Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Wtorek 22 Kwietnia 2025 Imieniny: £ukasza, Kai, Nastazji     os�b on-line [1]


Gwiazdnica wielokwiatowa Stellaria holostea to bylina kwitn±ca od kwietnia do czerwca zamieszkuj±ca ¶wietliste lasy, ³±ki, rowy. Sfotografowana na beznadziejnym jak siê wydaje, gliniastym pod³o¿u pewnego rowu w okolicach Szczawna Zdroju.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
21 Listopada 2007, 00:12 | Aktualności

Pensjonat zdobiony pasj± lokalnego patrioty, zbieracza i mecenasa zabytków.

Rozmowa z Walerianem Urbaniakiem, kamieniarzem z Rybnicy Ma³ej, w³a¶cicielem zabytkowej „Gospody Sudeckiej” i plenerowej Sma¿alni Ryb.
Motto:
„bo nie jest ¶wiat³o, by pod korcem sta³o,
ani sól ziemi do przypraw kuchennych,
bo piêkno na to jest, by zachwyca³o
do pracy - praca, by siê zmartwychwsta³o...”
Cyprian Kamil Norwid

Prawdziwa „droga krzy¿owa”, krzycz±ca o ratunek do w³adz powiatu wa³brzyskiego, historyczny szlak handlowy ze ¦widnicy przez G³uszycê, Mieroszów do Czech, „oczko w g³owie” rycerzy - rabusiów z Rogowca, którzy nêkali karawany kupieckie w XIV i XV wieku, w±ska, wij±ca siê wstêg± przez prze³êcz górsk± wzd³u¿ Rybnego Potoku, przepiêkna droga z G³uszycy do Rybnicy Le¶nej i dalej do Unis³awia ¦l±skiego i Mieroszowa, to jedyny trakt komunikacyjny wiod±cy do posiad³o¶ci Waleriana Urbaniaka. Ka¿dy kto z takich czy innych powodów zdecyduje siê jechaæ t± tras±, mimo ca³ej uwagi skoncentrowanej na tym, by nie z³amaæ ko³a lub stoczyæ siê w przepa¶æ, dostrze¿e jednak w pó³ drogi niezwyk³ej urody i architektury, zabytkow± budowlê, z rzucaj±cym siê w oczy, kolorowym napisem „Gospoda Sudecka Doliny Rybnej”. Naprawdê warto siê tu zatrzymaæ. Je¶li nie bêdzie nam dane spotkaæ siê bezpo¶rednio z „cz³owiekiem pozytywnie zakrêconym”, kamieniarzem, a jednocze¶nie restauratorem zabytku, zbieraczem staroci, pami±tek rzemios³a u¿ytkowego tych ziem, w³a¶cicielem niezwyk³ego pensjonatu i rewelacyjnie po³o¿onego „£owiska Ryb”, czyli w jednej osobie z Walerianem Urbaniakiem, to na pewno mo¿na bêdzie odpocz±æ na chwilê w atrakcyjnej salce barowej, zobaczyæ urz±dzenie wnêtrz gospody – skansenu, odbudowanej na bazie poniemieckiego go¶ciñca, a pó¼niej tartaku z charakterystycznym murem pruskim na zewn±trz, znakomicie wkomponowanej w krajobraz w±skiej prze³êczy ¶ródgórskiej. Za¶ smakosze ¶wie¿ego pstr±ga lub karpia mog± skorzystaæ z piêknie po³o¿onej na zewn±trz i nowocze¶nie zagospodarowanej sma¿alni nad majestatycznym stawem, w dole urwistego zbocza góry.
Sam bohater tego wywiadu jest cz³owiekiem nadzwyczaj skromnym. Nie dba o s³awê i zaszczyty. To co osi±gn±³ niezwyk³ym mozo³em i wieloletnim samozaparciem jest skutkiem jego osobistej pasji czynienia rzeczy dobrych dla tego miejsca, w którym przysz³o mu ¿yæ i pracowaæ. Kim jest Walerian Urbaniak, jak do tego dosz³o, ¿e zosta³ kamieniarzem, rozwin±³ dzia³alno¶æ gospodarcz±, a nastêpnie zdecydowa³ siê uratowaæ chyl±cy siê ku upadkowi zabytek, by w nim urz±dziæ stylowe, nowoczesne sypialnie i stosowne pomieszczenia do przyjêcia go¶ci krajowych i zagranicznych, by wype³niæ pensjonat zabytkowymi meblami, staro¶wieckimi eksponatami, ozdobami, ¶wiecide³kami. O tym wszystkim dowiemy siê z interesuj±cej rozmowy.


Red. Podobnie jak zdecydowana wiêkszo¶æ dojrza³ych mieszkañców tych ziem jest Pan osob± z zewn±trz, proszê nam powiedzieæ jak to siê sta³o, ¿e trafi³ Pan do Rybnicy Ma³ej, sta³ siê w³a¶cicielem zabytkowej posiad³o¶ci nad Rybnym Potokiem i zaj±³ siê kamieniarstwem ?

W.U. Co do okre¶lenia „osoba z zewn±trz” mam zastrze¿enia. Kiedy moi rodzice, repatrianci z Francji, w 1946 roku osiedlili siê w G³uszycy Górnej, mia³em dwa lata. Mogê wiêc chyba uwa¿aæ siê za rodowitego G³uszyczanina, chocia¿ z zagranicznym miejscem urodzenia . Moi rodzice, Antoni i Maria, poznali siê we Francji. Ojciec pochodzi³ z Poznañskiego, a matka zza Buga. Po osiedleniu siê na Ziemiach Odzyskanych, ojciec chêtnie porzuci³ zawód górnika i z akceptacj± matki zaj±³ siê o wiele bezpieczniejsz± i zdrowsz± prac± na roli, najpierw w G³uszycy Górnej, potem w Grzmi±cej, a nastêpnie od 1952 roku tutaj w Rybnicy Ma³ej. Tradycjê rodzinn± stara³em siê podtrzymaæ koñcz±c Technikum Górnicze w Wa³brzychu, ale los sprawi³, ¿e w 1965 roku zamiast do kopalni trafi³em do pracy w Kamienio³omach w Bartnicy. St±d w³a¶nie siê wziê³a moja obecna profesja – kamieniarstwo. Od 1974 roku prowadzê dzia³alno¶æ gospodarcz± jako kamieniarz, najpierw w G³uszycy wspólnie z koleg±, Zenonem Chwostkiem, a od 1976 roku tutaj w Rybnicy ju¿ samodzielnie.

Red. Dzia³alno¶æ rzemie¶lniczo – us³ugowa w zakresie kamieniarstwa, to osobna sprawa. Wiem, ¿e mia³by Pan na ten temat wiele do powiedzenia. Ale nas interesuje w tej rozmowie to wszystko, co towarzyszy³o rozwojowi firmy, a stanowi³o jej dope³nienie, pozwala³o realizowaæ dodatkowe zainteresowania i pasje, mo¿na by to okre¶liæ mianem hobby. Chodzi oczywi¶cie o restauracjê zabytkowego budynku, w którym urz±dzi³ pan ekskluzywny pensjonat i zgromadzenie eksponatów kultury i sztuki u¿ytkowej tych ziem, które obecnie zdobi± pomieszczenia go¶cinne, a nawet wype³niaj± osobny spichlerz, swego rodzaju mini – skansen do ogl±dania przez zainteresowanych go¶ci.

W.U. Nie wiem, czy jest to typowe hobby. Widzê w tym zdecydowanie wiêcej pragmatyzmu. Odziedziczy³em po rodzicach zniszczony, poniemiecki budynek o ciekawej architekturze i po³o¿ony w najpiêkniejszym miejscu na ziemi. Od samego pocz±tku kie³kowa³a we mnie potrzeba odbudowy domu z zachowaniem wszystkich elementów stylu sudeckiego. Obieca³em to Rodzicom. Zacz±³em siê interesowaæ architektur± i sztuk± u¿ytkow± tych ziem, korzysta³em ze ¼róde³ niemieckich. Na gzymsie budynku znalaz³em wyryt± datê budowy obiektu - 1713. Dowiedzia³em siê, ¿e za Niemców by³ tu swego czasu go¶ciniec zbudowany przy szlaku turystycznym na Rogowiec i w Góry Suche, ¿e nocowali tu tury¶ci, ¿e byli czêstowani ¶wie¿ym pieczywem, mas³em i mlekiem prosto od krowy, a pó¼niej gdy po drugiej stronie go¶ciñca na miejscu starego m³yna powsta³ du¿y zajazd z promenad± nad stawem, ozdobion± ton±cymi w kwiatach pergolami, gdy wiêc pojawi³a siê konkurencja, trzeba by³o zmieniæ zajêcie, uruchomiono wiêc w tym miejscu tartak. Moi rodzice prowadzili tu gospodarstwo hodowlane, ale z czasem stawa³o siê to coraz to mniej op³acalne. Uruchomi³em wiêc tutaj zak³ad kamieniarski, ale wykorzystuj±c do tego celu zabudowania gospodarcze. G³ówny budynek czeka³ na lepsze czasy.

Red. Interesuj±cym jest, sk±d siê wziê³a ta pasja ratowania budynku i reliktów techniki u¿ytkowej tego regionu. Kiedy zrodzi³ siê pomys³ urz±dzenia w zabytkowym m³ynie nowoczesnego pensjonatu z zachowaniem maksymalnie, jak to tylko mo¿liwe, dawnego stylu budownictwa ? I czy by³a to inicjatywa pragmatyczna, merkantylna, obliczona na uzyskanie nowego ¼ród³a dochodów, czy te¿ przy¶wieca³ jej inny cel?

W.U. Decyzja o restauracji obiektu zapad³a z pocz±tkiem lat 90-tych. Du¿y wp³yw na jej podjêcie wywar³a znana w Wa³brzychu osobisto¶æ dr Euzebiusza Gila, kustosza skansenu kultury sudeckiej w Pstr±¿nej ko³o Kudowy-Zdroju.. On by³ inspiratorem, udzieli³ mi rad, wskazówek i zapali³ do czynu. Ogromny szacunek mam do ówczesnego konserwatora zabytków w Wa³brzychu, Andrzeja Kubika, który da³ mi du¿o swobody w rekonstrukcji domu, czuwaj±c nad zachowaniem zasadniczych elementów stylu. Koncentracja robót mia³a miejsce pod koniec lat 90-tych. Przez ca³y ten czas czyni³em intensywne poszukiwania w ca³ym regionie eksponatów sztuki u¿ytkowej, zabytkowych mebli, obrazów, naczyñ, urz±dzeñ, fotografii, map, ksi±¿ek. I wreszcie rzecz najwa¿niejsza. Bez niej nie by³oby pensjonatu, a przynajmniej nie o takim standardzie. Chodzi o agroturystykê, mo¿liwo¶æ uruchomienia gospodarstwa agroturystycznego, a nastêpnie uzyskania kredytu na dogodnych warunkach . To by³ element decyduj±cy. Aktualnie kamieniarstwo stanowi dzia³alno¶æ dodatkow± w ramach prowadzonego przeze mnie gospodarstwa agroturystycznego.

Red. Mówimy ca³y czas o odnowie zabytkowego budynku ,urz±dzeniu w nim atrakcyjnych pokoi go¶cinnych, wype³nieniu ich oryginalnymi meblami i ozdobami przypominaj±cymi czas miniony. Ale na tym siê to wszystko nie koñczy. Obok budynku po drugiej stronie drogi wyros³o co¶ w rodzaju pola campingowego ze sma¿alni± ryb, osobn± wêdzarni±, estetycznymi miejscami do spo¿ywania potraw w plenerze, a to wszystko tu¿ przy stawie
rybnym, z kaskadami i placem zabaw dla dzieci. Po co to wszystko ?

W.U. To wszystko jest wpisane w ideê gospodarstwa agroturystycznego. Rzecz w tym, aby s³u¿y³o ono jak najszerzej urozmaiconym gustom klientów, aby ¶wiadczy³o jak najwiêcej atrakcyjnych form rekreacji i wypoczynku, aby go¶ci przyci±gn±æ czym¶ oryginalnym, zainteresowaæ i zabawiæ. Moimi go¶æmi s± najczê¶ciej Niemcy, wielu z nich jest zwi±zanych z tymi stronami (przesiedleñcy lub ich potomkowie), przyje¿d¿aj± tu jak do siebie i proszê siê nie obawiaæ, nie my¶l± o powrocie, nie roszcz± pretensji do skutków przegranej wojny. U nas jest taniej i go¶cinniej, a pewne resentymenty rodzinne byæ mo¿e odgrywaj± te¿ swoj± rolê.

Red. Wobec tego jeszcze jedno niedyskretne pytanie. Czy na tym koniec, czy Walerian Urbaniak wyczerpa³ ju¿ arsena³ swoich pomys³ów, czy te¿ co¶ tam jeszcze drzemie w zanadrzu. Jakie s± dalsze plany i jakie nadzieje na przejêcie sukcesji przez córkê Edytê, która jak dot±d woli podró¿owaæ po Indiach lub szukaæ swego miejsca w Warszawie ?

W. U. Marzy mi siê rekonstrukcja nieistniej±cych deptaków i pergoli nad stawem, odbudowa tam obiektu go¶cinnego, po którym pozosta³y tylko fundamenty. Jest jeszcze wiele do zrobienia w obiektach gospodarczych . Ale czy starczy si³ i ¶rodków. Niestety, nie mogê liczyæ w tym momencie na córkê, która szuka spe³nienia w wielkim ¶wiecie. Ale ¿yjemy wraz z ¿on± nadziej±, ¿e to siê zmieni. Wszêdzie jest dobrze, lecz najlepiej we w³asnym, rodzinnym domu.

Rozmawia³: Stanis³aw Michalik, „G³os G³uszycy”






Przeczytany [6497] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
21 Listopada 2007, 08:53
Autor: tomek
Walerku trzymaj siê - ma³o jest osób, które tak kochaj± miejsce w którym ¿yj±
24 Listopada 2007, 16:53
Autor: inga
przeczytalam o tobie reportarz z natchnieniem gdyz przypomina mi tag ze moje dziecinstwo spedzone w rybnicy lelek bo tak do ciebie mowilam chyba sie nie gniewasz bardzo bym chciala z wami sie skontaktowac moj tel 02381 9976130 pa
24 Listopada 2007, 18:23
Autor: Piotr ( Rybnica ma³a 16 )
Po przeczytaniu ca³ej tak piêknej histori czujê jak bym tam by³ przecissz siê tam wychowa³em i chodzi³em do szko³y podstawowej w Grzmi³cej. Znam te przepiêkne tereny górzyste i turystyczne , My¶lê ¿e kiedy¶ odwiedzê znowu te bardzo ciekawe i bliskie mojemu sercu strony .
25 Listopada 2007, 10:46
Autor: ED
Piekne miejsce i piekna historia tego miejsca. Zamek Rogowiec zbójcerze, ale nie wie Pan, ¿e politycy to ¶winie a Pan chcia³ miêdzy nimi rozsypaæ per³y.Pozdrawiam i ¿yczê powodzenia.
25 Listopada 2007, 22:16
Autor: rudi
wspaniali ludzie i dobra atmosfera mo¿na odpocz±æ i zapomnieæ o problemach dnia codziennego , gor±co polecam.
26 Listopada 2007, 18:53
Autor: sylon
miejscowosc przepiekna, pokoiki w hoteliku cudowne, obok rybka smazona wykwintna i zdrowa. goraco polecam odwiedzic to przecudne i magiczne miejsce gdyz ja jestem tu stala bywalczynia. pozdrawiam
26 Listopada 2007, 21:52
Autor: ula
Pan Walerek to ¿yczliwy i bardzo sympatyczny cz³owiek
23 Grudnia 2007, 16:12
Autor: SZOGUN
WIELKIE POSZANOWANIE PANIE WALERIANIE...I OBY CO¶ Z TYM KAMIENIARSTWEM JESZCZE ZAISKRZY³O...JAKIE¶ RZE¼BY MO¿E...???!!!
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Kwiecieñ w Wa³brzychu
Jak spêdziæ czas wolny w Wa³brzychu? W miesi±cu kwietniu zaplanowano szereg ciekawych wydarzeñ.

:: Zielone projekty mieszkañców Dzier¿oniowa - do realizacji
G³osowanie w ramach Zielonego Bud¿etu Dzier¿oniowa 2025 nie bêdzie konieczne – wszystkie pozytywnie zweryfikowane wnioski zostan± zrealizowane. Miasto ma na to 500 tys. z³. Za tê kwotê uda siê wykonaæ jeden du¿y i piêæ ¶rednich projektów, z którymi wyst±pili dzier¿oniowianie.

:: Czysty Zielony Wa³brzych - wielka akcja sprz±tania miasta
Wa³brzych szykuje siê na wielk± wiosenn± mobilizacjê! Ju¿ 12 kwietnia 2025 roku mieszkañcy miasta po³±cz± si³y w ramach akcji „Czysty, zielony Wa³brzych”, by wspólnie zadbaæ o czysto¶æ i estetykê swojego otoczenia. Start zaplanowany jest na godzinê 9:30, a dzia³ania bêd± odbywaæ siê równocze¶nie w ró¿nych czê¶ciach miasta. To nie tylko szansa na uporz±dkowanie przestrzeni publicznej, ale te¿ doskona³a okazja do s±siedzkiej integracji i realnego wp³ywu na wygl±d Wa³brzycha.

:: Do³±cz do Rady Sportu w ¦widnicy. Trwa nabór kandydatów
Rada Sportu w ¦widnicy, dzia³aj±ca od 2015 roku, rozpoczyna swoj± czwart± kadencjê. Jako cia³o doradcze wspiera rozwój sportu i kultury fizycznej w mie¶cie. To doskona³a okazja, by aktywnie w³±czyæ siê w tworzenie przysz³o¶ci sportu w ¦widnicy.

:: Uporz±dkujemy brzegi Bystrzycy
¦widnica ponownie przejmie obowi±zek utrzymania i konserwacji brzegów rzeki Bystrzycy, potoku Witoszówka oraz zbiornika wodnego „Witoszówka I” w Parku Centralnym. Miejscy radni podjêli uchwa³ê w sprawie podpisania porozumienia z Pañstwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, zarz±dc± tych terenów. Dziêki tej umowie miasto bêdzie w tym roku realizowaæ prace porz±dkowe i konserwacyjne, które poprawi± estetykê i stan techniczny tych obszarów.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Kwiecieñ 2025
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
123 4 56
7 8910111213
1415 16 17181920
21222324252627
282930


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo