Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Czwartek 2 Maja 2024 Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta     os�b on-line [1]


Konik polny z rodziny szarañczaków Acridoidea jest znany wszem i wobec. Nie ma chyba ³±ki, na której by nie wystêpowa³. Ten osobnik ¿erowa³ na ³±ce niedaleko góry Che³miec.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
20 Maja 2008, 13:12 | Aktualności

Informacja nt. wyników badañ ¼ród³a wycieku przy ul. ¦w. Józefa w Wa³brzychu

„¬ród³em siarkowodoru w wycieku przy ulicy ¦w. Józefa mog± byæ siarczki zawarte w mu³ach powêglowych i byæ mo¿e zakopanych odpadach pokoksowniczych, wymywane przez nap³ywaj±ce od strony ZK „Victoria” wody podziemne. Bior±c pod uwagê, ¿e procesy migracji wód na wiêksze odleg³o¶ci zachodz± w d³ugich okresach czasu to zlokalizowanie ¼ród³a zanieczyszczeñ i jego neutralizacja nie przerwa³oby sp³ywu ska¿onych wód jeszcze przez d³ugi czas” – tak wynika z raportu wykonanego na zlecenie Urzêdu Miejskiego w Wa³brzychu przez dr Jana Tarkowskiego z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.
W tej sytuacji dr Tarkowski zaleca wykonanie inwestycji polegaj±cej na skanalizowaniu wyp³ywaj±cych wód i ich oczyszczaniu. W zwi±zku z tym najpó¼niej w przysz³ym tygodniu odbêdzie siê spotkanie z przedstawicielami Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony ¦rodowiska oraz Wydzia³em Ochrony ¦rodowiska Urzêdu Marsza³kowskiego, podczas którego ustalone zostan± dora¼ne dzia³ania maj±ce na celu ochronê mieszkañców. W dzia³ania zaanga¿owane zostan± w³adze Zak³adów Koksowniczych Victoria, które wyrazi³y wstêpn± zgodê na wspó³pracê w tym zakresie.
Przez najbli¿sze tygodnie kontynuowane bêd± równie¿ dalsze odwierty (powy¿ej warsztatu P. Mroza) celem zlokalizowania ¼ród³a siarczków a w konsekwencji ustalenia dok³adnej przyczyny zjawiska.
Prezydent Wa³brzycha ma równie¿ na uwadze niedogodno¶ci i brak komfortu ¿ycia na jaki w ostatnich miesi±cach nara¿eni byli mieszkañcy ul. ¦w. Józefa. St±d podj±³ decyzjê o obni¿ce czynszu dla mieszkañców tego terenu (zarz±dzenie prezydenta).


RAPORT DR JANA TARKOWSKIEGO

Wyniki wykonanych dotychczas badañ analitycznych wód z wycieku przy ul. ¦w. Józefa, pobieranych z sieci piezometrów zlokalizowanych na terenie pomiêdzy w/w wyciekiem a ZK „Victoria” a tak¿e sk³adu wód technologicznych ze stawów osadowych znajduj±cych siê na terenie Zak³adu, wskazuj± na istnienie przynajmniej dwóch ¼róde³ toksycznych substancji zanieczyszczaj±cych wody podziemne na omawianym terenie.
¬ród³em siarkowodoru w wycieku przy ulicy ¦w. Józefa mog± byæ siarczki zawarte w mu³ach powêglowych i byæ mo¿e zakopanych odpadach pokoksowniczych wymywane przez nap³ywaj±ce od strony ZK „Victoria” wody podziemne. Bior±c pod uwagê, ¿e procesy migracji wód na wiêksze odleg³o¶ci zachodz± w d³ugich okresach czasu to zlokalizowanie ¼ród³a zanieczyszczeñ i jego neutralizacja nie przerwa³oby sp³ywu ska¿onych wód jeszcze przez d³ugi okres czasu. W zaistnia³ej sytuacji mo¿na zastosowaæ jedynie dzia³ania maj±ce na celu skanalizowanie sp³ywaj±cych, zanieczyszczonych wód poprzez wykonanie bariery w postaci rowu (pod³u¿nego zbiornika) zorientowanego prostopadle do kierunku sp³ywu wód. Zbierana woda by³aby kierowana do instalacji oczyszczaj±cej. Jest to kosztowna inwestycja i nale¿a³oby zwróciæ siê z wnioskiem w sprawie dofinansowania do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony ¦rodowiska.
W wodzie z czê¶ci piezometrów zlokalizowanych w kierunku od ZK „Victoria” do gara¿u przy ul. ¦w. Józefa wystêpuj± znacz±ce ilo¶ci cyjanków – zwi±zków nie wystêpuj±cych w przyrodzie, powstaj±cych jedynie w procesach koksowniczych i wykorzystywanych w procesach galwanizerskich. Oprócz nich wystêpuj± równie¿ w wodach tych samych piezometrów du¿e ilo¶ci zwi±zków amonowych. S± to typowe sk³adniki wód pokoksowniczych. Du¿e ilo¶ci tych zwi±zków wystêpuj± na kierunku sp³ywu od strony stawów osadowych w wodach z piezometrów po³o¿onych na pasie o szeroko¶ci kilkudziesiêciu metrów w kierunku ul. ¦w. Józefa (miejsce wycieku). O tym, ¿e uprzywilejowany jest kierunek od zbiorników ¶wiadczy nieobecno¶æ cyjanków w równoleg³ym piezometrze P-11 po³o¿onym równie¿ na terenie ZK „Victoria”. Wyniki przeprowadzonych przez Instytut Chemii i Techniki J±drowej badañ sk³adu izotopowego wód w rejonie Zak³adów Koksowniczych „Victoria” S.A. nie wykluczaj± definitywnie mo¿liwo¶ci przenikania wód technologicznych z terenu zak³adów. Sk³ad chemiczny (i izotopowy) wody sp³ywaj±cej od strony ZK „Victoria” w kierunku ul ¦w. Józefa mo¿e byæ zatem formowany na drodze mieszania p³ytkich wód podziemnych, wspó³czesnych wód infiltracyjnych (opadowych) z domieszk± wód pochodz±cych z rejonu stawów osadowych. Nie mo¿na równie¿ wykluczyæ, ¿e znaczne ilo¶ci cyjanków i zwi±zków amonowych mog± byæ wyp³ukiwane przez wody podziemne z zakopanych wiele lat wcze¶niej na terenie zak³adu odpadów.
Nie mo¿na oczywi¶cie zarzucaæ wspó³czesnym gospodarzom ZK „Victoria” ¶wiadomego dzia³ania, którego konsekwencje wystêpuj± w postaci zanieczyszczenia wód podziemnych, ale jako w³a¶ciciel terenu z którego wyp³ywaj± te ska¿one wody ponosz± za to odpowiedzialno¶æ zgodnie z obowi±zuj±cym w Polsce prawem i powinni partycypowaæ w dzia³aniach maj±cych na celu poprawê stanu ¶rodowiska na zagro¿onym terenie.
Wyniki wykonanych przez nasz zespó³ badañ wskazuj± na konieczno¶æ wykonania na obszarze ZK „Victoria” i ca³ym otaczaj±cym obszarze inwentaryzacji wszelkich potencjalnych ¼róde³ ska¿enia ¶rodowiska.

Kierownik Zespo³u
dr Jan Tarkowski
Kraków, 05.05.2008


***

KOMUNIKAT WZK Victoria S.A.

W dniu 19 maja 2008 r. ukaza³a siê na stronie internetowej Urzêdu Miejskiego w Wa³brzychu, informacja dotycz±ca wyników badañ na temat wycieku przy ul. ¦w. Józefa w Wa³brzychu przeprowadzonych przez AGH Wydzia³ Geologii, Geofizyki i Ochrony ¦rodowiska rozpoczynaj±ca siê od nastêpuj±cego zdania:

¬ród³em siarkowodoru w wycieku przy ul. ¦w. Józefa mog± byæ siarczki zawarte w mu³ach powêglowych i byæ mo¿e zakopanych odpadach pokoksowniczych, wymywane przez nap³ywaj±ce od strony ZK Victoria wody podziemne .

Zwracamy uwagê na u¿yte s³owa mog± byæ i byæ mo¿e, co nie uprawnia do jednoznacznych ocen. W przytoczonym raporcie AGH sporz±dzonym przez dr Jana Tarkowskiego wskazuje siê na: istnienie przynajmniej dwóch ¼róde³ toksycznych substancji zanieczyszczaj±cych wody
podziemne na omawianym terenie. Tymczasem przytacza siê jedynie zarzuty pod adresem WZK Victoria S.A. pomijaj±c zupe³nie wp³yw drugiego ¼ród³a ska¿enia.

Nie zgadzamy siê ze stwierdzeniem, ¿e znacz±ce ilo¶ci cyjanków nie podaje siê ich stê¿eñ wystêpuj±ce w czê¶ci piezometrów zlokalizowanych w kierunku od ZK Victoria do gara¿u przy ul. ¦w. Józefa pochodz± z wód znajduj±cych siê w zak³adowych stawach osadnikowych. Pomiary stê¿eñ cyjanków wykonane przez akredytowane laboratorium WIO¦ Delegatura w Wa³brzychu wykazuj±, ¿e stê¿enie tych zwi±zków w wodach w/w stawów jest ponad dwukrotnie ni¿sze ni¿ stê¿enie dopuszczalne wynosz±ce 2 mg/l ustalone przez Wa³brzyskie Przedsiêbiorstwo Wodoci±gów i Kanalizacji Sp. z o.o. w przypadku dopuszczania do zrzutu jakichkolwiek ¶cieków do kanalizacji miejskiej. Poza tym, jak to nadmieniono w raporcie, znacz±ce ilo¶ci cyjanków powstaj± równie¿ w procesach galwanizerskich a wed³ug naszej wiedzy galwanizernia, funkcjonowa³a w bliskiej odleg³o¶ci od ul. ¦w. Józefa. Nie znamy równie¿ stê¿enia zwi±zków amonowych w odniesieniu do okre¶lenia du¿e ilo¶ci.

Odno¶nie uprzywilejowanego kierunku sp³ywu wód od strony stawów osadowych warunkuje to ukszta³towanie terenu, bo poziom ul. ¦w. Józefa ze wzglêdu na ró¿nicê wysoko¶ciow± stanowi zlewniê wszystkich wód trafiaj±cych w ten rejon.

Odnosz±c siê do stwierdzenia: wyniki przeprowadzonych przez Instytut Chemii i Techniki J±drowej badañ sk³adu izotopowego wód w rejonie Zak³adów Koksowniczych Victoria S.A. nie wykluczaj± definitywnie mo¿liwo¶ci przenikania wód technologicznych z terenu zak³adu zaznaczamy,
¿e wyniki te ¶wiadcz± o nieznacznym i nieznacz±cym wp³ywie wód ze stawów osadnikowych na sytuacjê przy ul. ¦w. Józefa, co ujête jest we wnioskach ekspertyzy IChTJ, któr± Pañstwo od nas wcze¶niej otrzymali¶cie.

W zwi±zku z powy¿szym, stanowczo proszê o nie przekazywanie do wiadomo¶ci publicznej jednoznacznych stwierdzeñ kierowanych pod adresem WZK Victoria S. A. tym bardziej, ¿e jak to ujêto w informacji Urzêdu Miejskiego: przez najbli¿sze tygodnie kontynuowane bêd± równie¿
dalsze odwierty (powy¿ej warsztatu P. Mroza) celem zlokalizowania ¼ród³a siarczków a w konsekwencji ustalenia dok³adnej przyczyny zjawiska, przyczyna jest nieznana ale znany jest obwiniony.

Podtrzymujemy, jak to uczyniono ju¿ wcze¶niej wolê wspó³pracy ze wszelkimi Urzêdami i Instytutami w celu: wykonania na terenie WZK Victoria S.A. i ca³ym otaczaj±cym obszarze inwentaryzacji wszelkich potencjalnych ¼róde³ ska¿enia ¶rodowiska i przedsiêwziêæ
zapobiegawczych.

Wioletta Polak-Bodziony



twoje-sudety.pl | UM Wa³brzych | WZK Victoria S.A.


Przeczytany [2497] Dodaj komentarz
Autor:
Tekst komentarza:

Kod do przepisania:
captcha
Przepisz powy¿szy kod:

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Oficjalne treningi tras± 35. Sudeckiej 100!
W dniach 26.04, 12.05 oraz 19.05 zapraszamy wraz z Grup± Biegow± Dzikowiec na oficjalne treningi tras± tegorocznej 100. W tym roku biegniemy podobnie jak w 2023 roku.

:: Stop dzikim wysypiskom ¶mieci
Do Urzêdu Gminy Nowa Ruda nap³ywa wiele zg³oszeñ dotycz±cych powstawania tzw. „dzikich wysypisk ¶mieci”. Odpady, które s± najczê¶ciej wyrzucane w miejscach do tego nieprzeznaczonych to zu¿yte opony, odpady wielkogabarytowe, zu¿yty sprzêt elektryczny i elektroniczny czy odpady budowlane.

:: Pieni±dze dla Gminy G³uszyca
Gmina G³uszyca ma przyjemno¶æ poinformowaæ mieszkañców o otrzymaniu dotacji z bud¿etu Województwa Dolno¶l±skiego w ramach "Dolno¶l±skiego Funduszu Pomocy Rozwojowej 2024". Projekt "Modernizacja drogi gminnej oraz budowa o¶wietlenia ulicznego w celu podniesienia poziomu bezpieczeñstwa drogowego" zosta³ dofinansowany kwot± 178 100,00 z³, przy ca³kowitej warto¶ci zadania wynosz±cej 241 141,78 z³.

:: Zamek Grodno do³±cza do Porozumienia „Na Szlaku Zamków Piastowskich”
Warownie pe³ne tajemnic, niezg³êbionych sekretów i niesamowitych legend maj± w sobie co¶… magnetycznego. Ta niewypowiedziana magia wabi zagorza³ych poszukiwaczy przygód i niewielu jest w stanie oprzeæ siê temu zamkowemu urokowi.

:: Do Kamiennej Góry przyjedzie dom w czê¶ciach
W dniach od 8 do 15 kwietnia na ul. ¦ciegiennego (od skrzy¿owania z ulic± J. Lompy do Ronda Niepodleg³o¶ci) zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. Jest to zwi±zane z transportem i monta¿em modu³ów domu komunalnego, który powstaje na tej ulicy.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Maj 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe