Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Pi±tek 19 Kwietnia 2024 Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa     os�b on-line [1]


Czerwony rododendron w Szczawnie Zdroju. W parkach tego uzdrowiskach spotkaæ mo¿na wiele innych kolorów tego krzewu o bardzo wonnych kwiatach...
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
21 Stycznia 2020, 14:47 | Różniste

Prawdziwa historia upiora z Rybnicy Le¶nej

Dokumenty opisuj±ce sprawê wampira z Rybnicy Le¶nej przez ponad dwie¶cie lat spoczywa³y w archiwum Hochbergów w Zamku Ksi±¿. Wed³ug zachowanego ¶wiadectwa w³a¶ciciel zamku, jak i okolicznych miast i wsi, hrabia Konrad Ernest Maksymilian von Hochberg w 1709 roku osobi¶cie nadzorowa³ przek³uwanie piersi upiora osikowym ko³kiem.

Licz±ce kilkadziesi±t metrów pó³ek z aktami pamiêtaj±cymi jeszcze czasy pó¼nego ¶redniowiecza, ksi±¿±ñskie archiwum Hochbergów po zakoñczeniu II wojny ¶wiatowej trafi³o do Wroc³awia. Dzi¶ stanowi w³asno¶æ Archiwum Pañstwowego przy ul. Pomorskiej. W¶ród setek tysiêcy dokumentów dotycz±cych panowania rodu Hochbergów w najpiêkniejszym dolno¶l±skich zamku (lata 1509- 1943) wiele dotyczy tak¿e czterech prywatnych miast (Wa³brzych, Boguszów, ¦wiebodzice, Mieroszów, Szczawno-Zdrój) oraz 35 wsi, których byli w³a¶cicielami. Jedn± z nich by³a ma³a górska wioska Reimswaldau, dzi¶ znana jako Rybnica Le¶na (gmina Mieroszów), popularny o¶rodek sportów zimowych ze schroniskiem Andrzejówka. To w³a¶nie w po³o¿onej w Górach Kamiennych Rybnicy w 1709 roku zacz±³ straszyæ upiór, co potwierdzaj± zachowane do dzi¶ dokumenty z hrabiowskiej kancelarii.

Wed³ug lokalnej ludno¶ci by³ nim niejaki Georg Eichner, który prowadzi³ spokojne ¿ycie, ale jedynie do momentu w którym zmieni³ wyznani z katolickiego na protestanckie. Kiedy zmar³ w 1709 roku, bardzo szybko zacz±³ wstawaæ z grobu, straszyæ s±siadów i okaleczaæ zwierzêta domowe. Dobrego imienia zmar³ego mê¿a próbowa³a broniæ wdowa po Georgu Eichnerze, która d³ugo zaprzecza³a, ¿e to on jest wampirem. Ostatecznie jednak przysta³a na ekshumacjê, która mia³a ujawniæ jaki jest stan zachowania cia³a rzekomego potwora. Przera¿enia ca³± sprawa nie kry³ so³tys Rybnicy, który zwróci³ siê o zgodê na otwarcie grobu do w³a¶ciciela wioski, hrabiego Konrada Ernesta Maksymiliana von Hochberga z Ksi±¿a (1682-1752). Dramatyczny list na ten temat dotar³ do zamku 26 czerwca. S±d Hochbergów (w tamtym czasie dzier¿yli w swoich dobrach tak¿e w³adzê s±downicz±) przysta³ na pro¶bê so³tysa. W lipcu przyby³ zatem do Reimswaldau sam hrabia wraz z do¶wiadczonym grabarzem-egzorcyst± z G³uszycy, który komisyjnie dokona³ otworzenia grobu Georga Eichnera. Kiedy uchylono wieko trumny, grabarz stwierdzi³ zupe³nie normalny stan zw³ok, za wyj±tkiem serca, w±troby, jelit i lewego kolana, które pozostawa³y ¶wie¿e jak u ¿ywych. Uzna³, ¿e w tych czê¶ciach cia³a zamieszka³o z³o.

Przeniesienie cia³a Georga Eichnera na odleg³y, stary cmentarz poza wsi± niewiele pomog³o. Spokój trwa³ jedynie dwa tygodnie, po których wampir powróci³ do drêczenia mieszkañców Rybnicy. Pod postaci± czarnego psa, a czasami wielkiej wiewiórki napada³ i molestowa³ seksualnie kobiety. Wiele takich przypadków zosta³o opisanych w d³ugim li¶cie, który mieszkañcy skierowali do proboszcza w Boguszowie z pro¶b± o ponown± interwencjê u hrabiego. Konrad Ernest Maksymilian von Hochberg (to od jego trzeciego imienia pochodzi nazwa s³ynnej Sali Maksymiliana w Zamku Ksi±¿) zdecydowa³ o wys³aniu na miejsce o¶miu stra¿ników, którzy dzieñ i noc mieli pilnowaæ domu i grobu Eichnera. Hrabiowscy stra¿nicy zeznawali potem, ¿e z domu Georga dochodzi³y upiorne d¼wiêki, a nad ich g³owami przelatywa³ wielokrotnie przera¿aj±cy, czarny ptak.

Hrabiowski s±d, proboszcz z Boguszowa i Generalny Wikariat z Wroc³awia postanowili siêgn±æ po bardziej radykalne ¶rodki w rozwi±zaniu problemu. We wrze¶niu ponownie wykopano trumnê i wyniesiono j± przez dziurê w cmentarnym murze. Wampirowi odciêto g³owê, serce przek³uto osikowym ko³kiem, a ca³e zw³oki spalono razem z trumn±. Wy³om w murze zosta³ zamurowany, a do pustego grobu Eichnera wrzucono kamienie. Makabrycznej operacji przygl±da³ siê osobi¶cie hrabia Ernest Maksymilian von Hochberg, dla którego z Ksi±¿a przywieziono w tym celu z³ocone krzes³o i ciep³e pledy. Zastosowane tym razem bardziej radyklane ¶rodki okaza³y siê skuteczne. Na drugi dzieñ wzniesiony na cmentarzu mur run±³, jednak miejscowi uznali, ze by³ to ju¿ ostatni pokaz z³owrogiej mocy wampira, który przesta³ w koñcu straszyæ mieszkañców Rybnicy. Do dzi¶ istnieje za to cmentarz okalaj±cy pochodz±cy z 1608 roku, urokliwy drewniany ko¶ció³ek.

¬ród³o: naszbiznes24.pl


Przeczytany [1696] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Kolejna dotacja dla miasta Kamienna Góra
Pozyskali¶my ponad 630 tys. z³ na realizacjê projektu „Rozkodujmy przysz³o¶æ kamiennogórskich przedszkolaków”.
– Celem projektu jest zwiêkszenie szans edukacyjnych 300 dzieci w wieku 3-6 lat poprzez: dostosowanie istniej±cych miejsc do potrzeb dzieci z niepe³nosprawno¶ciami, doposa¿enie sal i realizacjê dodatkowych zajêæ rozwijaj±cych kompetencje kluczowe i umiejêtno¶ci spo³eczno-emocjonalne oraz nabycie dodatkowych kompetencji przez 37 nauczycieli poprzez uczestnictwo w ró¿nych formach szkoleniowych — informuje Monika Kepesz, dyrektor Centrum Obs³ugi Jednostek w Kamiennej Górze.

:: Wielkie sprz±tanie w Zagórzu ¦l±skim
Prawdziwego pogromu do¶wiadczy³y kilka dni temu ¶mieci w Zagórzu ¦l±skim!

:: 25 lecie Stowarzyszenia Parkinsona w Wa³brzychu
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorob± Parkinsona im. ¶w. Jana Paw³a II w Wa³brzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie! Z tej okazji przygotowany zosta³ specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-pi±tek) 2024r. Zachêcamy do zapoznania siê z wydarzeniem i do udzia³u!

:: IV Mistrzostwa w Kapsle w Walimiu
Mistrzostwa w Kapsle o Puchar Wójta Walimia odbywaj±ce siê ju¿ po raz czwarty w Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu przyci±gnê³y na walimsk± halê sportow± ca³± rzeszê gotowych na wszystko zawodników!

:: Prace w Parku Jordanowskim w Walimiu
Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu ruszy³o pe³n± par± z przygotowaniem do rozpoczêcia nowego sezonu w Parku Jordanowskim!


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Kwiecieñ 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
12 3 4567
8 91011121314
15 16 17 18192021
22232425262728
2930


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe