Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
¦roda 24 Kwietnia 2024 Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego     os�b on-line [1]


Rododendrony maj± wiele odmian, ich kwiaty maja ró¿ne kszta³ty, kolory i zapachy. Na zdjêciu ¿ó³ta odmiana rosn±ca w Szczawnie Zdroju.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
17 Listopada 2020, 13:30 | Turystyka

Z szacunku do przemijania

Walim posiada bardzo ciekaw± historiê, siêgaj±c± pocz±tków XIV stulecia. Znajdziemy tu mnóstwo zabytków architektury. S± to domy mieszkalne, ko¶cio³y, a tak¿e kaplice grobowe walimskich kupców.

Kaplica grobowa rodziny Seyler z 1810 r., znajduje siê na dawnym cmentarzu przy ko¶ciele ¶w. Barbary, druga z kaplic, to kaplica grobowa Klingberga z 1813 r. wybudowana w górnym odcinku ulicy 3 Maja, a trzecia z kaplic, po³o¿ona w oddaleniu, na niewielkim wzniesieniu, na wschód od zabudowañ ulicy Wyszyñskiego 40, to Kaplica grobowa kupca Chrystiana Schneidera. I w³a¶nie ta ostatnia kapliczka sta³a siê obiektem zainteresowania mieszkañca naszej gminy, Artura Jarczoka.

„Ocaliæ dziedzictwo kulturowe i historyczne na terenie Gminy Walim, to nasz obowi±zek i nale¿y go podj±æ, póki nie jest za pó¼no. Przypomnieæ ludzi, którzy mieszkali tutaj przed nami, którzy budowali i tworzyli Wüstewaltersdorf, dzisiejszy Walim. Trzeba edukowaæ m³ode pokolenia i przekazywaæ i wiedzê o miejscach wiecznego spoczynku” – mówi Artur Jarczok. I taka idea przy¶wieca³a mu, gdy wiosn± tego roku rozpocz±³ prace przy kaplicy. Nale¿y podkre¶liæ, ¿e przez lata, gdy nikt nie dba³ o to miejsce, kaplica by³a dewastowana, okradana i bezczeszczona.

Artur Jarczok, wspólnie z Antonim Kodzisem, wykonali przy kaplicy prace, maj±ce na celu zapobiegniêcie dalszej dewastacji i degradacji obiektu. Odkrzaczono mocno zaro¶niêty teren, wmurowana zosta³a wiêkszo¶æ okalaj±cego obiekt coko³u kamiennego z czerwonego piaskowca, podmurowano wnêki okien, w których zamontowano kraty, z otworu wej¶ciowego i ze ¶cian zlikwidowano graffiti, na nowo u³o¿ono kamienne stopnie schodów, czê¶ciowo poprawiono tynki naro¿ne obiektu i profilowane gzymsy. Ustawiona zosta³a tak¿e tablica informacyjna o obiekcie.

Dwaj wolontariusze wykonali we w³asnym zakresie mnóstwo pracy, jednak obiekt nadal wymaga zabiegów konserwatorskich oraz rekonstrukcji. Dlatego w ratowanie zabytku w³±czy siê Gmina Walim. W pierwszej kolejno¶ci planowane jest wykonanie zadaszenia oraz poprawienie ogólnego wizerunku obiektu.

Kaplica wi±¿e siê z tak± oto histori±:
W XIX wieku w Walimiu by³ tylko jeden malutki cmentarz przy ko¶ciele ¶w. Barbary, a sposobem na ominiêcie przymusu korzystania z cmentarza, praktykowanym na pocz±tku XIX w. przez najbogatszych Walimian, by³a budowa okaza³ych grobowców na gruntach prywatnych. Christian Schneider by³ znanym i bogatym kupcem, mieszkaj±cym w Walimiu, dlatego w roku 1817 buduje na swoich w³o¶ciach kaplicê grobow±. Tak jak pozosta³e kaplice, „zaprojektowana zosta³a w stylu klasycystycznym, a jej usytuowanie nawi±zuje do romantycznych wzorców. Wzniesiono j± na rzucie kwadratu, z kamienia polnego i ceg³y oraz otynkowano, przykryto dachem namiotowym w konstrukcji drewnianej. Kaplica posiada³a cokó³ kamienny z czerwonego piaskowca, a wej¶cie poprzedza³y trzy równie¿ kamienne stopnie schodów, dach pokrywa³y pasy blachy.” (Walim. Dzieje i krajobraz kulturowy sudeckiej osady w³ókienniczej, red. Jan Kêsik, Dostêp online: http://www.bibliotekacyfrowa.pl/publication/79389).

¬ród³o: walim.pl


Przeczytany [1048] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Oficjalne treningi tras± 35. Sudeckiej 100!
W dniach 26.04, 12.05 oraz 19.05 zapraszamy wraz z Grup± Biegow± Dzikowiec na oficjalne treningi tras± tegorocznej 100. W tym roku biegniemy podobnie jak w 2023 roku.

:: Stop dzikim wysypiskom ¶mieci
Do Urzêdu Gminy Nowa Ruda nap³ywa wiele zg³oszeñ dotycz±cych powstawania tzw. „dzikich wysypisk ¶mieci”. Odpady, które s± najczê¶ciej wyrzucane w miejscach do tego nieprzeznaczonych to zu¿yte opony, odpady wielkogabarytowe, zu¿yty sprzêt elektryczny i elektroniczny czy odpady budowlane.

:: Pieni±dze dla Gminy G³uszyca
Gmina G³uszyca ma przyjemno¶æ poinformowaæ mieszkañców o otrzymaniu dotacji z bud¿etu Województwa Dolno¶l±skiego w ramach "Dolno¶l±skiego Funduszu Pomocy Rozwojowej 2024". Projekt "Modernizacja drogi gminnej oraz budowa o¶wietlenia ulicznego w celu podniesienia poziomu bezpieczeñstwa drogowego" zosta³ dofinansowany kwot± 178 100,00 z³, przy ca³kowitej warto¶ci zadania wynosz±cej 241 141,78 z³.

:: Zamek Grodno do³±cza do Porozumienia „Na Szlaku Zamków Piastowskich”
Warownie pe³ne tajemnic, niezg³êbionych sekretów i niesamowitych legend maj± w sobie co¶… magnetycznego. Ta niewypowiedziana magia wabi zagorza³ych poszukiwaczy przygód i niewielu jest w stanie oprzeæ siê temu zamkowemu urokowi.

:: Do Kamiennej Góry przyjedzie dom w czê¶ciach
W dniach od 8 do 15 kwietnia na ul. ¦ciegiennego (od skrzy¿owania z ulic± J. Lompy do Ronda Niepodleg³o¶ci) zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Jest to zwi±zane z transportem i monta¿em modu³ów domu komunalnego, który powstaje na tej ulicy.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Kwiecieñ 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
12 3 4567
8 91011121314
15 16 17 18192021
22 23 2425262728
2930


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe