Witam, fotki jak zawsze super :) Mo¿e masz na jakim¶ zdjêciu numer startowy 17 ? :D
14 Maja 2006, 18:20 Autor: { i.} z siedemnastek mam zdaye siê kilka dzievczyn, ale faceta ¿adnego...
14 Maja 2006, 23:56 Autor: GERAS To by³ mój pierwszy pó³maraton i ju¿ wiem, ¿e nie ostatni. Wystartowa³em sam a dobieg³em chyba dziêki moim synkom i ¿onie. Dziêkujê za umieszczenie zdjêcia oraz wszystkim tym, którzy mnie wyprzedzili - mia³em kogo goniæ i na¶ladowaæ... Wspania³a impreza!!!
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
|

Nie Przegap!
OG£OSZENIA
S O N D A

Wiadomo¶ci // region
:: Podaruj bezpieczeñstwo. ¦widnica rusza ze zbiórk± kasków rowerowych dla dzieci
Nieu¿ywany kask mo¿e staæ siê bezcenn± ochron± dla m³odego rowerzysty. ¦widnica rozpoczyna miejsk± akcjê spo³eczn± zachêcaj±c± mieszkañców do przekazywania u¿ywanych, ale wci±¿ sprawnych kasków rowerowych dla dzieci. Inicjatywa ma wesprzeæ najm³odszych mieszkañców oraz pomóc rodzinom przygotowaæ siê do nowych przepisów, które od 3 czerwca 2026 roku wprowadzaj± obowi±zek jazdy w kaskach ochronnych dla osób do 16. roku ¿ycia.
:: Cieplej, taniej i ekologiczniej – Strzegom modernizuje budynki mieszkalne
Gmina Strzegom otrzyma³a blisko 2,8 mln z³ dofinansowania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego ¦l±ska 2021-2027 na realizacjê zadania pn.: „Transformacja energetyczna budynków w celu ograniczenia niskiej emisji w Gminie Strzegom”
:: Salon Poezji w Walimiu
Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu zaprasza na Salon Poezji po¶wiêcony twórczo¶ci ks. Jana Twardowskiego. Wydarzenie bêdzie okazj± do spotkania z poezj± i muzyk± na ¿ywo, tworz±c przestrzeñ sprzyjaj±c± refleksji i odbiorowi literatury w kameralnej atmosferze.
:: Rusza projekt „Transformacja energetyczna budynków mieszkalnych w celu ograniczenia niskiej emisji w gminie Walim”
W dn. 07.04.2026 r. podpisano umowê o dofinansowanie projektu pn. „Transformacja energetyczna budynków mieszkalnych w celu ograniczenia niskiej emisji w Gminie Walim” nr FEDS.09.07-IP.03-0340/25-00 w ramach Priorytetu nr 9 „Fundusze Europejskie na rzecz transformacji obszarów górniczych na Dolnym ¦l±sku” Dzia³ania nr 9.7 „Wsparcie dla transformacji” Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego ¦l±ska 2021–2027.
:: Wspó³praca Akademii Górnik Zamek Ksi±¿ Wa³brzych ze Szko³± Podstawow± nr 21 w Wa³brzychu
Trwa drugi nabór do pierwszych klas szkó³ podstawowych – to jeden z tych momentów, które maj± realny wp³yw na dalsz± drogê dziecka. Od 24 kwietnia do 5 maja rodzice mog± zapisaæ swoje pociechy do wybranej placówki, podejmuj±c decyzjê, która czêsto wykracza daleko poza sam± edukacjê. To wybór ¶rodowiska, pierwszych przyja¼ni i kierunku rozwoju zainteresowañ.
Archiwum
Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
| Kwiecieñ 2026 |
| Po |
Wt |
Sr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
| | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 27 | 28 | 29 | 30 | | | |
|