Olimpiada „Zwolnionych z Teorii” to pierwsza praktyczna olimpiada, polegaj±ca na realizacji projektu spo³ecznego, zmieniaj±cego otoczenie na lepsze. M³odzie¿ wykorzystuje wiedzê w praktyce - nawi±zuje partnerstwa, uczy siê pracy w zespole, tworzy harmonogram i bud¿et.
Realizacja projektów: „Teen Problems” i „Roboty Edukacji”, pozwoli³a m³odzie¿y rozwijaæ kompetencje przydatne na rynku pracy, takie jak zarz±dzanie, kreatywno¶æ czy umiejêtno¶ci negocjacyjne. Projekt „Teen Problems” dotyczy wspó³czesnych problemów dotykaj±cych coraz wiêkszej grupy nastolatków. Obecnie czêsto mo¿emy zaobserwowaæ nasilenie zjawisk wykluczenia spo³ecznego lub wycofywanie siê poszczególnych jednostek z aktywnego funkcjonowania w dotychczasowych obszarach dzia³alno¶ci. Brak umiejêtno¶ci spo³ecznych prowadzi do takich problemów jak alkoholizm, narkomania, nikotynizm, zaburzenia od¿ywiania, samobójstwa, depresja oraz problemy z samoakceptacj±. Celem projektu jest udowodnienie, ¿e do¶wiadczenia z przesz³o¶ci, nie musz± wp³ywaæ na tera¼niejszo¶æ i przysz³o¶æ m³odego cz³owieka. Poprzez okre¶lone dzia³ania: zajêcia, warsztaty w szko³ach i przedszkolach, beneficjenci projektu „Teen Problems”, mogli zdobywaæ wiedzê na temat ka¿dego z wymienionych problemów. Aktywny udzia³ uczniów w czasie takich spotkañ pokaza³ te¿, jak wa¿na jest rozmowa, relacja oraz wspó³praca, która w wielu trudnych sytuacjach mo¿e zdecydowanie pomóc.
Prowadz±ce sprawia³y by m³odzie¿, nie musia³a zmagaæ siê z problemami sama! Stworzy³y bezpieczn± strefê, w której m³odzi ludzie mogli liczyæ na rozmowê, wys³uchanie, pomoc i wsparcie.
Wszystkie dzia³ania mo¿na obserwowaæ na Instagramie: teenproblems2022 i Facebooku: Teen Problems.
W obecnym czasie, kiedy komputery sta³y siê tak powszechne, a dostêp do technologii informacyjnej w ró¿nej postaci mo¿e mieæ prawie ka¿dy, czêsto mo¿liwo¶æ ta wykorzystywana jest jedynie do rozrywki. Niestety dzisiejsza m³odzie¿ ogranicza siê g³ównie do obs³ugi gier komputerowych, przegl±dania mediów spo³eczno¶ciowych, czy ogl±dania wideo na Youtube. M³odzi ludzie nie zwracaj± uwagi na inne równie ciekawe aspekty urz±dzeñ IT jak robotyka czy programowanie. Uczniowie I Liceum Ogólnokszta³c±cego im. Stefana ¯eromskiego w Jeleniej Górze stworzyli Projekt „Roboty Edukacji”, aby zmieniæ tê sytuacjê i przeciwdzia³aæ bezproduktywnemu spêdzaniu czasu m³odzie¿y przed komputerem. Zespó³ sk³adaj±cy siê z czterech uczniów drugiej klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym: lider zespo³u – Micha³ wraz z Grzegorzem, Kamilem i Franciszkiem opracowali technologiê, dziêki której wej¶cie w ¶wiat programowania i robotyki jest ³atwiejsze. Twórcy projektu przygotowali urz±dzenia - roboty, które w prosty sposób mo¿na z³o¿yæ i zaprogramowaæ. Udostêpnili tak¿e materia³y na swojej stronie internetowej https://roboty-edukacji.pl, aby ka¿dy móg³ wykonaæ w³asnorêcznie takie urz±dzenie. By móc zrealizowaæ ten projekt, zespó³ ponadto musia³ pozyskaæ partnerów, sponsorów, którzy wspierali ich inicjatywê. Na dodatek autorzy pomys³u przeprowadzili warsztaty w szko³ach podstawowych i ¶rednich na terenie Jeleniej Góry, by wzbudziæ zainteresowanie robotyk± oraz zachêciæ m³odzie¿ do kreatywnego i nieszablonowego my¶lenia. Dziêki takim osobom jak Micha³, Grzegorz, Kamil i Franciszek mo¿na wej¶æ ³atwo w ¶wiat robotyki i programowania.
Hanna Michalska, Amelia Saran, Wiktoria Sokal, Agata Aleksandrowicz, Zuzanna Jonio, Micha³ Ramus, Kamil £upicki, Franciszek Kot, Grzegorz P³awiñski uczniowie I Liceum Ogólnokszta³c±cego, zdobyli tytu³y finalisty i Miêdzynarodowe Certyfikaty zarz±dzania Project Management Institute ATP. PMI to presti¿owa instytucja zrzeszaj±ca 500 tysiêcy kierowników projektów z ca³ego ¶wiata, która wyznacza globalne standardy w zarz±dzaniu.
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
:: Zasi³ek popowodziowy dla mieszkañców gminy Walim
Rodzina lub osoba samotnie gospodaruj±ca poszkodowana w wyniku wyst±pienia powodzi, w celu zaspokojenia niezbêdnej potrzeby bytowej, mo¿e otrzymaæ jednorazowy zasi³ek powodziowy w kwocie do 2.000 z³. Wnioski przyjmowane s± w Urzêdzie Gminy Walim w kancelarii, e mailem urz±d@walim.pl lub poprzez elektroniczn± skrzynkê podawcz± e-PUAP Urzêdu Gminy Walim.
:: Wspólne sprz±tanie gminy Walim
Ostatni tydzieñ by³ wyj±tkowo trudnym czasem. Niszczycielskiej si³y wielkiej wody, ktora przesz³a przez nasz± gminê nieszczê¶liwie do¶wiadczy³o wielu mieszkañców trac±c dobytek, a nawet dach nad g³ow±.
:: Zmiana godzin otwarcia wie¿y widokowej w Parku Sobieskiego
Od 1 wrze¶nia Wa³brzyska Wie¿a Widokowa w Parku Sobieskiego czynna jest w godzinach od 9:00 do 19:00.
:: Budowa ul. Diamentowej w Dzier¿oniowie
Obok ul. Srebrnej, Bursztynowej Rubinowej i Szafirowej miasto buduje kolejn± drogê. Diamentowa prowadzi do domków jednorodzinnych wybudowanych pomiêdzy now± czê¶ci± os. Têczowego, ul. Akacjow± i Z³ot±.
:: Projekt Wakacje - praca, profilaktyka, przygoda
Od wielu lat O¶rodek Sportu i Rekreacji oraz Urz±d Miasta w Dzier¿oniowie przy wspó³pracy M³odzie¿owego Centrum Kariery OHP w Dzier¿oniowie organizuje projekt „Bezpieczne wakacje - bez alkoholu” a w tym roku nadali¶my mu now± nazwê „Projekt Wakacje: praca, profilaktyka, przygoda.” Program ma na celu budowanie poczucia w³asnej warto¶ci, wyrobienie szacunku do pracy swojej i cudzej, rozwijanie umiejêtno¶ci funkcjonowania w grupie oraz integracjê m³odzie¿y z ró¿nych ¶rodowisk, o ró¿nym statusie ekonomicznym i z ró¿nymi problemami.