Bujna ro¶linno¶æ wodna sztucznego zbiornika wodnego po³o¿onego miêdzy Wa³brzychem a Szczawnem Zdrój. Spora ilo¶æ ro¶lin to po¿ywienie i schronienie dla wielu gatunków ryb i ptaków wodnych.
fot. M. Szafirski
P³atno¶ci okiem i twarz± – czy biometria zrewolucjonizuje nasze nawyki p³atno¶ciowe?
Ogl±daj±c filmy szpiegowskie z lat 80. czy 90., czêsto mo¿emy natkn±æ siê na futurystyczne technologie, takie jak skanowanie odcisków palców czy oka. Technologie te opieraj± siê na biometrii, nauce zajmuj±cej siê badaniem zmienno¶ci populacji organizmów i s± nam bli¿sze ni¿ mo¿e siê wydawaæ. Producenci telefonów komórkowych od lat wykorzystuj± takie technologie m.in. w celu odblokowania urz±dzenia przez u¿ytkownika (FaceID w telefonach marki Apple czy odblokowywanie odciskiem palca w urz±dzeniach Samsunga). Od czerwca 2009 r. odciski palców wykorzystywane s± tak¿e w celu dalszej weryfikacji w naszych paszportach. Teraz biometria ma szansê zaistnieæ w kolejnym aspekcie naszego codziennego ¿ycia – p³atno¶ciach bezdotykowych.
Czym dok³adnie jest biometria?
„Biometria jest nauk± zajmuj±c± siê pomiarami istot ¿ywych w celu okre¶lenia ich indywidualnych cech. Nauka ta znajduje obecnie coraz szersze zastosowanie w takich dziedzinach, jak: weryfikacja to¿samo¶ci, autoryzacja dostêpu do systemów informatycznych, czy identyfikacja. Zaawansowanie badañ nad biometri±, skuteczno¶æ metod, minimalna mo¿liwo¶æ pomy³ki w weryfikacji, wp³ynê³y na coraz powszechniejsze wykorzystanie biometrii w dokumentach.” czytamy na stronie Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA.
Cechy badane przez biometriê dzielone s± na cechy fizyczne oraz cechy behawioralne. Cechy behawioralne to m.in. sposób chodzenia czy podpis odrêczny i sposób pisania na klawiaturze. Cechy fizyczne s± natomiast indywidualne i niepowtarzalne u ka¿dego cz³owieka i s± to np. linie papilarne, geometria ucha czy têczówka i siatkówka oka.
P³atno¶ci okiem i twarz± prosto z Wroc³awia
Pionierem zaawansowanych p³atno¶ci biometrycznych w Polsce i na ¶wiecie jest firma PayEye z Wroc³awia. Jako pierwszym uda³o im siê skutecznie po³±czyæ jednoczesne rozpoznawanie oka i twarzy, tworz±c jeszcze bezpieczniejszy model p³atno¶ci biometrycznej. Firma skupia siê tak¿e na jak najlepszym zaprojektowaniu swoich us³ug zbieraj±c informacje od realnych u¿ytkowników. Dwa lata temu przeprowadzony zosta³ ich pierwszy pilota¿ na teranie Wroc³awia umo¿liwiaj±cy klientom p³acenie opieraj±ce siê na analizie têczówki oka. Przeprowadzenie takiej próby w niekontrolowanych warunkach, w ró¿nych porach roku i przy ró¿nym nas³onecznieniu, a przede wszystkim na ponad 2 tys. u¿ytkowników pozwoli³o na dalszy rozwój technologii stosowanej przez PayEye.
Wspó³za³o¿yciel i prezes PayEye, Daniel Jarz±ba w wywiadzie dla serwisu komputerswiat.pl odniós³ siê tak¿e do obaw i w±tpliwo¶ci jakie mogliby mieæ u¿ytkownicy w stosunku do p³atno¶ci biometrycznych. Tak jak kilka lat temu, gdy wprowadzono system p³atno¶ci zbli¿eniowych (technologia NFC) obawiano siê, ¿e zostanie wykorzystana ona przez z³odziei tak i dzi¶ nowa technologia spotyka siê nie tylko z ekscytacj±, ale i strachem.
„To naturalne, ¿e akceptacja nowych technologii wymaga czasu. Biometria jest dla nas bardzo osobistym identyfikatorem, dlatego te¿ du¿± wagê przywi±zujemy do edukacji i ¶wiadomego upowszechniania oraz bezpiecznego z niej korzystania.
Wiemy, ¿e ka¿da technologia potrzebuje czasu. Do dzi¶ s± ludzie, którzy p³ac± gotówk± i nie u¿ywaj± kart, […] jednak ka¿dy z nas pod¶wiadomie chce ¿yæ bezpieczniej i wygodniej, a p³acenie bezdotykowe daje nam niesamowity komfort p³atno¶ci. Nasze rozwi±zanie jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych na ¶wiecie. Po pierwsze – nie ma mo¿liwo¶ci dokonania p³atno¶ci nie intencyjnie, to znaczy nie maj±c ¶wiadomo¶ci, ¿e siê p³aci, a po drugie nasze terminale s± zabezpieczone przed ka¿d± form± oszustwa takiego jak, podstawienie zdjêcia, filmu czy jakiegokolwiek innego wizerunku “cudzego oka”.” zapewnia Daniel Jarz±ba.
Dzi¶ prezes PayEye ma nadziejê na dalszy rozwój i ekspansjê nie tylko w Polsce, ale te¿ na ca³ym ¶wiecie. Wierzy i ma nadziejê na to, ¿e firmy takie jak VISA czy MasterCard zainteresuj± siê technologiami PayEye i bêd± chcia³y testowaæ je w oferowanych przez siebie us³ugach.
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
:: DIORA - kolebka polskiej elektroniki
Wystawa sta³a po¶wiêcona Zak³adom Radiowym Diora w Muzeum Miejskim Dzier¿oniowa zostanie zmodernizowana. Placówka otrzyma³a dofinansowanie w wysoko¶ci 171 399,80 z³ na realizacjê zadania pn. „DIORA – kolebka polskiej elektroniki”.
:: Ceramiczna przygoda ze sztuk±
Jak wygl±da³ zawód garncarza i na czym polega³? Jak w³asnymi rêkami wykonaæ ceramiczn± miseczkê, figurkê, kafel? Jak wydobyæ z gliny fakturê i przygotowaæ j± do wypalania oraz szkliwienia?
:: Jak wygraæ Brexit? - webinar 18 stycznia 2023r., g. 10.00
Brexit jest kluczem do wej¶cia na ¶cie¿kê przyspieszonego rozwoju Twojej firmy. Dlaczego? Po 2016 roku wielu miêdzynarodowych dostawców ograniczy³o lub zawiesi³o swoj± wspó³pracê z partnerami z UK. Po dzi¶ dzieñ 7 gospodarka ¶wiata mierzy siê z konsekwencjami zerwanych ³añcuchów dostaw. W efekcie powsta³a luka, któr± Twoja firma, ze swoj± ofert±, mo¿e wype³niæ. WSSE wraz z partnerami chce zapewniæ Twojej firmie niezbêdne narzêdzia oraz wiedzê, by wykorzysta³a tê niepowtarzaln± okazjê do przyspieszenia swojego rozwoju.
:: Program Cyfrowa Gmina w G³uszycy
Gmina G³uszyca zrealizowa³a program "Cyfrowa Gmina" wspó³finansowany przez Uniê Europejsk± w ramach Europejskiego Rozwoju Regionalnego, Program Opreacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
:: Szko³a Le¶na w Bielawie
W Bielawie funkcjonuje od roku 2010 Szko³a Le¶na, jest to terenowy o¶rodek edukacyjny, znajduj±cy siê w bezpo¶rednim s±siedztwie parku krajobrazowego najstarszych gór Europy - Gór Sowich. Placówka ma na celu promowanie w¶ród m³odych ludzi postaw proekologicznych i stanowi element opracowanej przez miasto strategii edukacji ekologicznej.