Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Czwartek 2 Lutego 2023 Imieniny: Kornela, Marii, Miros³awy     os�b on-line [1]


Jesienny Dobromierz - przepe³niona kolorami kraina, wydaje siê byæ o tej porze roku tak bogata, ¿e a¿ onie¶miela wêdrowca swym naturalnym przepychem.
fot. I. Zdziebko

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
15 Grudnia 2008, 09:26 | FOTOrelacja

Rocznica stanu wojennego w Zespole Szkó³ Nr 8 w Wa³brzychu

13 grudnia 1981 r. decyzj± w³adz komunistycznych PRL, og³oszono w Polsce stan wojenny. Przez stan wojenny unicestwiono wielki duchowy potencja³, zryw ku wolno¶ci i nadziejê na lepsz± przysz³o¶æ. ¦mieræ zadana niewinnym ludziom, internowania, przemoc, poni¿enie, liczna emigracja by³y bolesn± lekcj± dla narodu polskiego.
Okres ten zaistnia³ jako pe³en upokorzeñ i niegodziwo¶ci, jakie jedni Polacy zgotowali innym. Dla wielu by³ czasem w³asnej s³abo¶ci i wstydu.


Okazj± do refleksji nad stanem wojennym by³a rocznicowa wystawa w Zespole Szkó³ Nr 8 w Wa³brzychu.
Na ekspozycji przedstawiono fotografie Pana Krzysztofa Raczkowiaka dokumentuj±ce tragiczne wydarzenia z 31 sierpnia 1982 r. w Lubinie.
Wystawa umo¿liwia³a zapoznanie siê z oryginalnymi dokumentami, plakatami, literatur± i publikacjami „drugiego obiegu” z lat 1970 – 1983, pochodz±cymi z w³asnych archiwów nauczycieli Bo¿eny Wo¼niak i Stanis³awa Flisa.
Mo¿na by³o te¿ obejrzeæ umundurowanie i ekwipunek funkcjonariusza ZOMO (ze zbiorów nauczycieli Dariusza Ciska i Stanis³awa Flisa).


















Podczas otwarcia ekspozycji w¶ród uczniów szko³y rozdawano reprint ulotek z okresu stanu wojennego.
Wchodz±c na salê zwiedzaj±cy otrzymywali ¶rodki p³atnicze PRL, które stawa³y siê jednocze¶nie „przepustk± – biletem wstêpu”.
Lekcja ze stanem wojennym w tle nie by³a lekcj± historii z heroicznym powstañczym zrywem wobec obcego zaborcy. Powrót do przesz³o¶ci by³ dla uczniów i pedagogów prób± uzyskania odpowiedzi na to jak maj± zachowaæ siê rz±dz±cy, aby zadbaæ o dobro pañstwa, godno¶æ ludzk±, prawa obywatelskie i pracownicze.
Organizatorem wystawy by³ nauczyciel Stanis³aw Flis.
Patronat nad wystaw± obj±³ Dyrektor Szko³y Roman G³ód.

twoje-sudety.pl | © red. Stanis³aw Flis


Przeczytany [13444] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
15 Grudnia 2008, 10:59
Autor: Stan G.
Dobry pomysl nie tylko dla uczniow ale i dla nas starszych by sobie przypomniec, w stanie woj. zostawilem w sklepie przez nieuwage kartki zywnosciowe i przed cala moja rodzina stanelo widmo glodu... na szczescie dzieki uprzejmosci sprzedawzyni odzyskalem i... przezylismy!
15 Grudnia 2008, 18:29
Autor: benk
Ojejku! To Cisek sta³ wtedy tam , gdzie sta³o ZOMO??
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: DIORA - kolebka polskiej elektroniki
Wystawa sta³a po¶wiêcona Zak³adom Radiowym Diora w Muzeum Miejskim Dzier¿oniowa zostanie zmodernizowana. Placówka otrzyma³a dofinansowanie w wysoko¶ci 171 399,80 z³ na realizacjê zadania pn. „DIORA – kolebka polskiej elektroniki”.

:: Ceramiczna przygoda ze sztuk±
Jak wygl±da³ zawód garncarza i na czym polega³? Jak w³asnymi rêkami wykonaæ ceramiczn± miseczkê, figurkê, kafel? Jak wydobyæ z gliny fakturê i przygotowaæ j± do wypalania oraz szkliwienia?

:: Jak wygraæ Brexit? - webinar 18 stycznia 2023r., g. 10.00
Brexit jest kluczem do wej¶cia na ¶cie¿kê przyspieszonego rozwoju Twojej firmy. Dlaczego? Po 2016 roku wielu miêdzynarodowych dostawców ograniczy³o lub zawiesi³o swoj± wspó³pracê z partnerami z UK. Po dzi¶ dzieñ 7 gospodarka ¶wiata mierzy siê z konsekwencjami zerwanych ³añcuchów dostaw. W efekcie powsta³a luka, któr± Twoja firma, ze swoj± ofert±, mo¿e wype³niæ. WSSE wraz z partnerami chce zapewniæ Twojej firmie niezbêdne narzêdzia oraz wiedzê, by wykorzysta³a tê niepowtarzaln± okazjê do przyspieszenia swojego rozwoju.

:: Program Cyfrowa Gmina w G³uszycy
Gmina G³uszyca zrealizowa³a program "Cyfrowa Gmina" wspó³finansowany przez Uniê Europejsk± w ramach Europejskiego Rozwoju Regionalnego, Program Opreacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. 

:: Szko³a Le¶na w Bielawie
W Bielawie funkcjonuje od roku 2010 Szko³a Le¶na, jest to terenowy o¶rodek edukacyjny, znajduj±cy siê w bezpo¶rednim s±siedztwie parku krajobrazowego najstarszych gór Europy - Gór Sowich. Placówka ma na celu promowanie w¶ród m³odych ludzi postaw proekologicznych i stanowi element opracowanej przez miasto strategii edukacji ekologicznej.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Luty 2023
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
1 2345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - zarz±dca nieruchomo¶ci warszawa - ¶wiece z wosku pszczelego - ceramika Boles³awiec kropka