Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Pi±tek 19 Kwietnia 2024 Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa     os�b on-line [1]


Kijanki przeobra¿aj± siê w ¿aby w wodzie. Pocz±tkowo zupe³nie nie podobne do ¿ab, z czasem wyrastaj± im odnó¿a z b³on± p³awn± i odpada ogon. Na zdjêciu kijanka ju¿ z odnó¿ami, ale jeszcze z ogonem. Spotkane na trasie Wa³brzych- Szczawno Zdrój.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
19 Pa¼dziernika 2021, 12:20 | Różniste

Jelenia Góra: Na osiedlu Zabobrze zadomowi³ siê bocian

Uwagê niema³ej grupy mieszkañców skupi³ bocian, który jest widywany w rejonie Zabobrza, aczkolwiek ze wzglêdu na to, i¿ przemieszcza siê chêtnie, to pojawia siê te¿ w innych czê¶ciach miasta. Mieszkañcy interweniuj± w Stra¿y Miejskiej, Wydziale Zarz±dzania Kryzysowego, przekonuj±c, ¿e bociana nale¿y pilnie od³owiæ, bo zagro¿one jest jego ¿ycie ze wzglêdu na zimne noce i nadci±gaj±cy okres ch³odów.

Próby od³owienia nie powiod³y siê – bocian nie dopuszcza ludzi zbyt blisko siebie, jest w niez³ej kondycji, radzi sobie z lataniem na krótkich dystansach, a obezw³adnienie go mog³oby spowodowaæ u niego powa¿n± kontuzjê. Porady na temat – co nale¿y robiæ, by pomóc bocianowi zasiêgnêli¶my w gospodarstwie „Klekusiowo” pod Boles³awcem, specjalizuj±cym siê w opiece nad tym gatunkiem od kilkudziesiêciu lat.


- Fakt, ¿e bocian zosta³ u was – us³yszeli¶my – nie jest niczym nadzwyczajnym. Byæ mo¿e nie czu³ siê na si³ach, by odlecieæ wtedy, kiedy by³ czas migracji, to znaczy mniej wiêcej do po³owy wrze¶nia. Ptaki, które nie odlecia³y w tym okresie bêd± zimowaæ u nas. Zreszt± bociany nie odlatuj± dlatego, ¿e jest zimno, tylko dlatego, ¿e w okresach pó¼niej jesieni i zimy brakuje im karmy. W naszym gospodarstwie przebywa obecnie 20 bocianów, ca³y czas na wolnym powietrzu . I byæ mo¿e w ogóle nie zdecyduj± siê skorzystaæ ze schronienia pod dachem, je¶li nie bêdzie zawiei przy silnych mrozach. ¯eby pomóc ptakowi nale¿y wypatrzeæ w jakich miejscach ¿eruje najczê¶ciej, podrzuciæ tam trochê kurzych podrobów, czy kawa³ki ryb i obserwowaæ, czy zachowuje si³y. Je¶li bêdzie chcia³ byæ od³owiony, to uda siê to zrobiæ bez problemów, sam siê podda, a je¶li nie – to nie ma sensu ³apanie go na si³ê. To dzikie zwierzê, ma swoje priorytety.


Zgodnie ze wskazaniami specjalistów przedstawiciele schroniska dla ma³ych zwierz±t bêd± z udzia³em wolontariuszy obserwowaæ bociana, spróbowaæ znale¼æ sposób na jego dokarmianie i interweniowaæ, gdyby okaza³o siê, ¿e ptak traci si³y i jest podatny na od³owienie. Wtedy zostanie od³owiony i trafi do opiekunów w „Klekusiowie” .
A skoro ju¿ o bocianach – w kapitalnej ksi±¿ce prof. Jerzego Bralczyka, jêzykoznawcy, znaj±cego meandry jêzyka polskiego na wylot przeczytali¶my, ¿e okre¶lenie „bocian” pojawi³o siê w Polsce ju¿ w XIV w., ale nieco inaczej – jako bocan, bocoñ, Boczoñ, Bocieñ, a nawet bucieñ. ¬ród³o nazwy jest niepewne, najbardziej fantazyjnym przypuszczeniem jest, i¿ wziê³o siê od „bodz±cy siano”, bo tak wygl±da, jakby przerzuca³ susz±ce siê siano, gdy poszukuje jedzenia.

Ale w polskiej kulturze i tradycji bocian zajmuje miejsce szczególe, bo nie tylko budzi sympatyczne skojarzenia, ale wrêcz wi±zany jest z ludzkimi imionami w niektórych powiedzeniach, np. „dooko³a Wojtek”, co siê wziê³o z faktu, ¿e nierzadko we wsiach bociany nazywa³o siê „Wojtkami”, a ¿e kr±¿± wokó³ gniazda, st±d powiedzenie. Bociany s± cenionymi czy¶cicielami, co te¿ stanowi³o powód do powstania sentencji, „Alom ci ja bocian, ¿eby ¶wiat oczy¶ciæ?”. Uznawany jest, jako istota, która kojarzona jest z dobrem („gdzie bocian, tam pokój”, ale te¿ nie zawsze wystêpuje tylko w pozytywnych rolach, bo powiedzenie „braæ na bociany”, oznacza³o – „oszukiwaæ”, co warto braæ pod uwagê. A z drugiej strony nie pamiêtamy ju¿ o rzymskim „prawie bocianim” – lex ciconia, to znaczy obowi±zku opieki dzieci nad zniedo³ê¿nia³ymi rodzicami, tak jak bociany opiekuj± siê swoimi m³odymi, os³aniaj±c je w gnie¼dzie skrzyd³ami i przez ¿arem s³oñca i przed ulewnymi deszczami. Tyle profesor Bralczyk.
Mamy te¿ geograficznie bli¿sze przyk³ady tradycyjnych relacji ludzi i bocianów. W polskiej tradycji by³o, ¿e kto krzywdzi bociany bêdzie musia³ ponie¶æ surowe konsekwencje. Legenda mówi, ¿e ¶wietny pa³ac w Nawojowie £u¿yckim pod Lubaniem sp³on±³ doszczêtnie krótko potem, jak jeden z w³a¶cicieli zabi³ bociana. Pa³ac nigdy nie wróci³ do dawnej ¶wietno¶ci.

¬ród³o: jeleniagora.pl


Przeczytany [929] Dodaj komentarz
Autor:
Tekst komentarza:

Kod do przepisania:
captcha
Przepisz powy¿szy kod:

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Kolejna dotacja dla miasta Kamienna Góra
Pozyskali¶my ponad 630 tys. z³ na realizacjê projektu „Rozkodujmy przysz³o¶æ kamiennogórskich przedszkolaków”.
– Celem projektu jest zwiêkszenie szans edukacyjnych 300 dzieci w wieku 3-6 lat poprzez: dostosowanie istniej±cych miejsc do potrzeb dzieci z niepe³nosprawno¶ciami, doposa¿enie sal i realizacjê dodatkowych zajêæ rozwijaj±cych kompetencje kluczowe i umiejêtno¶ci spo³eczno-emocjonalne oraz nabycie dodatkowych kompetencji przez 37 nauczycieli poprzez uczestnictwo w ró¿nych formach szkoleniowych — informuje Monika Kepesz, dyrektor Centrum Obs³ugi Jednostek w Kamiennej Górze.

:: Wielkie sprz±tanie w Zagórzu ¦l±skim
Prawdziwego pogromu do¶wiadczy³y kilka dni temu ¶mieci w Zagórzu ¦l±skim!

:: 25 lecie Stowarzyszenia Parkinsona w Wa³brzychu
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorob± Parkinsona im. ¶w. Jana Paw³a II w Wa³brzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie! Z tej okazji przygotowany zosta³ specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-pi±tek) 2024r. Zachêcamy do zapoznania siê z wydarzeniem i do udzia³u!

:: IV Mistrzostwa w Kapsle w Walimiu
Mistrzostwa w Kapsle o Puchar Wójta Walimia odbywaj±ce siê ju¿ po raz czwarty w Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu przyci±gnê³y na walimsk± halê sportow± ca³± rzeszê gotowych na wszystko zawodników!

:: Prace w Parku Jordanowskim w Walimiu
Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu ruszy³o pe³n± par± z przygotowaniem do rozpoczêcia nowego sezonu w Parku Jordanowskim!


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Kwiecieñ 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
12 3 4567
8 91011121314
15 16 17 18192021
22232425262728
2930


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe