Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Niedziela 12 Kwietnia 2026 Imieniny: Juliusza, Lubos³awa, Wiktoryny     os�b on-line [1]


...rumianku - wiesz maki s± tak du¿e, du¿e, du¿e ... :) - szczególnie podczas czerwcowych plenerów (Szczawno Zdrój)
fot. I. Zdziebko

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
24 Marca 2021, 12:48 | Aktualności

Kapsu³a czasu mieszkañców Dzier¿oniowa

Co chcieliby¶my przekazaæ kolejnym pokoleniom? Co mo¿e interesowaæ mieszkañców za 100 lat? A mo¿e mamy specjaln±, nietypow± pami±tkê lub wiadomo¶æ do mieszkañców Dzier¿oniowa przysz³o¶ci?

W czasie remontu dworca kolejowego znaleziono dwa sejfy. Oba by³y puste, ale ta wiadomo¶æ uruchomi³a lawinê informacji o kolejnych, czasem nietypowych sejfach, które s± w naszym mie¶cie. Jeden z nich, po odrestaurowaniu, trafi niebawem do budynku Sowiogórskiego Centrum Komunikacyjnego jako „Kapsu³a czasu”. Ale bêdzie to inna ni¿ tradycyjne kapsu³y czasu, poniewa¿ o tym, co siê w nim znajdzie, zdecyduj± sami mieszkañcy.

Wyobra¼my sobie tak± sytuacjê. Stoimy przed du¿ym sejfem, który zamkniêto dok³adnie wiek temu, za chwilê zostanie on otwarty, a my zastawiamy siê, co w nim znajdziemy. Niewykluczone, ¿e jest tam wiadomo¶æ skierowana bezpo¶rednio do nas. To ³atwiejsza czê¶æ, bo znacznie trudniej wyobraziæ sobie co o nas i o mie¶cie naszych czasów pomy¶l± ludzie ¿yj±cy w XXII wieku. Co chcieliby¶my im przekazaæ, jak± pami±tkê zostawiæ? Czy mamy co¶, co jest dla nas czym¶ zwyk³ym, ale za sto lat zamieni siê w co¶ niesamowicie ciekawego? O tym, co znajdzie siê w „Kapsule czasu mieszkañców”, zadecyduj± sami dzier¿oniowianie. Nie podpowiadamy, nie sugerujemy, bo znamy Wasz± kreatywno¶æ i pomys³owo¶æ.

Je¶li wiêc masz wiadomo¶æ, pomys³ co przekazaæ przysz³ym pokoleniom lub swoj± pami±tkê z dzisiejszych czasów, prosimy kontaktowaæ siê z Biurem Komunikacji Spo³ecznej i Promocji (Rynek 1, e-mail: promocja@um.dzierzoniow.pl, tel. 74 645 08 18).

Wszystko, co trafi do kapsu³y, zostanie skatalogowane i - je¶li bêdzie taka mo¿liwo¶æ - za sto lat przekazane adresatom wiadomo¶ci.

¬ród³o: dzierzoniow.pl


Przeczytany [1289] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Jak odczuwasz przesilenie wiosenne?
Mam sporo energii, czujê siê ¶wietnie
Nie nad±¿am, ¶wiat pêdzi, a ja jeszcze w zimowym ¶nie
Nie czujê ¿adnego wp³ywu na mój organizm
g³osów: [0] opinii: [0]

Wiadomo¶ci // region

:: Budowa boiska przy SP3
Na terenie Szko³y Podstawowej nr 3 w G³uszycy trwa budowa wielofunkcyjnego boiska, które bêdzie przystosowane do gry min. w koszykówkê i siatkówkê. W ramach realizowanej inwestycji wykonane zostan± tak¿e doj¶cia z kostki betonowej, odwodnienie p³yty boiska, pi³kochwyty oraz o¶wietlenie LED. Uzupe³nieniem zadania bêd± elementy ma³ej architektury.

:: Dzikie Wzgórza - Sprz±tamy i sadzimy
Dzikie Wzgórza – Sprz±taMy i SadziMy! Zapraszamy na wyj±tkow± akcjê spo³eczn±, która po³±czy troskê o przyrodê, aktywno¶æ w terenie i wspólne ¶wiêtowanie! Ju¿ 10 kwietnia o godz. 10:00 spotykamy siê na trzech piêknych wa³brzyskich wzgórzach: Ptasiej Kopie, Lisim Kamieniu i Czarnocie, by wspólnie zadbaæ o ich czysto¶æ i przysz³o¶æ.

:: W projekcie „Rozwój systemu us³ug spo³ecznych w Aglomeracji Wa³brzyskiej” zakoñczyli¶my I cykl szkoleñ grupowych
W projekcie „Rozwój systemu us³ug spo³ecznych w Aglomeracji Wa³brzyskiej” zakoñczyli¶my I cykl szkoleñ grupowych dla opiekunów faktycznych, czyli osób, które nieformalnie, jako np. cz³onek rodziny/osoba bliska opiekuj± siê osob± potrzebuj±c± wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Uczestnicy miêli okazjê wzi±æ udzia³ w Treningu funkcji poznawczych, który poprowadzi³a psycholog Joanna Ziej³o-Augun.

:: Kampania „Czy wiesz, ¿e…”
W wychowaniu rzadko s³ychaæ fanfary. Nie ma d¼wiêku, który og³asza: „Uwaga, to bêdzie pierwszy raz” albo „Proszê pañstwa, w³a¶nie wydarza siê ostatni”. A jednak ca³e rodzicielstwo – i w du¿ej mierze tak¿e praca pedagoga – sk³ada siê w³a¶nie z takich chwil. Cichych, niepozornych, czêsto niedostrzeganych.

:: Zg³o¶ kandydata do konkursu „Policjant, który mi pomóg³”!
Biuro Prewencji Komendy G³ównej Policji ju¿ po raz kolejny organizuje ogólnopolski konkurs „Policjant, który mi pomóg³”, którego g³ównym celem jest promocja postaw i umiejêtno¶ci policjantów osobi¶cie zaanga¿owanych w pomoc osobom krzywdzonym.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Kwiecieñ 2026
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
1 2 3 45
6 7 8 9 10 1112
13141516171819
20212223242526
27282930


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - skup odpadów po produkcyjnych