Rusa³ka pokrzywnik - Aglais urticae - wzi±³ swoj± nazwê od tego, ¿e w stanie larwalnym jako g±sienica ¿eruje na pokrzywach. Jest to do¶æ pospolity motyl, który zimuje w dziuplach lub nawet w stodo³ach, poddaszach, altanach. Sfotografowane na starym, nieczynnym ju¿ szlaku kolejowym niedaleko wa³brzyskiej dzielnicy Konradów. 
fot. M. Szafirski
infoEXPRESS






poznaj SUDETY
|
19 Pa¼dziernika 2022, 12:41 | Różniste
Dzikie zwierzêta pod domami. Jak reagowaæ?
Bez¶nie¿na zima niewiele zmienia, s³u¿by miejskie wci±¿ otrzymuj± wiele zg³oszeñ o dzikich zwierzêtach, podchodz±cych do domów. Co zrobiæ w takiej sytuacji? A czego nie robiæ?
Temat ten by³ przedmiotem wielu spotkañ w Centrum Zarz±dzania Kryzysowego w Jeleniej Górze. Czêste wizyty dzikich zwierz±t w zurbanizowanym terenie s± na ogó³ nastêpstwem ludzkiego dzia³ania. Wiele gatunków zaadaptowa³o siê do nowych warunków ¿ycia w pobli¿u naszych domów, czego skutkiem jest wzrost ich liczebno¶ci. Sami niejako zapraszamy zwierzêta, zostawiaj±c np. resztki jedzenia przed domem, b±d¼ przy pojemniku na odpady. Wiele osób wybudowa³o domy na terenach dot±d niezamieszka³ych, które stanowi³y naturalne korytarze migracyjne zwierz±t. Roman R±pa³a z Karkonoskiego Parku Narodowego zwróci³ uwagê na fakt, ¿e wiele dawnych terenów rolniczych jest zaniedbanych, pozarastanych. – A to idealne miejsce do ¿ycia zwierzyny – doda³ podczas jednego ze spotkañ.
Niestety, coraz czê¶ciej zdarza siê, ¿e kto¶ znajdzie w ogrodzie konaj±ce lub pad³e zwierzê, np. sarnê albo dzika. Naczelnik Wydzia³u Bezpieczeñstwa i Zarz±dzania Kryzysowego przyznaje, ¿e otrzymuje wiele telefonów z pytaniami, czy jest to niebezpieczne albo, czy te zwierzêta przenosz± choroby, którymi mo¿emy siê zaraziæ?
Powiatowy inspektor weterynarii Teresa Parys uspokaja, ¿e od lat 90-tych na naszym terenie nie odnotowano przypadku w¶cieklizny – g³ównej choroby zaka¼nej, przenoszonej przez zwierzynê. Dzieje siê tak od momentu, gdy wprowadzono regularne szczepienia lisów.
Przestrzegajmy podstawowych zasad zwierzêco-ludzkiego savoir-vivr’u:
WOKÓ£ DOMU
1. JE¯ELI STANIESZ „OKO W OKO” Z DZIKIM ZWIERZÊCIEM:
• upewnij siê, ¿e nie odcinasz zwierzêciu jedynej drogi ucieczki (gdyby tak siê sta³o zwierzê na pewno zaatakuje),
• nie wykonuj gwa³townych ruchów, zacznij siê powoli wycofywaæ,
• nie patrz zwierzêciu w oczy (to w ¶wiecie zwierz±t oznacza wyzwanie do walki),
• nie u¶miechaj siê uspokajaj±co (pokazywanie zêbów oznacza przegl±d uzbrojenia i zapowied¼ rychlej walki),
• b±d¼ spokojny i nie bój siê (zwierzê wyczuwa strach),
• je¿eli zwierzê ruszy b±d¼ ruszy³o ju¿ do ataku masz dwie mo¿liwo¶ci: walkê lub ucieczkê – je¶li zdecydujesz siê na walkê, mo¿esz g³o¶no krzyczeæ i zdecydowanie ruszyæ na zwierzê – mo¿e zrezygnuje, ale nie mo¿na mieæ pewno¶ci.
2. ZWIERZÊTA, KTÓRE DZIWNIE SIÊ ZACHOWUJ¡, MOG¡ BYÆ CHORE LUB RANNE:
Gdy zauwa¿ysz podejrzanie zachowuj±ce siê zwierzêta, np. nie uciekaj± przed cz³owiekiem, lub maj± trudno¶ci z poruszaniem, widoczne obra¿enia, krew – powiadom o tym Policjê, Stra¿ Miejsk± lub Powiatowe Centrum Zarz±dzania Kryzysowego. Je¶li zosta³e¶ ugryziony - natychmiast zg³o¶ siê do lekarza !!!
3. NIE DOKARMIAJ DZIKICH ZWIERZ¡T!!!
Zbêdne, niehandlowe p³ody rolne oddaj le¶nikom. Dokarmianie, wyrzucanie resztek pokarmów na pola, ³±ki i trawniki lub do niezabezpieczonych ¶mietników zachêca dzikie zwierzêta do penetrowania zabudowañ. Pozostawione w skrzynkach p³ody rolne, obecno¶æ pêdraków i drutowców w sadzie lub trawnikach tak¿e stanowi± wabik dla zwierzyny a szczególnie dzików. Ich przysmaki to kukurydza, ziarna zbó¿, ziemniaki i ¿o³êdzie.
4. WYKASZAJ UGORY, ZW£ASZCZA PRZY ZBIORNIKACH I CIEKACH WODNYCH.
Wysokie chwasty stanowi± ¶wietne schronienie - zazwyczaj to w³a¶nie przez tereny ugorów dziki podchodz± do siedzib ludzkich.
Dziki przewa¿nie nie atakuj± bez ostrze¿enia. Gdy wejdziesz na ich teren, ustawi± siê w liniê i zaczn± wydawaæ charakterystyczny d¼wiêk w Twoim kierunku – to dla Ciebie ostrze¿enie.
Odyniec jest bardzo niebezpieczny tylko wtedy, gdy jest zraniony (np. podczas polowania). Od koñca marca do pocz±tku jesieni nale¿y uwa¿aæ na lochy pilnuj±ce warchlaków – bywaj± bardzo niebezpieczne, przeczulone jak ka¿da matka na punkcie bezpieczeñstwa swoich dzieci. Je¿eli zobaczysz pasiastego prosiaczka lub us³yszysz cienkie kwiczenie – lepiej siê oddal! Locha z ma³ymi wycofa siê, je¶li tylko bêdzie mia³a gdzie i kiedy.
Je¶li spotkasz dzika lub inne dzikie zwierze w pobli¿u zabudowañ mieszkalnych i uznasz, ¿e stanowi zagro¿enie – SPOKOJNIE SIÊ ODDAL I ZAWIADOM:
Policjê lub Stra¿ Miejsk± lub Powiatowe Centrum Zarz±dzania Kryzysowego Miasta Jeleniej Góry.
W LESIE, NA £¡CE, POLANIE
5. JAK ZABEZPIECZYÆ SIÊ PRZED ¯MIJ¡?
Na ¿mijê zygzakowat± mo¿emy siê natkn±æ przede wszystkim w podmok³ych fragmentach lasów, po¶ród rumowisk skalnych, na wilgotnych ³±kach, torfowiskach, obrze¿ach bagien i na zrêbach. Lubi miejsca dobrze na¶wietlone. Mo¿emy spotkaæ j± np. na ¶rodku le¶nej ¶cie¿ki, gdzie wygrzewaj±c siê ma nieco u¶pion± czujno¶æ. Zaniepokojona naszymi krokami, zazwyczaj szybko znika w pobliskiej kryjówce: norze, wykrocie b±d¼ w stercie kamieni. Czasami jednak, gdy przezorno¶æ i szybko¶æ j± zawiedzie, próbuje odstraszyæ potencjalnego napastnika. Zwija swoje cia³o, unosi g³owê i g³o¶no syczy. Nale¿y wtedy zachowaæ dystans co najmniej jednego metra, nie wykonywaæ gwa³townych ruchów i nie dra¿niæ jej. Wtedy ¿mija nas nie zaatakuje, a my mo¿emy spokojnie wycofaæ siê i unikn±æ uk±szenia.
6. MARTWE ZWIERZÊ. CO ROBIÆ?
Je¶li znajdziemy w lesie pad³e zwierzê lub nawet jego czê¶æ, niezale¿nie od tego czy jest to zwierzê domowe czy dzikie, nie wolno go dotykaæ ani tym bardziej zabieraæ.
Trzeba powiadomiæ urz±d gminy, a nastêpnie nadle¶nictwo; ewentualnie policjê, je¶li jest ju¿ wieczór. Le¶nicy sprawdz± tak¿e przyczynê ¶mierci zwierzêcia i - w razie potrzeby - zawiadomi± inne s³u¿by, np. inspekcjê weterynaryjn±.
7. RANNE ZWIERZÊ. CO ROBIÆ?
Napotykaj±c ranne zwierzê w lesie pomocy mo¿na szukaæ u le¶ników i cz³onków Polskiego Zwi±zku £owieckiego, których zobowi±zuj± do tego przepisy.
Le¶nicy oczywi¶cie chêtnie doradz±, jak zachowaæ siê przy zetkniêciu z rannym zwierzêciem oraz pomog± w nawi±zaniu kontaktu z gminnymi urzêdnikami i weterynarzami.
8. M£ODE ZWIERZÊ, KTÓRE WYGL¡DA NA PORZUCONE PRZEZ MATKÊ. CO ROBIÆ?
Prawie wszystkie zg³oszone wypadki znalezienia w lesie, na polanie, ³±ce… „porzuconego" m³odego zwierzêcia to fa³szywy alarm. Nie nale¿y zbytnio zbli¿aæ siê do takich zwierz±t, dotykaæ ich i pod ¿adnym pozorem zabieraæ ich z lasu. Pozostawianie m³odych zwierz±t samych, np. zajêcy, saren czy dzików, to nie brak dba³o¶ci o potomstwo ze strony rodziców, ale wrêcz przeciwnie - objaw troski o ich byt. To wypracowana przez zwierzêta strategia przetrwania: m³ode zwierzê nie wydziela intensywnego zapachu, wiêc nie wyczuj± go drapie¿niki, ma³o siê porusza i ma maskuj±ce ubarwienie, co zapewnia mu ochronê. Ci±g³a obecno¶æ doros³ych zwierz±t w pobli¿u zagra¿a m³odym i ¶ci±ga uwagê drapie¿ników. Matka dyskretnie obserwuje m³ode, a zbli¿a siê do nich tylko na czas karmienia.
Zabieraj±c z lasu ma³ego zwierzaka na oczach matki wyrz±dzamy im wielk± krzywdê. Takie „uratowane" zwierzê w zasadzie nie ma szans na wychowanie w¶ród ludzi i powrót do naturalnego ¶rodowiska.
9. K£USOWNICZE WNYKI. CO ROBIÆ?
Wnyk to narzêdzie k³usownicze w kszta³cie pêtli z drutu lub stalowej linki. Umieszczane s± na ziemi lub na wysoko¶ci g³owy zwierzêcia i przyczepione do pniaka drzewa lub specjalnie wbitego palika. Zak³adane s± z regu³y grupowo po kilka, a nawet kilkadziesi±t na przesmykach, którymi porusza siê zwierzyna. Stanowi± tak¿e zagro¿enie dla ludzi, szczególnie zim±, gdy maskuje je ¶nieg. W przypadku ich znalezienia nale¿y niezw³ocznie zawiadomiæ le¶ników lub policjê. Nie nale¿y samodzielnie zdejmowaæ, ani zabieraæ ze sob± wnyków, ale zapamiêtaæ lub dobrze oznaczyæ miejsce ich znalezienia (w naszym kraju nawet posiadanie wnyków jest karalne!). Mo¿na ostro¿nie zaci±gn±æ pêtlê, aby unieszkodliwiæ niebezpieczny wnyk do czasu przybycia odpowiednich s³u¿b.
10. CO ROBIÆ GDY NATRAFIMY NA AGRESYWNE ZWIERZÊ?
Spotykaj±c w lesie agresywne zwierzê starajcie siê jak najszybciej oddaliæ na bezpieczn± odleg³o¶æ. Zdrowe le¶ne zwierzêta najczê¶ciej same unikaj± spotkania z lud¼mi, a w lesie musimy unikaæ tylko tych, które nas siê nie boj±. Zwierzêta s± nieprzewidywalne w czasie godów i wtedy gdy s± ranne. Podobnie mo¿e byæ, gdy zaskoczymy matkê z m³odymi w sytuacji, gdy nie mo¿e szybko uciec. Wtedy nawet sympatyczna i p³ochliwa sarna broni±ca swojego ko¼lêcia potrafi atakowaæ cz³owieka ostrymi raciczkami. Spotkania z dziwnie zachowuj±cymi siê zwierzêtami najlepiej zg³osiæ le¶nikom.
Z A P A M I Ê T A J !!!
Je¿eli w Twojej okolicy mo¿na spotkaæ dzikie zwierzêta m.in. jak sarny, dziki, wilki, lisy, je¿e, kaczki itp., to:
- nale¿y unikaæ dotykania nieznanych zwierz±t,
- nale¿y unikaæ wypuszczania psów poza ogrodzenie w³asnej posesji lub dzia³ki,
- nale¿y ogrodziæ w³asny teren i zadbaæ o czysto¶æ i schludne utrzymanie zieleni,
- starannie zabezpieczaæ ¶mietniki i nie zostawiaæ resztek po¿ywienia na zewn±trz
P R Z E S T R Z E G A J !!!
Je¶li jeste¶ rodzicem, babci±, dziadkiem, starszym rodzeñstwem, cioci±, wujkiem itp.– to daj dobry przyk³ad – szanuj zwierzêta. S± one tak± sam± czê¶ci± ekosystemu jak cz³owiek. Nie przeszkadzaj im ¿yæ. Przestrzegaj zasad zdrowego rozs±dku, zasad bezpieczeñstwa i przepisów ustaw o ochronie zwierz±t, o ochronie przyrody, itp.
Je¶li posiadasz zwierzê domowe - przestrzegaj obowi±zków osób utrzymuj±cych zwierzêta domowe, maj±cych na celu ochronê przed zagro¿eniem lub uci±¿liwo¶ci± dla ludzi i innych zwierz±t (w tym dzikich) oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego u¿ytku, wynikaj±cych m.in. z zapisów „Regulaminu utrzymania czysto¶ci i porz±dku na terenie Jeleniej Góry”. Psy wyprowadzaj zawsze na smyczy!!!
A id±c do lasu, na ³±kê, polanê czy w góry – pamiêtaj, ¿e to Ty jeste¶ go¶ciem, wiêc tak siê zachowuj. Zabierz ze sob± wszystko co tam wnios³e¶, nie niszcz ro¶lin, gniazd, nie strasz, nie p³osz, nie dra¿nij i nie zabijaj zwierz±t. Nie ¶mieæ.
¬ród³o: jeleniagora.pl
KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
|

Nie Przegap!
OG£OSZENIA
S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma | 100.00% | Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ | 0.00% | Nie mam zdania | 0.00% |

Wiadomo¶ci // region
:: Zapraszamy Pañstwa do udzia³u w Festiwalu Uzale¿nionych od ¿ycia!
To wyj±tkowe i niecodzienne wydarzenie odbêdzie siê w dniach 25-26.09.2023 r. w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wa³brzychu. Bêdzie to I edycja dwudniowego „Festiwalu Uzale¿nionych od ¯ycia” organizowanego przez Miejski O¶rodek Pomocy Spo³ecznej.
:: Boisko w Grzmi±cej w budowie
Wie¶ Grzmi±ca rozwija siê. W³a¶nie ruszy³a budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego, który zapewni mieszkañcom aktywny wypoczynek. Obecnie powstaje boisko do koszykówki.
:: W G³uszycy powstanie prawie 30 mieszkañ komunalnych
Z przyjemno¶ci± informujemy Mieszkañców Gminy, ¿e wystartowa³a procedura maj±ca na celu, uzyskanie pozwolenia na budowê Budynku Mieszkalnego Wielorodzinnego przy ulicy Dolnej w G³uszycy.
:: W Kamd¿a Bike Parku zakoñczy³a siê budowa trasy „Pompon”
W Kamd¿a Bike Parku zakoñczy³a siê budowa ³atwej trasy rowerowej „Pompon”. Oficjalnie otwarto j± w minion± sobotê.
:: Srebrne malowanie
Wyj±tkowa wystawa „Srebrne malowanie” odbêdzie siê 20 sierpnia o godzinie 15.00 w Galerii na Piêtrze Wa³brzyskiego O¶rodka Kultury na terenie Starej Kopalni. Ekspozycja jest organizowana z okazji jubileuszu dwudziestolecia istnienia Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, bêdzie to podró¿ przez dwie dekady artystycznego dorobku uczestników warsztatów malarskich.
Archiwum
Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Pa¼dziernik 2023 |
Po |
Wt |
Sr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
| | | | | | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 | | | | | |
|