Muflon - Ovis mussimon - to dzika owca pochodz±ca z Sardynii i Korsyki, oko³o 1900 roku przywieziony do Polski, m.in. do Sudetów. Muflony maj± charakterystyczne, ¶limakowate rogi, tzw. ¶limy, po których wprawne oko rozpoznaæ mo¿e wiek zwierzêcia. Zdjêcie zrobione w Ksi±¿añskim Parku Krajobrazowym. 
fot. M. Szafirski
infoEXPRESS






poznaj SUDETY
|
20 Grudnia 2024, 10:23 | Kultura
Wigilia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w G³uszycy
Wigilia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w G³uszycy by³a wyj±tkowym wydarzeniem, które zgromadzi³o spo³eczno¶æ seniorów oraz zaproszonych go¶ci w ¶wi±tecznej atmosferze. By³ to wieczór pe³en ciep³ych s³ów, wspólnego kolêdowania i podziêkowañ. Seniorzy pokazali, jak piêknie mo¿na pielêgnowaæ tradycje, budowaæ wiêzi i czerpaæ rado¶æ z bycia razem.
Podczas spotkania prezes Uniwersytetu Jerzy Janus podsumowa³ dotychczasowe dzia³ania oraz wyrazi³ wdziêczno¶æ za wsparcie, jakie Uniwersytet otrzymuje od samorz±du i przyjació³.
Na zaproszenie prezesa w wydarzeniu udzia³ wziêli: zastêpca burmistrza G³uszycy Grzegorz Szymañski, przewodnicz±cy Rady Miejskiej Miros³aw ¯o³opa wraz z radnymi, dyrektor O¶rodka Pomocy Spo³ecznej Katarzyna Starzyñska, cz³onkini Zarz±du Powiatu Wa³brzyskiego Ewa Dorosz, prezes Podziemnego Miasta Osówka Zdzis³aw £azanowski, dyrektor Centrum Kultury-Miejskiej Biblioteki Publicznej Patrycja Adamczyk, doktor Bartosz Solarz oraz wyk³adowczyni Uniwersytetu Beata Kras.
Spotkanie wigilijne by³o nie tylko okazj± do wspólnego ¶wiêtowania, ale równie¿ podkre¶leniem roli Uniwersytetu Trzeciego Wieku w integracji spo³ecznej i aktywizacji seniorów w G³uszycy. By³ to niezapomniany wieczór, który na d³ugo pozostanie w pamiêci uczestników.
gluszyca.pl
KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
|

Nie Przegap!
OG£OSZENIA
S O N D A

Wiadomo¶ci // region
:: Podaruj bezpieczeñstwo. ¦widnica rusza ze zbiórk± kasków rowerowych dla dzieci
Nieu¿ywany kask mo¿e staæ siê bezcenn± ochron± dla m³odego rowerzysty. ¦widnica rozpoczyna miejsk± akcjê spo³eczn± zachêcaj±c± mieszkañców do przekazywania u¿ywanych, ale wci±¿ sprawnych kasków rowerowych dla dzieci. Inicjatywa ma wesprzeæ najm³odszych mieszkañców oraz pomóc rodzinom przygotowaæ siê do nowych przepisów, które od 3 czerwca 2026 roku wprowadzaj± obowi±zek jazdy w kaskach ochronnych dla osób do 16. roku ¿ycia.
:: Cieplej, taniej i ekologiczniej – Strzegom modernizuje budynki mieszkalne
Gmina Strzegom otrzyma³a blisko 2,8 mln z³ dofinansowania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego ¦l±ska 2021-2027 na realizacjê zadania pn.: „Transformacja energetyczna budynków w celu ograniczenia niskiej emisji w Gminie Strzegom”
:: Salon Poezji w Walimiu
Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu zaprasza na Salon Poezji po¶wiêcony twórczo¶ci ks. Jana Twardowskiego. Wydarzenie bêdzie okazj± do spotkania z poezj± i muzyk± na ¿ywo, tworz±c przestrzeñ sprzyjaj±c± refleksji i odbiorowi literatury w kameralnej atmosferze.
:: Rusza projekt „Transformacja energetyczna budynków mieszkalnych w celu ograniczenia niskiej emisji w gminie Walim”
W dn. 07.04.2026 r. podpisano umowê o dofinansowanie projektu pn. „Transformacja energetyczna budynków mieszkalnych w celu ograniczenia niskiej emisji w Gminie Walim” nr FEDS.09.07-IP.03-0340/25-00 w ramach Priorytetu nr 9 „Fundusze Europejskie na rzecz transformacji obszarów górniczych na Dolnym ¦l±sku” Dzia³ania nr 9.7 „Wsparcie dla transformacji” Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego ¦l±ska 2021–2027.
:: Wspó³praca Akademii Górnik Zamek Ksi±¿ Wa³brzych ze Szko³± Podstawow± nr 21 w Wa³brzychu
Trwa drugi nabór do pierwszych klas szkó³ podstawowych – to jeden z tych momentów, które maj± realny wp³yw na dalsz± drogê dziecka. Od 24 kwietnia do 5 maja rodzice mog± zapisaæ swoje pociechy do wybranej placówki, podejmuj±c decyzjê, która czêsto wykracza daleko poza sam± edukacjê. To wybór ¶rodowiska, pierwszych przyja¼ni i kierunku rozwoju zainteresowañ.
Archiwum
Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
| Kwiecieñ 2026 |
| Po |
Wt |
Sr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
| | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 27 | 28 | 29 | 30 | | | |
|