Nied¼wiedzica – poznajmy kolejn± miejscowo¶æ Gminy Walim
Zapraszamy do Gminy Walim, po³o¿onej w Górach Sowich. To miejsce pe³ne tajemnic, atrakcji turystycznych i czarownych widoków. Tu znajdziesz piêkno matki natury, tu bêdziesz st±paæ po ¶redniowiecznych zak±tkach Zamku Grodno, tu wejdziesz w g³±b Ziemi, aby prze¶ledziæ nierozpoznane poniemieckie Sztolnie Walimskie, tu …, tu na pewno odpoczniesz.
Nied¼wiedzica
Na wschodnich stokach Gór Czarnych znajdziemy jedn± z najbardziej malowniczo po³o¿onych miejscowo¶ci w tej czê¶ci Sudetów. Nied¼wiedzica, bo o niej tu mowa, to niewielka wie¶ rolnicza, usytuowana na wysoko¶ci oko³o 550 m n.p.m. To st±d zobaczymy najpiêkniejsze widoki na Wielk± Sowê czy Zamek Grodno, a przy dobrej widoczno¶ci ¦lê¿ê, bardzo dobrze widaæ te¿ ¦widnicê. Ze szczytu Nied¼wiedzicy widoczna jest Jedlina Zdrój, G³uszyca i okoliczne wzniesienia.
Pierwsz± wzmiankê o Nied¼wiedzicy datuje siê na 1305 r. W ksiêdze uposa¿eñ biskupa wroc³awskiego Henryka z Wierzbnów, zapisano j± jako Bertoldi villa. Jak wynika z zachowanego zapisu, ca³a wie¶ mia³a obowi±zek wnoszenia na rzecz biskupa daninê w wysoko¶ci 1 grzywny srebra rocznie. Miejscowo¶æ ta od pocz±tku powi±zana by³a z Zamkiem Grodno.
Ta malutka wie¶ ma bardzo bogat± historiê. Przez lata zmienia³a siê z ma³ej rolniczej osady do jednej z najwiêkszych wsi tkackich. Wydobywano tu równie¿ grafit w kopalni „Marie”. Pocz±tki wieku XIX by³y bardzo pomy¶lne dla Nied¼wiedzicy. By³o tu 98 domów, dwór, wolne so³ectwo, ko¶ció³, a tak¿e bielnik, folusz p³ócienniczy i …przytu³ek. By³a tak¿e szko³a, m³yn wodny, farbiarnia z drukarni±. Pod koniec XIX wieku wie¶ jednak zaczyna siê wyludniaæ, staje siê osad± typowo rolnicz±, chocia¿ malowniczo po³o¿ona trasa z Zagórza ¦l±skiego do Wa³brzycha i Jedliny Zdrój, jest du¿± atrakcj± turystyczn±.
W Nied¼wiedzicy znajdziemy zabytkowy ko¶ció³ pw. ¶w. Miko³aja z charakterystyczn± strzelist± wie¿yczk±, w którym, podczas wykonywania badañ stratygraficznych w 2014 roku, odkryto ¶cienne malowid³a pochodz±ce z prze³omu XIV i XV wiek. Ko³o cmentarza, spotkamy krzy¿ pokutny datowany na XV- XVI w. Ponadto wiele budynków mieszkalnych i zabudowañ gospodarczych stanowi± zabytki, wpisane do rejestru zabytków. Przez wie¶ przebiega ¿ó³ty szlak z Wa³brzycha przez Jedlinê Zdrój, Zagórze ¦l±skie, ¦widnicê, ¦lê¿ê do Sobótki.
Ciekawostk± jest to, ¿e najpiêkniejsze têcze mo¿na zobaczyæ tylko w Nied¼wiedzicy.
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
:: Wa³brzych - otwarcie Tê¿ni Solankowej
Zapraszamy na piknik rodzinny po³±czony z uroczystym otwarciem tê¿ni solankowej w Parku im Jana III Sobieskiego - sobota 23 lipca od godziny 15:00
:: Elektroniczne opaski dla seniorów
Kamiennogórscy seniorzy uczestnicz±cy w programie „Korpusu Wsparcia Seniorów” odebrali elektroniczne opaski s³u¿±ce do teleopieki.
:: Bus Rzeczka-¦widnica ju¿ je¼dzi
Od 14 lipca rozpocz±³ kursowanie bus na trasie Rzeczka – ¦widnica – Rzeczka przez Walim, Jugowice i Zagórze ¦l±skie.
:: Bezp³atny rajd z przewodnikami
„Z nami po szlakach” to rajdy piesze z przewodnikami PTTK odbywaj±ce siê cyklicznie od maja do wrze¶nia br. w ca³ym powiecie wa³brzyskim. 6 i 7 sierpnia zapraszamy amatorów pieszych górskich wypraw do wspólnego wêdrowania po terenach Gminy G³uszyca. Udzia³ w rajdzie jest bezp³atny, a wygodne buty i dobry humor obowi±zkowe!
:: Nowa Ruda: Prowadzenie prac geofizycznych
Geopartner Geofizyka sp. z o.o. informuje, ¿e w terminie do 31 grudnia 2022 r. na terenie Gminy Nowa Ruda bêd± prowadzone prace geofizyczne metod± magnetotelluryczn± (Podstawa prawna: zgodnie z art. 81 ust. 1 z Ustawy z dn. 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze, Dz. U. z 2011, Nr 163 poz. 981 z pó¼. zm.).