Wiosn± odrastaj± i rozwijaj± siê nowe szyszki, w których pojawi± siê nasiona. Da to hipotetyczn± szansê na rozsianie siê ich w okolicy i wyro¶niêcie nowych drzew. Znalezione w Ksi±¿añskim Parku Krajobrazowym. 
fot. M. Szafirski
infoEXPRESS






poznaj SUDETY
|
5 Listopada 2021, 13:15 | Kultura
Mroczne zjawy oprowadza³y go¶ci na Zamku Grodno
Za dnia, pe³en swej trzynastoletniej potêgi, przepiêknie góruje nad Rezerwatem Przyrody Góry Choina. W nocy zmienia siê w miejsce pe³ne legend, duchów i przeró¿nych straszyde³. Zamek Grodno w Zagórzu ¦l±skim skrywa wiele tajemnic i tylko przy wyj±tkowych okazjach odkrywa ich niewielk± czê¶æ. Tak w³a¶nie by³o w sobotni wieczór 30 pa¼dziernika 2021 r.
Przy blasku srebrzystego ksiê¿yca Bia³a Dama opu¶ci³a mury zamku, by przywitaæ naszych go¶ci w centrum Zagórza ¦l±skiego. To nie by³a jedyna niespodzianka. Niespodziewanie, do ¶mia³ków kieruj±cych siê do Zamku Grodno, do³±czy³a tajemnicza Czarna Dama. Utartym szlakiem le¶nym piechurzy pod±¿yli w stronê mrocznego zamczyska. A tu czyha³y na naszych go¶ci tajemnicze stwory, wy³aniaj±ce siê z ciemnego lasu. Niewielkie ¶wiat³o z pochodni, smagane jesiennym wiatrem, tylko rozbudza³o wyobra¼niê. Na dziedziñcu czeka³ na nieustraszonych go¶ci mroczny przewodnik, który oprowadzi³ ¶mia³ków po nastrojowym zamku. Tu i ówdzie na go¶ci czeka³y paj±ki a z otch³ani mroku wy³ania³y siê tajemnicze zjawy. Kto bohatersko dobrn±³ do koñca zwiedzania czelu¶ci starego zamczyska, móg³ zasi±¶æ w Karczmie Rycerskiej i spróbowaæ niesamowitych „creepy” dañ.
¬ród³o: walim.pl
KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
|

Nie Przegap!
OG£OSZENIA
S O N D A

Wiadomo¶ci // region
:: W Dzier¿oniowie uczczono 107. rocznicê Policji Pañstwowej i 100. rocznicê utworzenia stanowiska dzielnicowego
W Komendzie Powiatowej Policji w Dzier¿oniowie odby³a siê dzisiaj uroczysta zbiórka z okazji 107. rocznicy powo³ania Policji Pañstwowej oraz 100. rocznicy utworzenia stanowiska dzielnicowego. By³a to okazja do uhonorowania policjantów awansowanych na wy¿sze stopnie s³u¿bowe oraz wyró¿nionych za wzorow± i pe³n± zaanga¿owania s³u¿bê.
:: Gmina Strzegom w programie wsparcia spó³dzielni energetycznych
Gmina Strzegom znalaz³a siê w gronie samorz±dów zakwalifikowanych do Pilota¿owego Programu Wsparcia Spó³dzielni Energetycznych. Inicjatywa ma pomóc w tworzeniu lokalnych wspólnot energetycznych, które bêd± produkowaæ energiê z odnawialnych ¼róde³, zwiêkszaj±c bezpieczeñstwo energetyczne oraz obni¿aj±c koszty jej zakupu dla mieszkañców i samorz±dów.
:: Jak skutecznie znale¼æ pracê? We¼ udzia³ w bezp³atnym szkoleniu organizowanym przez PUP Wa³brzych
Poszukiwanie pracy nie musi byæ trudnym i stresuj±cym procesem. Czêsto wystarczy poznaæ odpowiednie metody, nauczyæ siê przygotowywaæ profesjonalne dokumenty aplikacyjne oraz zdobyæ pewno¶æ siebie przed rozmow± kwalifikacyjn±. Z my¶l± o osobach, które chc± aktywnie szukaæ zatrudnienia, Powiatowy Urz±d Pracy w Wa³brzychu organizuje szkolenie z aktywnego poszukiwania pracy.
:: 7,7 mln z³ z PFRON na inwestycje dla osób z niepe³nosprawno¶ciami. Samorz±d Województwa podpisa³ 12 umów
7,7 mln z³ z Pañstwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepe³nosprawnych trafi do dolno¶l±skich samorz±dów i instytucji na realizacjê 12 inwestycji poprawiaj±cych dostêpno¶æ oraz jako¶æ ¿ycia osób z niepe³nosprawno¶ciami. ¦rodki zostan± przeznaczone m.in. na budowê i modernizacjê domów pomocy spo³ecznej, o¶rodków rehabilitacyjnych, placówek edukacyjnych oraz centrów opiekuñczo-mieszkalnych.
:: „Dolny ¦l±sk na zdrowie” – rusza kampania promuj±ca uzdrowiska i wakacyjn± regeneracjê
Zdrowie, regeneracja i aktywny wypoczynek – Dolny ¦l±sk od wieków znany jest z bogactwa wód mineralnych, mikroklimatu i tradycji leczniczych. Tutejsze uzdrowiska przyci±ga³y kuracjuszy ju¿ w XVIII i XIX wieku, a dzi¶ s± wa¿nym elementem oferty turystycznej regionu. Startuje kampania „Dolny ¦l±sk na zdrowie”, której celem jest promocja uzdrowisk jako miejsc sprzyjaj±cych regeneracji, aktywnemu wypoczynkowi i poznawaniu okolicznych atrakcji.
Archiwum
Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
| Lipiec 2026 |
| Po |
Wt |
Sr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
| | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | | |
|