Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Poniedzia³ek 1 Czerwca 2026 Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada     os�b on-line [1]


Komary Culicidae to rodzina muchówek. Znanych jest wiele gatunków tych owadów, lecz niewiele z nich ¿ywi siê krwi±. Oznacza to, ze nie dla ka¿dego komara jeste¶my celem... Komar na zdjêciu odpoczywa³ na ³±ce ko³o Che³mca.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
2 Stycznia 2024, 12:30 | Kultura

Remont zabytkowego sufitu w muzeum w Kamiennej Górze

Finalizujemy przetarg na wykonanie konserwacji zabytkowego sufitu w Sali Freskowej w Muzeum Tkactwa. Miasto Kamienna Góra zdoby³o na ten cel 150 tys. z³ z Rz±dowego Programu Odbudowy Zabytków. Do og³oszonego przetargu zg³osi³ siê jeden wykonawca, który wyceni³ to zlecenie na 146 tys. z³.

– Oferta mie¶ci siê w mo¿liwo¶ciach finansowych miasta. Analizujemy j± pod k±tem m.in. do¶wiadczenia wykonawcy przy podobnych pracach. Wkrótce zapadnie decyzja w sprawie tego przetargu – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.

Sufit w Sali Freskowej w Muzeum Tkactwa wymaga pilnego remontu. Zabytek z koñca XVIII w., zdobiony polichromiami i sztukateriami jest obecnie pokryty kilkoma warstwami przemalowañ, które zakrywaj± pierwotne zdobienia. Jego kondycja pogorszy³a siê po awarii systemu ogrzewania, gdy strop zala³a woda.

Celem prac konserwatorsko-restauratorskich bêdzie usuniêcie wtórnych warstw malarskich, w wyniku czego zostanie ods³oniêta oryginalna dekoracja pomieszczenia. Uszkodzenia w postaci pêkniêæ, ubytków tynku i polichromii zostan± uzupe³nione.

¦ciany Sali Freskowej zosta³y odrestaurowane kilka lat temu. Przywrócono na nich dawne zdobienia. Niegdy¶ wnêtrza tego pomieszczenia s³u¿y³y zgromadzeniom lo¿y masoñskiej, a wcze¶niej by³ to salon bogatego kupieckiego domu.

/kamiennagora.pl/


Przeczytany [815] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Jak odczuwasz przesilenie wiosenne?
Mam sporo energii, czujê siê ¶wietnie
Nie nad±¿am, ¶wiat pêdzi, a ja jeszcze w zimowym ¶nie
Nie czujê ¿adnego wp³ywu na mój organizm
g³osów: [0] opinii: [0]

Wiadomo¶ci // region

:: Rododendrony w Zamku Ksi±¿
W³a¶nie teraz Ksi±¿añski Park Krajobrazowy zamienia siê w prawdziwie bajkow± krainê kolorów i zapachów. Rozkwitaj±ce rododendrony zachwycaj± intensywnymi barwami, tworz±c niezwyk³± sceneriê wokó³ Zamku Ksi±¿ — jednego z najpiêkniejszych zamków w Europie. To wyj±tkowy spektakl natury, który trwa tylko przez krótki moment w roku. Warto wiêc wykorzystaæ tê okazjê i zobaczyæ Ksi±¿ w jego najbardziej malowniczej ods³onie.

:: Dzieñ Dziecka w Palmiarni Wa³brzych
Egzotyczna przygoda, rodzinna atmosfera i moc atrakcji dla najm³odszych — tak zapowiada siê wyj±tkowy weekend z okazji Dnia Dziecka w Palmiarni Wa³brzych! W dniach 30–31 maja 2026 r. zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do wspólnego odkrywania niezwyk³ego ¶wiata ro¶lin, zabawy i przygód w otoczeniu tropikalnej zieleni. Na odwiedzaj±cych czekaæ bêd± specjalnie przygotowane atrakcje, rodzinne zwiedzanie z przewodnikiem, animacje dla dzieci oraz nowa, wyj±tkowa aran¿acja przestrzeni Palmiarni. To doskona³a okazja, aby spêdziæ czas razem, poznaæ fascynuj±ce gatunki egzotycznych ro¶lin i prze¿yæ niezapomnian± przygodê.

:: Zaginiony Kwiat Palmiarni - gra terenowa
„Zaginiony Kwiat Palmiarni” – ¶wiêtojañska opowie¶æ pe³na sekretów, zagadek i chochliczej magii. W Palmiarni w Wa³brzychu, po¶ród egzotycznych li¶ci, ciep³ego powietrza i cichego szelestu ro¶lin, wydarzy³o siê co¶ niezwyk³ego. Do zielonego królestwa przyby³a ma³a chochliczka Werbenka, która razem z Palmiarnianymi Duszkami mia³a strzec magicznego kwiatu – niezwyk³ej ro¶liny zwi±zanej z tajemnic± Nocy ¦wiêtojañskiej.

:: Dni Boguszowa-Gorc 2026 – trzydniowe ¶wiêto miasta pod koniec maja
Dni Boguszowa-Gorc 2026 odbêd± siê w dniach 29–31 maja 2026 roku i bêd± powrotem du¿ego, miejskiego ¶wiêta po kilkuletniej przerwie. Wydarzenie zaplanowano jako trzydniowy festiwal ³±cz±cy rozrywkê, sport i kulturê.

:: ¦widnica walczy o tytu³ Rowerowej Stolicy Polski
Po ubieg³orocznym podium ¦widnica ponownie rusza do walki o tytu³ Rowerowej Stolicy Polski. W czerwcowej rywalizacji mieszkañcy bêd± krêciæ kilometry dla miasta, szkó³, firm i lokalnych spo³eczno¶ci. Tegoroczna edycja zapowiada siê rekordowo, ju¿ podczas treningów ponad 575 uczestników przejecha³o wspólnie ponad 211 tysiêcy kilometrów, co da³o ¦widnicy 3. miejsce w¶ród 58 miast.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Czerwiec 2026
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
1 234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - skup odpadów po produkcyjnych