Kaczka krzy¿ówka Anas platyrhynchos przodek kaczki domowej, popularny w Europie. W Sudetach na niemal ka¿dym zbiorniku wodnym, tu w Szczawnie Zdroju w tzw. Parku Szwedzkim. 
fot. Mateusz Szafirski
infoEXPRESS






poznaj SUDETY
|
20 Kwietnia 2006, 23:44 | FOTOrelacja
Wspó³czesne Malarstwo Bu³garskie w Zamku Ksi±¿
 | Otwarcie wystawy w Zamku Ksi±¿ pt."Obraz/koncept - WSPÓ£CZESNE MALARSWO BU£GARSKIE" u¶wietni³ swoj± obecno¶ci± Ambasador Republiki Bu³garii J.E. Latchezar Petkov (z prawej) fot. { i.} |
WGS BWA Zamek Ksi±¿, 20 kwietnia – 20 maja 2006 r.
Wystawa „obraz – koncept” WSPÓ£CZESNE MALARSTWO BU£GARSKIE, prezentuj±ca dzie³a wielkich mistrzów ró¿nych pokoleñ, poka¿e polskiej publiczno¶ci, ¿e obok wspania³ego dziedzictwa kulturowo-historycznego, równie¿ bu³garska sztuka wspó³czesna znakomicie wzbogaci ró¿norodno¶æ europejskiej kultury.
To niew±tpliwie wspania³e wydarzenie kulturalne oznacza odbudowê tradycyjnie aktywnych kontaktów miêdzy naszymi krajami w sferze duchowej. Zarówno ta wystawa jak i najbli¿sza wystawa wspó³czesnego malarstwa polskiego w Bu³garii bêd± ¶wiadectwem nie tylko naszej oryginalno¶ci narodowej lecz równie¿ wspólnych korzeni i wspólnej przynale¿no¶ci do wielkiej rodziny europejskiej.
J.E. Latchezar Petkov
Ambasador Republiki Bu³garii
 | |
 | |
 | Sverozara Alexandrova, Ketchup, 360 x130cm olej na p³ótnie 2005. |
 | Szefowa galerii BWA Zamek Ksi±¿ Alicja M³odecka (w ¶rodku) z go¶æmi. |
 | Ventzislav Zankov, Szczê¶liwy Nowy Prezydent, 200x200cm olej na p³ótnie 2002. |
 | Elena Panayotova, Kontrowersyjna To¿samo¶æ, 220x95 akryl na p³ótnie 2006. |
 | Ioan Kirilov, Praca, 100x100cm olej na p³ótnie 2002. |
 | Andrei Daniel, Muzyka XX wieku, 360x200cm olej na p³ótnie, 2004. |
Ekspozycja dobrana zosta³a tak, by przedstawiæ swoist± mikropanoramê wspó³czesnego malarstwa bu³garskiego, rozwijaj±c± siê w porz±dku chronologicznym – z nieznacznymi wyj±tkami – od pocz±tku nowego stulecia do dnia dzisiejszego.
Prezentowani s± w niej twórcy nale¿±cy do kilku pokoleñ, od „klasyków”, których debiut przypada na lata sze¶ædziesi±te XX w., a¿ do najm³odszych, którzy dopiero niedawno pojawili siê na plastycznej scenie. Oczywi¶cie s± to arty¶ci reprezentuj±ce najrozmaitsze kierunki tematyczne i formalne. D±¿eniem organizatorów by³o bowiem pokazanie czego¶ na kszta³t tego co socjolodzy nazywaj± „próbk± reprezentatywn±”. Dlatego te¿ selekcjonerzy uznali za s³uszne powstrzymanie siê od narzucania swoich w³asnych upodobañ i kszta³towania wystawy na swój „obraz i podobieñstwo”. Stanowi ona raczej próbê maksymalnie obiektywnej, szerokiej prezentacji ró¿nych rozwi±zañ w zakresie plastyki bez po¶wiêcania szczególnej uwagi któremukolwiek z nich.
/.../
Kurator wystawy prof. Czwadar Popow
Profesor historii sztuki na Uniwersytecie Sofijskim im. ¦w. Klimenta Ochrydzkiego
***
Ivayla ¯ivkova ¦witajewska - malarstwo
 | Ivayla ¯ivkova ¦witajewska |
twoje-sudety.pl | WGS BWA Zamek Ksi±¿
fotografie: { i.} Ireneusz Piwowarski | © { i.} 2006.
Wszelkie prawa zastrze¿one.
KOMENTARZE:
6 Maja 2006, 22:32 Autor: elpiwko ¶wietna wystawa i niesamowite wra¿enia
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
|

Nie Przegap!
OG£OSZENIA
S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma | 100.00% | Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ | 0.00% | Nie mam zdania | 0.00% |

Wiadomo¶ci // region
:: Alert "sinicowy" odwo³any!!! K±piel w Jeziorze Bielawskim jest znowu bezpieczna
Z uwagi na panuj±ce przez kilka kolejnych dni uwarunkowania pogodowe, 8.VIII.2025 r. w Jeziorze Bielawskim pojawi³y sinice.
:: Kompleksowa przebudowa ul. Wolno¶ci w Bielawie
4.VIII.2025 r. rozpoczê³a siê kompleksowa przebudowa kolejnej drogi gminnej. Tym razem gruntownej modernizacji poddawany jest ca³y gminny odcinek ul. Wolno¶ci tj. od skrzy¿owania ulic Boh. Getta / 1-go Maja do pl. Wolno¶ci.
:: Zapraszamy na warsztaty Nordic Walking | projekt Seniorzy bez granic
Pierwsze spotkanie projektu Seniorzy bez granic odby³o siê 31 lipca 2025 r. w godz. 9:00–13:00. w Dolno¶l±skim Centrum Rehabilitacji i Ortopedii (DCRO) w Kamiennej Górze. Kolejne zaplanowali¶my 4 sierpnia 2025 r. o godz. 9:00.
:: Wymiana najstarszych kamer miejskiego monitoringu
Trwa wymiana najstarszych kamer miejskiego monitoringu ulicznego w Kamiennej Górze. Zastêpujemy analogowe kamery, które nie sprawdza³y siê noc± i w trudniejszych warunkach o¶wietleniowych.
:: Wielkoobszarowa Inwentaryzacja Stanu Lasu w kraju w latach 2025–2029
Uwaga w³a¶ciciele lasów! Na terenie ca³ej Polski, równie¿ w lasach prywatnych, rozpoczêto Wielkoobszarow± Inwentaryzacjê Stanu Lasu w kraju w latach 2025–2029, prowadzon± przez Biuro Urz±dzania Lasu i Geodezji Le¶nej.
Prace polegaj± na pomiarach i obserwacjach na sta³ych powierzchniach próbnych, zak³adanych w siatce 4x4 km.
Archiwum
Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Wrzesieñ 2025 |
Po |
Wt |
Sr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | | | | | |
|