Mak jest ¶wietn± okazj± do najedzenia siê do syta. Tak, wiêc b±k skorzysta³ z zaproszenia, najad³ siê i... odlatuje. Wiosn± 2004 w okolicy Wa³brzycha. 
fot. M. Szafirski
infoEXPRESS






poznaj SUDETY
|
7 Lutego 2025, 13:43 | Gospodarka
Rz±d przekaza³ dolno¶l±skim samorz±dom ponad 192 mln z³ na inwestycje drogowe
Premier zdecydowa³, ¿e dolno¶l±skie samorz±dy otrzymaj± w tym roku na inwestycje drogowe ponad 58 mln z³otych wiêcej, ni¿ pierwotnie planowano. W sumie do gmin i powiatów z Rz±dowego Funduszu Rozwoju Dróg trafi ponad 192 mln z³otych. Pieni±dze zosta³y rozdzielone na 63 dolno¶l±skie inwestycje drogowe realizowane przez gminy i powiaty. W¶ród nich s± zarówno trwaj±ce inwestycje, jak i nowe zadania.
Rz±dowy Fundusz Rozwoju Dróg ma na celu przyspieszenie budowy nowoczesnej, bezpiecznej i efektywnej infrastruktury drogowej na poziomie lokalnym. Spo¶ród 63 inwestycji drogowych objêtych tegorocznym dofinansowaniem najwiêcej, bo 41, to zadania realizowane w gminach, a 22 to inwestycje prowadzone przez dolno¶l±skie powiaty. Dziêki dodatkowym ¶rodkom a¿ 25 zadañ uzyska³o 100% dofinansowania (8 zadañ powiatowych i 17 zadañ gminnych).
– Ta zwiêkszona kwota o ponad 58 mln z³otych to praktycznie 1/3 ca³ego wcze¶niejszego bud¿etu, który otrzyma³o województwo dolno¶l±skie. Cieszy nas bardzo, ¿e dla wielu z tych zadañ, które zosta³y wybrane na tej li¶cie, finansowanie jest praktycznie stuprocentowe. Wiem z rozmów z samorz±dowcami, ¿e nawet nie spodziewali siê tak dobrej wiadomo¶ci. Cieszê siê, ¿e mo¿emy w trybie pilnym to og³osiæ, bo czas og³aszania przetargów w³a¶nie nast±pi³ – zaznacza Anna ¯abska, wojewoda dolno¶l±ska.
Na li¶cie 63 zadañ znalaz³a siê m.in. nowa, tegoroczna inwestycja na terenie Sobótki w powiecie wroc³awskim. To przebudowa placu Wolno¶ci, czyli du¿ego skrzy¿owania kilku dróg powiatowych, gdzie dziêki tym ¶rodkom powstanie rondo, które poprawi bezpieczeñstwo wszystkich u¿ytkowników ruchu drogowego.
– Otrzymali¶my na to zadanie sto procent dofinansowania. Te 8 mln z³otych mocno wesprze nasz bud¿et. To szczególnie wa¿ne, bo powiat wroc³awski równie¿ mierzy siê ze skutkami powodzi. Nasze straty szacujemy na oko³o 136 mln z³otych, wiêc ka¿de rz±dowe wsparcie jest bardzo mile widziane. Jest elementem wspieraj±cym nas w usuwaniu skutków powodzi oraz realizacji innych zadañ, które spoczywaj± na naszym samorz±dzie – zaznacza Marcin Korytko, wicestarosta powiatu wroc³awskiego.
W przypadku innego samorz±du – powiatu o³awskiego – dofinansowanie pozwoli na szybsze rozpoczêcie realizacji inwestycji drogowych. W planach jest przebudowa ulicy O³awskiej w miejscowo¶ci Jaczkowice, która ³±czy dwie drogi wojewódzkie.
– Ta informacja bardzo mocno ucieszy³a wszystkich mieszkañców naszego powiatu. Dziêki temu stuprocentowemu dofinansowaniu bêdziemy mogli na dniach og³osiæ przetarg na realizacjê tych prac. ¦rodki, które mieli¶my zarezerwowane na ten cel, bêdziemy mogli przesun±æ na inne zadanie w zakresie inwestycji drogowych w naszym powiecie. Bardzo dziêkujemy pani wojewodzie za decyzje, które pozwol± nam lepiej i szybciej realizowaæ inwestycje drogowe – zaznacza Marek Szponar, starosta o³awski.
Rz±dowy Fundusz Rozwoju Dróg przyczynia siê do poprawy bezpieczeñstwa ruchu drogowego, zwiêkszenia atrakcyjno¶ci terenów inwestycyjnych oraz usprawnienia transportu. ¦rodki z Funduszu pochodz± m.in. z bud¿etu pañstwa, Narodowego Funduszu Ochrony ¦rodowiska i Gospodarki Wodnej, Lasów Pañstwowych oraz spó³ek Skarbu Pañstwa.
Dziêki rekordowemu wsparciu w wysoko¶ci ponad 192 mln z³ mieszkañcy Dolnego ¦l±ska zyskaj± bezpieczniejsze, bardziej funkcjonalne i nowoczesne drogi, co wp³ynie pozytywnie na rozwój gospodarczy i komfort ¿ycia w regionie.
Pe³na lista zadañ inwestycyjnych jest dostêpna tutaj: gov.pl/web/dolnoslaski-uw/lista-zadan-rekomendowanych-rfrd-2025
gov.pl
KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
|

Nie Przegap!
OG£OSZENIA
S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
| S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma | 100.00% | Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ | 0.00% | Nie mam zdania | 0.00% |

Wiadomo¶ci // region
:: Przypominamy!! - „Dolno¶l±ski program pomocy uczniom niepe³nosprawnym „Sprawny Uczeñ”
Przypominamy ¿e w dniach 20-24 pa¼dziernika 2025 r. trwa nabór wniosków o przyznanie stypendium w ramach II edycji projektu (rok szkolny 2025/2026).
:: Towarzystwo Mi³o¶ników Ziemi Strzegomskiej ¶wiêtowa³o jubileusz 50-lecia
Uroczysto¶ci jubileuszowe 50-lecia Towarzystwa Mi³o¶ników Ziemi Strzegomskiej, które odby³y siê 18 pa¼dziernika w Strzegomskim Centrum Kultury, by³y okazj± do wspomnieñ i podziêkowañ dla tych wszystkich osób, które na przestrzeni lat anga¿owa³y siê w dzia³alno¶æ stowarzyszenia. Wiele wzruszeñ i emocji wywo³a³o wspania³e przedstawienie, wyre¿yserowane przez El¿bietê Soprych. Aktorzy brawurowo wcielili siê w postaci zwi±zane z towarzystwem.
:: Wernisa¿ wystawy fotografii „Strzegom dawniej i dzi¶”
Wernisa¿ wystawy fotografii „Strzegom dawniej i dzi¶”, który odby³ siê 17 pa¼dziernika w CAS "Karmel", zainaugurowa³ jubileusz 50-lecia Towarzystwa Mi³o¶ników Ziemi Strzegomskiej.
:: SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA RODZICÓW I OPIEKUNÓW OSÓB Z NIEPE£NOSPRAWNO¦CIAMI (OZN)
„Twój ca³y ¶wiat krêci siê wokó³ dziecka – pozwól, by reszta ¶wiata pomog³a Tobie.”
:: Jubileusz 40-lecia Cechu Rzemios³ Ró¿nych i Ma³ej Przedsiebiorczo¶ci w Bielawie
W sobotê 4 pa¼dziernika odby³ siê Jubileusz 40-lecia Cechu Rzemios³ Ró¿nych i Ma³ej Przedsiêbiorczo¶ci w Bielawie. Bielawski Cech z du¿ym powodzeniem prowadzi Zespó³ Szkó³ Cechu Rzemios³ Ró¿nych, od lat funkcjonuj±cy w by³ym budynku Szko³y Podstawowej nr 5, który zlokalizowany jest przy ul. Polnej.
Archiwum
Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
| Listopad 2025 |
| Po |
Wt |
Sr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
| | | | | 1 | 2 |
| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
| 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
| 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
| 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
| | | | | | |
|