Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Pi±tek 29 Marca 2024 Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona     os�b on-line [1]


Z powodu budowy nowych dróg w Wa³brzychu wiele ogródków dzia³kowych musia³o zostaæ opuszczonych. Mimo braku opieki nadal rosn± tu owoce i kwiaty. Sfotografowane w okolicy Piaskowej Góry na nowo budowanym odcinku obwodnicy.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
21 Stycznia 2007, 01:55 | FOTOrelacja

Czas po burzy

Szczawno - Zdrój dzieñ po wichurze. foto: Krzysztof Olsztyñski.

Na ¦nie¿ce wiatr szala³ z prêdko¶ci± 250 km na godzinê. Takiego huraganu w Polsce nie by³o od dawna. Zginê³o sze¶æ osób. Na Dolnym ¦l±sku nawa³nica nikogo nie zabi³a, ale dwana¶cie osób zosta³o rannych. Bez dachu nad g³ow± zosta³o kilkadziesi±t rodzin.
Wystarczy³o kilka minut, by uszkodziæ setki dachów, wyrwaæ z korzeniami drzewa, zniszczyæ znaki drogowe, a dziesi±tki miejscowo¶ci zostawiæ bez pr±du. Urz±dzenia obserwatorium meteorologicznego na ¦nie¿ce zanotowa³y podczas wichury wiatr wiej±cy w porywach z prêdko¶ci± 250 km/h. ¦rednia prêdko¶æ wiatru podczas wichury przekroczy³a 210 km/h.
– Wiatr wybi³ tylko dwie szyby. Budynek wytrzyma³. Zosta³ zaprojektowany, by znosiæ takie wichury. Przy silnym wietrze dr¿y jedynie górny talerz – mówi Piotr Krzaczkowski, kierownik obserwatorium.
Mimo olbrzymiej prêdko¶ci podmuchów meteorolodzy normalnie, co godzinê, wychodzili na zewn±trz, by odczytaæ wskazania przyrz±dów. Zabezpieczali siê jednak lin±, by wiatr nie uniós³ ich w powietrze.
W Wa³brzychu ogromne drzewo przygniot³o 25-letniego Micha³a Ma³kowskiego, który próbowa³ wjechaæ autem do gara¿u przy ulicy Prusa. Z uszkodzeniami krêgos³upa trafi³ do szpitala. – Wraca do siebie. Jego stan jest dobry – informuje Roman Sze³emej, dyrektor szpitala.


Szczawno - Zdrój dzieñ po wichurze. foto: Krzysztof Olsztyñski.


Szczawno - Zdrój dzieñ po wichurze. foto: Krzysztof Olsztyñski.


Szczawno - Zdrój dzieñ po wichurze. foto: Krzysztof Olsztyñski.


Szczawno - Zdrój dzieñ po wichurze. foto: Krzysztof Olsztyñski.


Szczawno - Zdrój dzieñ po wichurze. foto: Krzysztof Olsztyñski.


Szczawno - Zdrój dzieñ po wichurze. foto: Krzysztof Olsztyñski.


W Ja¼winie ko³o ¦widnicy drzewo zawali³o siê na jad±cy drog± samochód. Ranne zosta³y dwie kobiety. Ko³o Lisowic podmuch zepchn±³ mercedesa z trzymetrowej skarpy. Kierowca, mieszkaniec Szczecina, trafi³ do szpitala. Lekko ranni zostali te¿ kobieta i dziecko, którzy w ¦cinawce ¦redniej wjechali samochodem na le¿±ce na szosie drzewo.
Przewrócone drzewa utrudni³y te¿ pracê pogotowia, które nie mog³o dojechaæ do pacjenta w Kliczkowie.
Do tragedii omal nie dosz³o w Gaju O³awskim. Tu wichura zerwa³a przewody elektryczne. Pr±d dosta³ siê do wody, przez ni± rozniós³ siê po gospodarstwie Antoniego Dumañskiego i zabi³ osiem krów. – Chwilê wcze¶niej w wannie k±pa³y siê dzieci. Strach pomy¶leæ, jak by siê to skoñczy³o, gdyby wtedy pr±d zetkn±³ siê z wod± – mówi dr¿±cym g³osem.

Zmiecione dachy
Stra¿acy interweniowali a¿ pó³tora tysi±ca razy. W Boles³awcu ewakuowano ma³ych pacjentów oddzia³u dzieciêcego szpitala. Obok budynku runê³y dwa potê¿ne drzewa. Na szczê¶cie okaza³o siê, ¿e szpital nie jest zagro¿ony i dzieci mog³y wróciæ do kliniki.
Dramatyczne chwile prze¿y³y w³a¶cicielki pensjonatu w Stójkowie ko³o L±dka-Zdroju. Konary powalonego drzewa przez dach przebi³y siê do pokoju. W Chwalibo¿ycach pod O³aw± wichura zrywa³a dachy. – Wszystko trwa³o chwilê – opowiada Szczepan Ciñkowski. Kilka dni temu skoñczy³ siê tu kapitalny remont.
Obok jego zagrody runê³a stodo³a. Ceg³y zasypa³y wart kilkadziesi±t tysiêcy z³otych sprzêt rolniczy. W usuwaniu skutków kataklizmu pomagaj± niemal wszyscy mieszkañcy wioski.
Dach run±³ te¿ z kamienicy przy ulicy Górnickiego we Wroc³awiu. Zmia¿d¿y³ stoj±cy obok samochód. Stra¿acy ewakuowali z budynku jedena¶cie osób. Przy Wyszyñskiego we Wroc³awiu na chodnik spad³ balkon.
Ewakuowaæ trzeba równie¿ by³o mieszkañców kamienicy przy ulicy Wroc³awskiej w Wa³brzychu. – Obudzi³ nas huk. S³ychaæ by³o zgrzyt ³amanych belek. Zaczê³a siê bieganina, krzyki i panika – relacjonuje Patrycja Sojda.
Dachy runê³y m.in. w ¯arowie, Czernej, Lipie, Starym Wielis³awiu i Nowej Rudzie. Wiatr poderwa³ je te¿ z gmachu ¶widnickiego s±du okrêgowego i urzêdu miejskiego. W Boguszowie-Gorcach nawa³nica zniszczy³a 65 budynków.

Ciemna noc
¦wiat³a nie by³o m.in. w prawie po³owie Wroc³awia, Jeleniej Górze, Wa³brzychu, Szklarskiej Porêbie, Karpaczu, O³awie, Jelczu-Laskowicach, Miechowicach, Kowarach, Piechowicach, Mys³akowicach, Jedlinie-Zdroju, Walimiu i Starych Bogaczowicach. – Odk±d pracujê, nie pamiêtam takich strat – mówi Marek Wodawski z koncernu EnergiaPro. Wiatr uszkodzi³ ponad trzy tysi±ce linii energetycznych. Jeszcze w pi±tek po po³udniu bez pr±du by³o 100 tysiêcy Dolno¶l±zaków. Z powodu awarii sieci energetycznych w Opoczce, Bagieñcu, Pogorza³ach czy Gaju O³awskiem nie by³o wody.
Drzewa zatarasowa³y drogê wojewódzk± w Szczawnie-Zdroju i trasy z O³awy do Wroc³awia i do Strzelina.

Przymusowe ferie
76 dzieci ze szko³y w Czernej nie mia³o w pi±tek lekcji. Wicher zniszczy³ now± salê gimnastyczn±. – Deszcz zala³ nowy parkiet – mówi dyrektor szko³y Joanna Mierzwa. – Szkody s± ogromne.
Lekcje odwo³ano te¿ w Szkole Podstawowej nr 26 we Wroc³awiu, Gimnazjum nr 1 w Wa³brzychu, Zespole Szkó³ Budowlano-Elektrycznych w ¦widnicy, Zespole Szkó³ w ¦wiebodzicach oraz szko³ach w Czernicy i Lubiatowie. Deszcz zala³ halê sportow± OSiR-u w Legnicy.

Porwane samoloty
Ju¿ w czwartek wieczorem ze Szklarskiej Porêby nie móg³ wyjechaæ poci±g do Gdyni. Do celu nie dojecha³y w porê sk³ady Kudowa – K³odzko, Warszawa – Zgorzelec i Milicz – Zduny.
Powa¿ne straty poniós³ Aeroklub Jeleniogórski. Wichura unios³a stoj±cy na p³ycie lotniska samolot AN-2, który upad³ na zaparkowany obok dwup³atowiec tego samego typu. Maszyny s± zniszczone.
– Raczej nie da siê ich naprawiæ – mówi Jacek Musia³, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego. Straty oszacowano na ok. 250 tys. z³. Samoloty by³y przymocowane do betonowych podstaw. Wichura zerwa³a jednak liny i unios³a ciê¿kie p³yty.

Micha³ Gigo³³a - S³owo Polskie Gazeta Wroc³awska
¼ród³o wiadomo¶ci | http://walbrzych.naszemiasto.pl


Przeczytany [6868] Dodaj komentarz
Autor:
Tekst komentarza:

Kod do przepisania:
captcha
Przepisz powy¿szy kod:

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Kino "Pod s³oneczkiem" w G³uszycy
G³uszyckie Centrum Kultury zaprasza fanów kina na bezp³atne pokazy filmowe. Dwa razy w miesi±cu sala widowiskowa przeobra¿aæ siê bêdzie w salê kinow±, w której bêd± wy¶wietlane filmy dla m³odzie¿y od 13 roku ¿ycia oraz dla doros³ej publiczno¶ci. Zaplanowane pokazy filmowe bêd± aktualizowane na stronie ckmbp-gluszyca.pl - informuje Sabina Jelewska, dyrektorka CK-MBP w G³uszycy.

:: Utylizacja przeterminowanych leków
Martwe karpie i brudna woda. Dlaczego utylizacja leków przeterminowanych jest tak wa¿na?
Wielu z nas ma w domu leki, które ju¿ dawno straci³y swoj± wa¿no¶æ, ale czêsto nie wiemy, co z nimi zrobiæ. Prawid³owa utylizacja leków przeterminowanych jest istotna zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla ¶rodowiska, w którym ¿yjemy. W tym artykule dowiemy siê, dlaczego nie powinni¶my wyrzucaæ leków do kosza, wylewaæ do zlewu ani spuszczaæ w toalecie, a tak¿e jak postêpowaæ z przeterminowanymi lekami w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

:: Wielokulturowy Wa³brzych. Stara Kopalnia przypomni historiê reemigrantów z Francji
Historiê tysiêcy Polaków, w tym wielu górników, którzy po zakoñczeniu II wojny ¶wiatowej wrócili do Polski, do Wa³brzycha z Francji, by pomóc, w odbudowie ojczyzny chce przypomnieæ dzia³aj±ce w Starej Kopalni Muzeum Przemys³u i Techniki. Muzeum zdoby³o w³a¶nie 60 tysiêcy z³otych w ramach programu dotacyjnego „Niepodleg³a”, a wa³brzyski projekt „Powroty do ojczyzny - reemigracja francuska w regionie wa³brzyskim” zosta³ oceniony, jako jeden z najlepszych w kraju.

:: Biblioteka Boguszów Gorce z WO¦P
Za nami 32. Fina³ WO¦P, choæ jeszcze trwaj± aukcje internetowe, My z tego miejsca chcieliby¶my podziêkowaæ wszystkim uczestnikom Biblioteka Boguszów Gorce z WO¦P.

:: Dodatkowe po³±czenia linii autobusowej nr 5 na trasie G³uszyca Górna-Jedlina-Zdrój-Wa³brzych
W zwi±zku z potrzebami i licznymi interwencjami mieszkañców od dnia 1 lutego br. uruchomione zostan± dodatkowe po³±czenia linii autobusowej nr 5 na trasie G³uszyca Górna-Jedlina-Zdrój-Wa³brzych.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Marzec 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
123
45678910
11 121314151617
18 19 2021222324
2526 27 28 29 3031


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe