Sudety oferuj± wiele tras turystycznych, równie¿ w¶ród stromych ska³. Jedn± z nich jest szlak ³±cz±cy Zamek Ksi±¿ z tzw. Starym Zamkiem, na którym zosta³o zrobione to ujêcie. 
fot. M. Szafirski
infoEXPRESS






poznaj SUDETY
|
30 Stycznia 2026, 13:48 | Sport
80-lecie wa³brzyskiego sportu
W 2026 r. Wa³brzych obchodzi wyj±tkowy jubileusz – 80-lecie wa³brzyskiego sportu. To doskona³a okazja, aby przypomnieæ, jak po II wojnie ¶wiatowej rodzi³o siê sportowe ¿ycie miasta i jak przez dekady sta³o siê ono jednym z filarów lokalnej to¿samo¶ci.
W pierwszych latach powojennych sport w Wa³brzychu ogranicza³ siê do rozgrywek lokalnych i by³ w fazie intensywnej organizacji. Jednym z najwa¿niejszych wydarzeñ tamtego czasy by³y trzydniowe Górnicze Igrzyska Sportowe zorganizowane w sierpniu 1946 roku, w rocznicê przejêcia kopalñ przez administracjê polsk±. Fundamenty sportu w mie¶cie tworzyli przesiedleñcy z Borys³awia i Drohobycza, sportowcy z centralnej Polski oraz reemigranci z Francji, Belgi i Westfalii. Ju¿ wiosn± 1946 roku zaczê³y powstawaæ pierwsze, g³ówne przyzak³adowe kluby sportowe – w sumie niemal 20. Jednym z nich by³ zarejestrowany 16 marca 1946 r. KS Victoria Wêglowo, znany dzi¶ jako Górnik.
Osiem dekad pó¼niej Wa³brzych nadal pozostaje miastem sportu – otwartym dla wszystkich, niezale¿nie od wieku czy p³ci. Jubileuszowy rok bêdzie czasem intensywnego zapraszania mieszkañców do aktywno¶ci fizycznej, wspólnego spêdzania czasu i w³±czania siê w sportowe ¿ycie miasta.
W ramach obchodów zaplanowano kontynuacjê dobrze znanych wydarzeñ oraz start nowych inicjatyw. W kalendarzu imprez masowych znalaz³y siê m.in.:
14-15 marca – Mistrzostwa Polski Tañca Modern&Jazz w Aqua Zdroju
23-24 maja – Bike Maraton
13-14 czerwca – Potrójna Korona Wa³brzyska oraz Alkatraz
20 czerwca – Bieg Nocy Letniej
Memoria³ im. Mieczys³awa M³ynarskiego
5-6 wrze¶nia – Toyota Eko Pó³maraton Wa³brzych
Nowo¶ci± w jubileuszowym roku bêdzie Amatorska Liga P³ywacka przeznaczona dla osób doros³ych. W Aqua Zdroju cztery razy odbêd± siê zawody oraz ca³y cykl treningów przygotowawczych dla chêtnych. Rywalizacja w piêciu kategoriach wiekowych zaplanowana jest na: 12 kwietnia, 14 czerwca, 24 pa¼dziernika oraz 13 grudnia. Go¶ciem specjalnym pierwszych i ostatnich zawodów, a tak¿e wybranych treningów bêdzie Pawe³ Korzeniowski.
Szczególnym projektem jubileuszu jest Ambasada Ruchu, do której zaproszono sportowych Ambasadorów Wa³brzycha: Andrzeja Adamka, Marcina Balcerowskiego, Krzysztofa Ignaczaka oraz Dariusza Baranowskiego. Ambasadorzy bêd± aktywnie zachêcaæ mieszkañców do ruchu i udzia³u w wydarzeniach sportowych. W planach s± m.in. cykle spotkañ i turnieje koszykarskie, zajêcia i turniej siatkarski, a tak¿e treningi rowerowe z Ambasadorami i Prezydentami Miasta.
W jubileusz w³±cz± siê równie¿ miejskie kluby sportowe, organizuj±c liczne wydarzenia dla swoich zawodników oraz zapraszaj±c do udzia³u w Rodzinnej Lidze Sportowej – cyklu zawodów skierowanych do rodziców dzieci zrzeszonych w klubach. Na szczególn± uwagê zas³uguj± tak¿e:
Sportowy Dzieñ Dziecka wszystkich klubów – 1 czerwca w Aqua Zdroju,
wspó³praca miêdzyklubowa i trenerska z okazji Dnia Trenera – 15 listopada.
Rok jubileuszowy zakoñczy siê równie¿ symbolicznym akcentem – wzbogaceniem Alei Gwiazd o kolejne sportowe nazwiska.
80-lecie wa³brzyskiego sportu to nie tylko spojrzenie w przesz³o¶æ, ale przede wszystkim zaproszenie do wspólnego, aktywnego ¶wiêtowania i budowania kolejnych dekad sportowej historii miasta.
30minut.pl
KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
|

Nie Przegap!
OG£OSZENIA
S O N D A

Wiadomo¶ci // region
:: Bieg Tropem Wilczym
Ju¿ 1 marca 2026 roku w Woliborzu odbêdzie siê bieg „Tropem Wilczym” – wydarzenie upamiêtniaj±ce ¯o³nierzy Wyklêtych i promuj±ce aktywno¶æ na ¶wie¿ym powietrzu. Uczestnicy spotkaj± siê w niedzielê o godz. 12.00 przy remizie w Woliborzu (Wolibórz 116a), sk±d wyrusz± na symboliczn± trasê o d³ugo¶ci 1963 metrów. Bieg poprowadzi drogami szutrowymi i polnymi, a jego dystans nawi±zuje do roku ¶mierci ostatniego ¯o³nierza Wyklêtego – Józefa Franczaka „Lalka”. Wydarzenie ma charakter sportowo-patriotyczny i jest otwarte dla wszystkich chêtnych.
:: 4,4 mld z³ nak³adów inwestycyjnych. WSSE „INVEST-PARK” liderem inwestycji Polsce
Wa³brzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” podsumowuje 2025 rok:
- 4,4 mld z³ nak³adów inwestycyjnych – to deklarowana warto¶æ nowych inwestycji, które realizowane bêd± w ramach decyzji o wsparciu. To najwy¿sza warto¶æ spo¶ród wszystkich 14 SSE (20% nak³adów)
- 778 nowych miejsc pracy, a ponad 2800 dotychczasowych miejsc pracy utrzymanych – najwy¿sza warto¶æ spo¶ród wszystkich 14 SSE, co daje 21% wszystkich miejsc pracy w SSE...
:: Bielawska kawiarenka EKO Cafe w 2025 r. po raz kolejny zwiêkszy³a swoje przychody
1 marca 2020 r. w bielawskim Parku Miejskim zosta³a uruchomiona kawiarenka pn. EKO Cafe, która oferuje swoim klientom wszelkie s³odko¶ci, napoje zimne i gor±ce, lody, ciep³e przek±ski itp.
:: Miasto K³odzko informuje o rozpoczêciu naboru propozycji projektów do Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Miejskiej K³odzko na lata 2026-2035
Program ten bêdzie opracowany zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 pa¼dziernika 2015 r. o rewitalizacji i stanowiæ bêdzie kluczowy dokument wyznaczaj±cy kierunki dzia³añ maj±cych na celu o¿ywienie spo³eczne, gospodarcze i przestrzenne obszarów rewitalizacji wyznaczonych w Uchwale nr XXVIII/222/2025 Rady Miejskiej w K³odzku z dnia 30 grudnia 2025 r. w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Miasta K³odzka.
:: Fort Owcza Góra
Gmina Miejska K³odzko realizuje Projekt pn. „Kompleksowe zagospodarowanie Fortu Owcza Góra w K³odzku” w ramach którego zaplanowano przywrócenie funkcji turystycznych i rekreacyjnych Fortu Owcza Góra w K³odzku - zabytkowego obiektu o unikalnym historycznym i architektonicznym znaczeniu oraz nadanie mu nowej warto¶ci spo³eczno-gospodarczej i kulturowej.
Archiwum
Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
| Luty 2026 |
| Po |
Wt |
Sr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
| | | | | | 1 | | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
| 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
|