Dziêcio³ du¿y to przyk³adny rodziæ. Ca³y dzieñ lata po swoim rewirze wynosz±cym ok. 40 ha. w poszukiwaniu owadów. Najczê¶ciej wydobywa je spod kory drzew i przynosi nigdy nienasyconym m³odym. M³ode dziêcio³y ³atwo "us³yszeæ" id±c lasem, wydaj± bardzo g³o¶ny, ale nieco ¿a³osny d¼wiêk. Dziêcio³y nie s± dobrymi ¶piewakami. Sfotografowany w okolicy Pe³cznicy. 
fot. M. Szafirski
infoEXPRESS






poznaj SUDETY
|
27 Kwietnia 2020, 10:32 | Informacje
NIE WYPALAJ TRAW !!!!
Przypominamy o zagro¿eniach na skutek wiosennego wypalania traw oraz pozosta³o¶ci ro¶lin na polach i ³±kach. Wypalanie ro¶linno¶ci powoduje:
- zagro¿enie dla ¿ycia i zdrowia ludzkiego,
- zagro¿enie po¿arem lasów oraz s±siaduj±cych obiektów,
- zatruwanie atmosfery dwutlenkiem wêgla,
- degradacjê gleby,
- niszczenie mikrofauny (trzmieli, mrówek b³onkówek itp.),
- niszczenie legowisk i gniazd dzikiej zwierzyny i ptactwa.
Utrwali³ siê mit, ¿e wypalanie traw i s³omy poprawia jako¶æ gleby, jest swoistym rodzajem jej nawo¿enia i u¿y¼niania. Nadal wielu s±dzi, ¿e ogieñ to „najtañszy herbicyd” do zwalczania chwastów. Ogieñ nie tylko zabija ¿yj±ce w trawie zwierzêta i mikroorganizmy, ale tak¿e wyja³awia glebê. Po wypaleniu gleba ubo¿eje, system korzeniowy ro¶lin zamiera, ginie flora oraz bakterie i grzyby, które powoduj± szybsz± wegetacjê ro¶lin. W ogniu ginie ca³e bogactwo przyrody.
Wypalanie to jedna z istotnych przyczyn zatruwania i tak ju¿ nadmiernie zanieczyszczonej atmosfery - tysi±ce po¿arów w skali kraju powoduje emisjê dziesi±tków ton tlenku wêgla oraz innych niebezpiecznych zwi±zków chemicznych. W zwi±zku z tym z roku na rok pogarsza siê stan zdrowia spo³eczeñstwa.
Bezmy¶lne wypalanie traw skutkuje niejednokrotnie generowaniem kosztów akcji ratowniczo-ga¶niczych. Ka¿da interwencja stra¿y po¿arnej to koszt rzêdu kilkuset z³otych, kwota ta pokrywana jest z bud¿etu Gminy.
W my¶l art. 131 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. ka¿dy, kto wypala ro¶linno¶æ na ³±kach, pastwiskach, nieu¿ytkach, rowach, pasach przydro¿nych, szlakach kolejowych, podlega karze aresztu lub grzywny.
Rolnik wypalaj±cy trawy jest nara¿ony na szereg kar zwi±zanych ze swoim postêpowaniem. Oprócz kar, jakie mo¿e na³o¿yæ policja czy prokuratura, karê mo¿e na³o¿yæ Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kary za wypalanie traw ustanawia tak¿e wiele aktów prawnych. Wypalanie traw jest zabronione na podstawie kodeksu wykroczeñ, który przewiduje za to karê grzywny w wysoko¶ci nawet do 5000 z³. Z kodeksu karnego wynika, ¿e wypalanie traw, które skoñczy siê po¿arem okolicznych zabudowañ, który zagra¿a ¿yciu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolno¶ci od roku do lat 10. Sprowadzanie bezpo¶redniego niebezpieczeñstwa wskazanych zdarzeñ jest zagro¿one kar± pozbawienia wolno¶ci od 6 miesiêcy do 8 lat.
Apelujemy o rozwagê i przestrzegamy przed mo¿liwymi zagro¿eniami wynikaj±cymi z wypalania ro¶linno¶ci. Wypalanie traw, ³±k i nieu¿ytków jest prawnie zabronione. Wobec osób nieprzestrzegaj±cych powy¿szych zasad bezpieczeñstwa mog± byæ stosowane ¶rodki egzekucji karno–administracyjnej. Zanim kto¶ zacznie wypalaæ trawê, powinien zastanowiæ siê, czy przez bezmy¶lno¶æ nie narazi ¿ycia swojego i innych.
¬ród³o: gluszyca.pl
KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
|

Nie Przegap!
OG£OSZENIA
S O N D A

Wiadomo¶ci // region
:: Bieg Pamiêci w Rogo¼nicy
W Rogo¼nicy ju¿ od wielu lat organizowany jest Bieg Pamiêci, który na sta³e wpisa³ siê w kalendarz lokalnych wydarzeñ.
:: Literacka uczta w Dzier¿oniowie! Nadchodzi kolejna edycja Festiwalu Góry Literatury
Po spektakularnym sukcesie ubieg³orocznej ods³ony, kiedy to Festiwal Góry Literatury po raz pierwszy zawita³ do Dzier¿oniowa, przyci±gaj±c ponad 2,5 tysi±ca mi³o¶ników kultury, nadszed³ czas na kolejn± dawkê literackich i artystycznych emocji. Ju¿ w lipcu nasze miasto ponownie stanie siê jednym z serc tego presti¿owego wydarzenia, goszcz±c wybitnych twórców, intelektualistów i artystów sceny muzycznej.
:: Sowi Bieg - szczegó³y wydarzenia i informacja o zamkniêtych drogach
W najbli¿sz± sobotê nocny bieg ulicami Dzier¿oniowa. W ramach tej imprezy przeprowadzone zostan± tak¿e Mistrzostwa Dzier¿oniowa Szkó³ Podstawowych w biegach prze³ajowych oraz Mistrzostwa Powiatu Dzier¿oniowskiego Szkó³ ¦rednich w biegu na 5000 metrów. Czas na zapisy mamy do 14 maja.
:: Ochrona ludno¶ci i obrona cywilna - kolejne dzia³ania miasta
Dzier¿oniów stawia na bezpieczeñstwo i systematycznie prowadzi dzia³ania edukacyjne w placówkach o¶wiatowych. Na prze³omie maja i kwietnia skorzysta³o z nich blisko 300 uczniów.
:: Udany TRAKT, czekamy na kolejny rok
Tegoroczny TRAKT przyci±gn±³ t³umy mieszkañców i go¶ci, którzy od samego rana ruszyli na przygotowane przez OSiR trasy piesze, rowerowe oraz motocyklow±. W wydarzeniu wziêli udzia³ zarówno do¶wiadczeni pasjonaci aktywnego wypoczynku, jak i zupe³ni amatorzy. Na trasy wyruszy³o wiele rodzin z dzieæmi.
Archiwum
Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
| Maj 2026 |
| Po |
Wt |
Sr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
| | | | 1 | 2 | 3 |
| 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
| 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
| 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
| 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
| | | | | | |
|