Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Niedziela 23 Listopada 2025 Imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa     os�b on-line [1]


Poranne promienie s³oneczne chêtnie ³apane s± przez wygrzewaj±cego siê zaskroñca, który wyszed³ z ³±ki na (ci±gle) budowan± obwodnicê wa³brzysk± w okolicy Piaskowej Góry.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
8 Sierpnia 2019, 15:00 | Kultura

Narodowe Czytanie po raz ósmy

Zachêcamy mieszkañców G³uszycy do przy³±czenia siê do wspólnego czytania polskich nowel w sobotê 7 wrze¶nia w godz. 10.30-12.00 w czytelni internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w G³uszycy.

Podczas tegorocznej, ósmej edycji Narodowego Czytania zgodnie z decyzj± Pary Prezydenckiej bêdziemy czytaæ nowele polskie:
- „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,
- „Dym” Marii Konopnickiej,
- „Katarynka” Boles³awa Prusa,
- „Mój ojciec wstêpuje do stra¿aków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydr±”) Brunona Schulza,
- „Orka” W³adys³awa Stanis³awa Reymonta,
- „Rozdziobi± nas kruki, wrony…” Stefana ¯eromskiego,
- „Sachem” Henryka Sienkiewicza,
- „Sawa” (z cyklu „Pami±tki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronis³awa Komorowskiego. Pierwsz± lektur± Narodowego Czytania by³ poemat epicki Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. W 2013 roku w ca³ej Polsce odby³o siê czytanie dzie³ Aleksandra Fredry, a podczas nastêpnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogiê” Henryka Sienkiewicza, „Lalkê” Boles³awa Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanis³awa Wyspiañskiego i „Przedwio¶nie” Stefana ¯eromskiego.

Zg³oszenia do g³uszyckiej edycji ogólnopolskiej akcji bêd± przyjmowane od 5 do 23 sierpnia w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Grunwaldzka 26, parter) w godzinach pracy instytucji. Zapytania i informacje pod nr tel. 512 041 027 lub mailowo biblioteka@ckmbp.gluszyca.pl

Zapraszamy!

¬ród³o: gluszyca.pl


Przeczytany [1812] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Konferencja „Z godno¶ci±. Turystyka w miejscach pamiêci”
Zamek Ksi±¿ w Wa³brzychu serdecznie zaprasza na wyj±tkowe wydarzenie po¶wiêcone refleksji nad odpowiedzialnym kszta³towaniem turystyki historycznej i pamiêci zbiorowej. 18 listopada 2025 roku o godzinie 09:00 w murach Zamku Ksi±¿ w Sali Balowej, odbêdzie siê konferencja „Z godno¶ci±. Turystyka w miejscach pamiêci” – spotkanie ekspertów, badaczy i wszystkich osób, którym bliska jest troska o zachowanie dziedzictwa oraz o etyczne podej¶cie do historii.

:: Przebudowany i zmodernizowany plac zabaw w G³uszycy
Plac zabaw przy ¯³obku Gminnym w G³uszycy zosta³ przebudowany i zmodernizowany. Inwestycja zosta³a zrealizowana dziêki pozyskanemu dofinansowaniu w wysoko¶ci 300 tys. z³ w ramach programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Spo³ecznej – „Aktywne Place Zabaw 2025”.

:: Opowie¶ci o polskich miastach. Spotkanie w Muzeum Tkactwa
Zapraszamy 10 listopada do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze na spotkanie z okazji Narodowego ¦wiêta Niepodleg³o¶ci. Wydarzenie multimedialne „Mam tak samo jak ty… Opowie¶ci o polskich miastach” przypomni o roli historii, kultury, gospodarki i tradycji rozmaitych miast w budowaniu polskiej to¿samo¶ci. Prezentacja ma charakter interaktywny – zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w przygotowanym programie. Opowie¶ciom o naszych miastach, ich fenomenie, bogactwie, niezwyk³o¶ci towarzyszyæ bêdzie wspólny ¶piew i – tradycyjnie – degustacja rogali z makiem.

:: ¦wietlica w £omnicy wiêksza ni¿ zak³adano w pierwszej wersji
Zakoñczono adaptacjê pomieszczeñ na ¶wietlicê wiejsk± w £omnicy. Dziêki pozyskanym ¶rodkom zewnêtrznym inwestycja zosta³a zrealizowana w dwóch etapach, co pozwoli³o na utworzenie dodatkowego pomieszczenia oraz zwiêkszenie funkcjonalno¶ci obiektu.

:: Przypominamy!! - „Dolno¶l±ski program pomocy uczniom niepe³nosprawnym „Sprawny Uczeñ”
Przypominamy ¿e w dniach 20-24 pa¼dziernika 2025 r. trwa nabór wniosków o przyznanie stypendium w ramach II edycji projektu (rok szkolny 2025/2026).


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Listopad 2025
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
12
34 5 6789
10111213 14 1516
17 18 1920212223
24252627282930


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo