Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Niedziela 28 Kwietnia 2024 Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa     os�b on-line [1]


Te niewielkie kwiatki preferuj± s³abe gleby i kamienne pod³o¿e, dlatego zwane s± skalnikami. Rosn± niedaleko Che³mca.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
14 Stycznia 2008, 10:36 | Aktualności

Legenda o Kwaterze Hitlera w Górach Sowich (cz. II)

Bardzo sobie ceniê zwiêz³e, lapidarne wprowadzenie Artura Sza³kowskiego do bogato ilustrowanego wspó³czesnymi zdjêciami artyku³u „Turystyka ¶ladami wojny. Poniemieckie, tajne budowle z czasów II wojny ¶wiatowej przyci±gaj± do Wa³brzycha zwiedzaj±cych z ca³ego ¶wiata” w dodatku „Panorama” – „Gazety Wroc³awskiej, S³owa Polskiego” z 14. 08. 2007 r. Dziennikarz nie daje siê ponie¶æ fantazji, nie czyha na tani± sensacjê i nie próbuje epatowaæ Czytelników mira¿ami o kwaterze Hitlera w masywie W³odarza. Oto co napisa³ we wstêpie tego artyku³u:
„Riese (niem. Olbrzym) – to kryptonim najwiêkszego projektu górniczo-budowlanego III Rzeszy. Realizowano go w latach 1943-1945 na terenie Gór Sowich oraz na i pod zamkiem Ksi±¿. Wobec nasilaj±cych siê alianckich nalotów bombowych, w³adze hitlerowskich Niemiec zdecydowa³y o ulokowaniu czê¶ci przemys³u zbrojeniowego w bezpiecznym rejonie Sudetów. W tym samym okresie podjêto równie¿ decyzjê o przekszta³ceniu zamku Ksi±¿ w jedn± z kwater Adolf Hitlera…
Wed³ug danych z wrze¶nia 1944 roku budowa poch³onê³a ponad 150 mln. marek Do wykonania podziemnych konstrukcji u¿yto 257 tysiêcy metrów sze¶ciennych betonu zbrojonego stal±. Wykonano 213 tysiêcy metrów sze¶ciennych tuneli, 53 km. dróg z sze¶cioma mostami i 100 km. ruroci±gów. Tylko na sam projekt Riese zu¿yto wiêcej betonu ni¿ w ca³ym 1944 roku przyznano ludno¶ci cywilnej na budowê schronów. Prace zosta³y wykonane tylko w czê¶ci. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej wiele podziemnych konstrukcji zosta³o zniszczonych. Niemcy wysadzili w powietrze wiêkszo¶æ wykutych w skale tuneli. Liczbê wiê¼niów pracuj±cych przy projekcie Riese ocenia siê na oko³o 30 tysiêcy. Wiêkszo¶æ zginê³a w efekcie przemêczenia, niedo¿ywienia, chorób”.
Te wszystkie dane liczbowe przytoczone przez A. Sza³kowskiego ¶wiadcz± o monumentalnych rozmiarach i niezwyk³ych kosztach inwestycji. Nawet na prosty, ch³opski rozum trudno siê zgodziæ, ¿e chodzi³o tu o kwaterê znanego z megalomanii wodza III Rzeszy, tak samo jak o rzekome schrony dla dowództwa ró¿nych rodzajów wojsk. To musia³ byæ cel znacznie powa¿niejszy, uzasadniaj±cy tak niewyobra¿alne ilo¶ci materia³ów budowlanych i pieniêdzy, zaanga¿owanie licznych firm budowlanych, projektantów, in¿ynierów, wojskowych, nie mówi±c o ofiarach ludzkich.


Wspomniany w poprzednim odcinku Józef Piszczek z Wroc³awia zgromadzi³ relacje kilku wiê¼niów zatrudnionych przy budowie kompleksu „Riese”:
„Józef Kaczmarczyk by³ w obozie w Jaworniku, pracowa³ w firmie H. Butler, napisa³ tak: „jak siê dowiedzia³em od niemieckich robotników to te komory w tych górach by³y przeznaczone na podziemne industria dla budowy samolotów”.
Potwierdza to Hieronim Grêbowicz: „by³em w Walimiu w latach 1943-44. Ja pracowa³em w okolicy Góry S³onecznej przy in¿ynierze, który prowadzi³ pomiary g³ównego tunelu w stronê G³uszycy oraz innych tuneli w pobli¿u. In¿ynier opowiada³, ¿e to bêd± fabryki zbrojeniowe”.
Ludwik Kawa w rozmowie z prokuratorem w obecno¶ci p³k. Adama Jarowa z WOSW w Wa³brzychu w dniu 2.11.1987 powiedzia³: „Obowi±zywa³a zasada, ¿e ka¿dy robotnik pracowa³ przy jednej sztolni i nie by³ wykorzystywany w innych. Chodzi³o o tajemnice jak± otoczone by³y te roboty. Wszyscy jednak mówili, ¿e chodzi tu o budowê fabryki cudownej broni (Wunder Waffen), czyli V1 i V2”.
Kazimierz Fedorowicz zezna³ w Prokuraturze Powiatowej w Wa³brzychu 22.3.1972 r., ¿e autochton nazwiskiem Gamzy opowiada³ przed ¶mierci±, i¿ w górach o nazwie obecnej W³odarz zosta³ wybudowany pod ziemi± zbiornik na paliwo i oleje, które mia³y obs³ugiwaæ podziemne fabryki. Natomiast Pawe³ Szmyra mówi³, ¿e sam malowa³ wnêtrze tego zbiornika”.
Okrêgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich we Wroc³awiu w pi¶mie z 13.3.1968 r. do Ministerstwa Sprawiedliwo¶ci twierdzi³a, ¿e w³adze III Rzeszy budowa³y podziemn± fabrykê broni rakietowej V1 i V2. Oto cytat z tego dokumentu:
„W Walimiu (Wüste-Waltersdorf) w latach 1943-45 w³adze III Rzeszy budowa³y podziemne fabryki broni rakietowej V1 i V2. G³ówny kompleks pomieszczeñ od strony G³uszycy by³ w koñcowych dniach II wojny ¶wiatowej prawie na ukoñczeniu. W rejonie tego g³ównego kompleksu wybudowano 8 podziemnych wej¶æ otaczaj±cych wieñcem g³ówny kompleks, a od tych wej¶æ prowadzi³y korytarze do wykutych w ska³ach pomieszczeñ, z których niektóre zosta³y ju¿ wykoñczone, obetonowane, zaopatrzone w o¶wietlenie elektryczne i do tych pomieszczeñ zaczêto sprowadzaæ maszyny i urz±dzenia do produkcji broni rakietowej.”
Józef Piszczek przytacza te¿ fragmenty artyku³ów Mariana Surmy w „Dzienniku Zachodnim”:
11.06. 1948: „G³uszyca jest znana szeroko z tego, ze Niemcy rozpoczêli tam budowê gigantycznej fabryki podziemnej… podziurawiono wszystkie okoliczne wzgórza, w Modrzewiach, Kolcach, Sierpnicy, a tak¿e w Jugowicach, gdzie znajduje siê drugi kompleks fabryk podziemnych”,
10.04 1950 : „co to za fabryka mia³a byæ? Mo¿e fabryka amunicji, mo¿e fabryka czê¶ci samolotowych, mo¿e wytwórnia czê¶ci do rakiet V1 i V2, a mo¿e broni atomowej…”
W „Panoramie” z 4.09. 1955 M. Surma kontynuuje swoje rozwa¿ania: „Wzgórze 810 kryje w sobie niedokoñczone pomieszczenia dla jakich¶ wielkich zak³adów produkcyjnych, zasilanych w³asn± podziemn± elektrowni±. Teraz ju¿ wiemy: wnêtrze wzgórza 810 przeznaczono na jeden z wielkich zak³adów zbrojeniowych specjalnego typu. Kto wie, czy nie na co¶ zwi±zanego z broni± rakietow±.”
Wzgórze 810 to zapewne W³odarz, bo ma dok³adnie 811 m. wysoko¶ci. To samo mo¿na by powiedzieæ o przeznaczeniu wnêtrz Osówki o 100 m. ni¿szej, ale w rozmiarze podziemnych korytarzy i sztolni niewiele ustêpuj±cej W³odarzowi. Osówka ma tê przewagê nad W³odarzem, ¿e zachowa³y siê na zewn±trz góry tajemnicze budowle, tak zwane Kasyno Hitlera i Si³ownia, których przeznaczenie stanowi do dzi¶ przedmiot dociekañ i sporów. Tak samo jak powodem licznych kontrowersji jest faktyczny cel ca³ej tej potê¿nej inwestycji militarnej III Rzeszy w Górach Sowich, objêtej tajemnic± wojskow±, ukryt± w przepastnych szafach archiwum wojennego w Niemczech, chronion± jeszcze przez co najmniej 40 lat klauzul± tajno¶ci.
Trudno powiedzieæ dlaczego przyjêto a priori, ¿e Kwatera Hitlera nosi w sobie wiêksz± moc sensacyjno¶ci, ani¿eli podziemne, wykute w skale fabryki broni, która mia³a wstrz±sn±æ ¶wiatem. Temu z³udzeniu nie ulegli odkrywcy tajemniczych sztolni podejmuj±cy siê trudu ich zagospodarowania dla celów turystycznych. W Walimiu od samego pocz±tku pojawi³a siê oficjalna nazwa obiektu - Fabryki Broni, w G³uszycy – Podziemne Miasto, tylko prywatny dzier¿awca podziemi pod W³odarzem zdecydowa³ siê wabiæ turystów przydro¿nymi tablicami z napisem: W³odarz. Kwatera Hitlera. Ale to jeszcze nie jest najgorsze. Gorzej je¶li takie autorytarne s±dy pojawiaj± siê w zwi±zanej z tajemnic± „Riese”, coraz bogatszej literaturze.
Zanim nast±pi odtajnienie niemieckich archiwów warto zachowaæ wstrzemiê¼liwo¶æ w ferowaniu jednoznacznych opinii Dotyczy to zw³aszcza wydawnictw naukowych, ale równie¿ popularno-naukowych, publikacji prasowych, a tak¿e tego, co przekazuj± turystom przewodnicy w czasie zwiedzania atrakcji turystycznych w Walimiu, G³uszycy, na zamku Ksi±¿. Pan Józef Piszczek podj±³ tê walkê jak Don Kichot z La Manchy z wiatrakami, od wielu lat usi³uje siê przebiæ z wieloma argumentami wskazuj±cymi, ¿e kwatera Hitlera w Górach Sowich, to tylko legenda, a nam w odniesieniu do nie tak odleg³ych wydarzeñ historycznych potrzebna jest prawda.

Stanis³aw Michalik, „G³os G³uszycy”


Przeczytany [10439] Dodaj komentarz
Autor:
Tekst komentarza:

Kod do przepisania:
captcha
Przepisz powy¿szy kod:

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Oficjalne treningi tras± 35. Sudeckiej 100!
W dniach 26.04, 12.05 oraz 19.05 zapraszamy wraz z Grup± Biegow± Dzikowiec na oficjalne treningi tras± tegorocznej 100. W tym roku biegniemy podobnie jak w 2023 roku.

:: Stop dzikim wysypiskom ¶mieci
Do Urzêdu Gminy Nowa Ruda nap³ywa wiele zg³oszeñ dotycz±cych powstawania tzw. „dzikich wysypisk ¶mieci”. Odpady, które s± najczê¶ciej wyrzucane w miejscach do tego nieprzeznaczonych to zu¿yte opony, odpady wielkogabarytowe, zu¿yty sprzêt elektryczny i elektroniczny czy odpady budowlane.

:: Pieni±dze dla Gminy G³uszyca
Gmina G³uszyca ma przyjemno¶æ poinformowaæ mieszkañców o otrzymaniu dotacji z bud¿etu Województwa Dolno¶l±skiego w ramach "Dolno¶l±skiego Funduszu Pomocy Rozwojowej 2024". Projekt "Modernizacja drogi gminnej oraz budowa o¶wietlenia ulicznego w celu podniesienia poziomu bezpieczeñstwa drogowego" zosta³ dofinansowany kwot± 178 100,00 z³, przy ca³kowitej warto¶ci zadania wynosz±cej 241 141,78 z³.

:: Zamek Grodno do³±cza do Porozumienia „Na Szlaku Zamków Piastowskich”
Warownie pe³ne tajemnic, niezg³êbionych sekretów i niesamowitych legend maj± w sobie co¶… magnetycznego. Ta niewypowiedziana magia wabi zagorza³ych poszukiwaczy przygód i niewielu jest w stanie oprzeæ siê temu zamkowemu urokowi.

:: Do Kamiennej Góry przyjedzie dom w czê¶ciach
W dniach od 8 do 15 kwietnia na ul. ¦ciegiennego (od skrzy¿owania z ulic± J. Lompy do Ronda Niepodleg³o¶ci) zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Jest to zwi±zane z transportem i monta¿em modu³ów domu komunalnego, który powstaje na tej ulicy.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Kwiecieñ 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
12 3 4567
8 91011121314
15 16 17 18192021
22 23 2425262728
2930


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe