Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
¦roda 24 Grudnia 2025 Imieniny: Adama, Ewy, Irminy     os�b on-line [1]


Letnia burza nad Piaskow± Gór± w Wa³brzychu.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
13 Listopada 2019, 14:18 | Turystyka

Zima w Karkonoszach. Co zabraæ, na co uwa¿aæ?

Wed³ug danych Karkonoskiego Parku Narodowego ¶nieg w Karkonoszach zalega ¶rednio od 100 dni na ni¿szych terenach do nawet 176 dni na ¦nie¿ce. Zimy s± wiêc tu d³ugie, ¶nie¿ne, wietrzne, ale te¿ zjawiskowo piêkne. Warto siê wiêc w Karkonosze wtedy wybraæ, pamiêtaj±c przy tym o kilku podstawowych i niezwykle istotnych zasadach.

Zima to na nizinach coraz rzadziej niestety spotykane zjawisko. Klimatyczne zmiany powoduj±, ¿e na terenach, którym niegdy¶ grozi³y zimowe parali¿e (nawet w miastach), dzi¶ ¶nieg bywa bardziej anomali±, ni¿ czym¶ czêsto spotykanym.

Ca³e szczê¶cie w górach wci±¿ bywa go sporo, czêsto nawet mnóstwo, w tym równie¿ w Karkonoszach, gdzie zima pokazuje swoje najpiêkniejsze oblicze.

Ka¿dego roku Góry Olbrzymie przyci±gaj± wiêc liczne rzesze pasjonatów górskich przygód, które niekoniecznie musz± oznaczaæ jedn± czy dwie deski. Wiêkszo¶æ karkonoskich szlaków jest zim± dostêpna, przy czym przed wybraniem siê na szlak, niezwykle istotne jest zastosowanie siê do kilku zasad. Odnosz± siê one do naszego komfortu ale przede wszystkim bezpieczeñstwa.

Prognoza pogody

Na pierwszy rzut oka wydawa³oby siê rzecz oczywista. Dostêpnych portali z dobrymi prognozami jest sporo. Tymczasem patrz±c na ró¿ne sytuacje zdarzaj±ce siê w wielu polskich pasmach, niestety nie wszyscy tury¶ci zdaj± siê baczniej prognozy analizowaæ.

Pomijaj±c serwisy typowo meteorologiczne, konieczne nale¿y te¿ rzuciæ okiem na dwie inne strony internetowe, które a¿ kipi± od najwa¿niejszych informacji, i to niezale¿nie od pory roku:

GOPR Karkonosze
Karkonoski Park Narodowy

To przecie¿ tylko chwila, a dowiedzieæ siê mo¿emy, ¿e np. w górach w nocy spad³ metr ¶niegu, co powinno daæ nam do my¶lenia przy planowaniu trasy. Karkonoski GOPR zawsze te¿ z wyprzedzeniem ostrzega o poziomie opadów czy silniejszym wietrze, czyli o rzeczach, które zim± s± absolutnie kluczowe.

Wybór trasy

Górsk± trasê najlepiej zaplanowaæ wcze¶niej, a w wieczór poprzedzaj±cy wyj¶cie na szlak zweryfikowaæ jej przebieg na podstawie danych o panuj±cych warunkach. Jak powinna ona przebiegaæ? Pomijaj±c indywidualne oczekiwania musi byæ zim± takiej d³ugo¶ci, aby zak³adaj±c opó¼nienie, umo¿liwia³a powrót „do bazy” przed zmrokiem.

Dzieñ zim± jest krótki. Je¶li niebo jest do tego zachmurzone, ciemno robi siê jeszcze wcze¶niej. Zaj¶cie s³oñca oznacza te¿ szybki spadek temperatury. Przebieg trasy musi wiêc uwzglêdniaæ wszystkie te czynniki. Lepiej zej¶æ wcze¶niej do Karpacza i wypiæ jedn± gor±c± herbatê wiêcej, ni¿ marzyæ o niej b³±dz±c gdzie¶ po kolana w ¶niegu, w ciemno¶ci i przy siarczystym mrozie.

Pamiêtajmy te¿, ¿e zim± czasowo zamykane s± niektóre szlaki. I nie jest to bynajmniej widzimisiê pracowników Parku, a co¶, co zwi±zane jest wy³±czenie z bezpieczeñstwem turystów. W okolicach Karpacza s± to szlaki prowadz±ce przez Kocio³ £omniczki, do którego opadaj± strome zbocza ¦nie¿ki, niebezpieczny fragment ¿ó³tego szlaku w kotle Bia³ego Jaru oraz fragmenty szlaków wiod±cych dnem kot³a Ma³ego Stawu (niebieski) oraz nad jego progiem (czerwony).

Ekwipunek

Osoby wybieraj±ce siê zim± w Karkonosze powinny mieæ spisan± listê, i przy pakowaniu plecaka po prostu odhaczaæ kolejne pozycje. Dobre buty, nieprzemakalna i najlepiej chroni±ca przed wiatrem kurtka, czapka, rêkawiczki, polar lub ciep³y sweter (+ dodatkowe warstwy najlepiej termicznej bielizny), termos z herbat±, batoniki czy posi³ki energetyczne, laminowana mapa, dobra latarka (a najlepiej dwie - czo³ówka + rêczna), na³adowany telefon z zainstalowan± aplikacj± RATUNEK - to absolutnie podstawowe rzeczy, bez których zim± w góry po prostu zapuszczaæ siê nie powinno.

Wszystko to spakowane powinno byæ do dobrego, wygodnego i najlepiej wodoodpornego plecaka, którego transport nie przysporzy nam zbyt wiele wysi³ku. Do tego oczywi¶cie kije i przynajmniej tzw. raczki (koszt ok. 100 z³otych), które pozwol± nam bezpiecznie i komfortowo poruszaæ siê po zlodzonej bardzo czêsto w Karkonoszach zim± powierzchni.
Odwrót to ¿aden wstyd!

Zima w górach to piêkny, ale i wymagaj±cy czas. Je¶li zaskoczy nas pogoda, opadniemy z si³ lub po prostu zrobi siê ciemno, warto wycieczkê skróciæ, rezygnuj±c z postawionego wcze¶niej celu i wytyczonej trasy. Góry, Karkonosze poczekaj±, piêkna zima zapewne jeszcze nie raz poka¿e swe piêkne oblicze. W tym czasie obowi±zuje tam wiele zasad, ale jedna z nich bez najwa¿niejsza - po pierwsze bezpieczeñstwo.

¬ród³o: karpacz.pl


Przeczytany [1800] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Czy zima zaskoczy drogowców w tym roku?
Na pewno nie, s± dobrze przygotowani
Zaskocz± ich, jak co roku
Zale¿y od pogody, wszystko mo¿e siê zdarzyæ
g³osów: [0] opinii: [0]

Wiadomo¶ci // region

:: Zimowe wsparcie w kryzysie bezdomno¶ci
O¶rodek Pomocy Spo³ecznej w Dzier¿oniowie prowadzi szeroki program wsparcia dla osób w kryzysie bezdomno¶ci, ³±cz±c dzia³ania interwencyjne, opiekuñcze i terapeutyczne. Ich celem jest zapewnienie osobom najbardziej potrzebuj±cym bezpieczeñstwa, pomocy w codziennym funkcjonowaniu oraz mo¿liwo¶ci stopniowego wychodzenia z bezdomno¶ci.

:: Strzegomski Jarmark Bo¿onarodzeniowy z rekordow± liczb± stoisk
Pi±ta edycja Strzegomskiego Jarmarku Bo¿onarodzeniowego wprowadzi³a mieszkañców w prawdziwie przed¶wi±teczny nastrój. Wydarzenie po raz pierwszy odby³o siê w nowej lokalizacji – w hali sportowej O¶rodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Jak podkre¶la El¿bieta Pienio, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury, obiekt pomie¶ci³ rekordow± liczbê 40 stoisk, oferuj±cych ¶wi±teczne przysmaki oraz rêcznie wykonane ozdoby.

:: 40. rocznica katastrofy górniczej - wybuchu metanu w Kopalni Wêgla Kamiennego „Wa³brzych”
22 grudnia 2025 roku (poniedzia³ek) przypada 40. rocznica katastrofy górniczej – wybuchu metanu w Kopalni Wêgla Kamiennego „Wa³brzych”.

:: Bêdzie bezpieczniej przy ul. Parkowej w Czarnym Borze
Przy ul. Parkowej w Czarnym Borze trwaj± prace zwi±zane z budow± nowego chodnika wzd³u¿ drogi powiatowej nr 3367D. To wa¿na inwestycja, która ma na celu poprawê bezpieczeñstwa i komfortu wszystkich pieszych, a szczególnie osób korzystaj±cych z komunikacji publicznej.

:: Nowy sprzêt dla OSP w Czarnym Borze
11.12.2025 r. oficjalnie przekazali¶my sprzêt i wyposa¿enie dla naszych jednostek Ochotniczych Stra¿y Po¿arnych!
W wydarzeniu udzia³ wzi±³ Pawe³ £apacz – Prezes WFO¦iGW we Wroc³awiu, dziêki któremu mo¿liwe by³o dofinansowanie tak potrzebnych zakupów w ramach programu „Sprzêt dla OSP (dawniej Ma³y Stra¿ak)”.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Grudzieñ 2025
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
1 234 5 67
8 9 10 11 12 1314
15 16 17 18192021
22 232425262728
293031


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo