Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Sobota 27 Lipca 2024 Imieniny: Aureliusza, Natalii, Rudolfa     os�b on-line [1]


Buk zwyczajny Fagus silvatica to wysokie drzewo (ok.40m). Aby kie³kowaæ nasionko pêcznieje pod wp³ywem wody. Po kilku dniach kie³ek przebija ³upinkê i wnika do gleby. Po tym pojawiaj± siê dwa li¶cie, które wraz ze wzrostem w górê zrzucaj± ³upinkê. Sfotografowany etap rozwoju jeszcze przed roz³o¿eniem li¶ci i zrzuceniem ³upinek nasionka.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
19 Lutego 2024, 11:39 | Zdrowie

Utylizacja przeterminowanych leków

Martwe karpie i brudna woda. Dlaczego utylizacja leków przeterminowanych jest tak wa¿na?
Wielu z nas ma w domu leki, które ju¿ dawno straci³y swoj± wa¿no¶æ, ale czêsto nie wiemy, co z nimi zrobiæ. Prawid³owa utylizacja leków przeterminowanych jest istotna zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla ¶rodowiska, w którym ¿yjemy. W tym artykule dowiemy siê, dlaczego nie powinni¶my wyrzucaæ leków do kosza, wylewaæ do zlewu ani spuszczaæ w toalecie, a tak¿e jak postêpowaæ z przeterminowanymi lekami w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.


Co trzeci z nas magazynuje przeterminowane leki w domu!
Czy zdarzy³o Ci siê wyj±æ lek z apteczki w przypadku nag³ej potrzeby i zorientowaæ siê, ¿e jest ju¿ od dawna przeterminowany? Spokojnie! Choæ w teorii taka sytuacja nie powinna mieæ miejsca, to w praktyce co trzeci Polak nie sprawdza regularnie dat wa¿no¶ci swoich leków. G³ówn± przyczyn± jest brak czasu oraz brak ¶wiadomo¶ci w¶ród chorych. Nawet je¶li uda nam siê posegregowaæ leki i oddzieliæ te dobre od przeterminowanych, czêsto nie wiemy co dalej z nimi zrobiæ [1].

Dlaczego nie mogê wyrzuciæ leków do kosza?
Wyrzucanie leków do kosza, wylewanie ich do zlewu albo toalety nie rozwi±zuje Twojego problemu. W ten sposób rzeczywi¶cie pozbywasz siê ich z domu, jednak prêdzej czy pó¼niej wróc± one do Ciebie w innej postaci. Je¶li trafi± one na wysypiska ¶mieci lub do ¶cieków, wch³on± siê do gleby i wód, zanieczyszczaj±c ca³e ¶rodowisko, w którym ¿yjesz. Udowodniono, ¿e nawet ma³e stê¿enia leków w ¶rodowisku mog± byæ zabójcze, zarówno dla ro¶lin i zwierz±t, jak i nas samych [1].

Dlaczego karpie zdychaj±?
Karp zago¶ci³ na dobre na naszych sto³ach dopiero po II Wojnie ¦wiatowej. Niestety jego populacja, jak i innych ryb, stale maleje. G³ówn± przyczyn± takiego stanu rzeczy jest zanieczyszczenie ¶rodowiska, miêdzy innymi w³a¶nie przez produkty farmaceutyczne. Wp³ywaj± one bezpo¶rednio i po¶rednio na wszystkie poziomy troficzne ekosystemów wodnych, dewastuj±c ¿ycie wodnych zwierz±t i ro¶linno¶ci. Je¶li taki trend siê utrzyma, w niedalekiej przysz³o¶ci wodny ekosystem ulegnie ca³kowitemu zniszczeniu.

Wiele o¶rodków badawczych skupia siê obecnie na ocenie wp³ywu farmaceutyków na organizmy ¿yj±ce w wodzie. Okazuje siê, i¿ nara¿enie samców ryb na niskie stê¿enia g³ównego sk³adnika tabletek antykoncepcyjnych mo¿e powodowaæ pojawienie siê u nich cech ¿eñskich wskutek dzia³ania na uk³ad hormonalny, co ma natomiast wp³yw na zdolno¶ci reprodukcyjne ca³ej populacji. Co wiêcej, ryby poddane niskim stê¿eniom niektórych leków przeciwdepresyjnych zmieniaj± zachowanie w sposób mog±cy wp³yn±æ na ich przetrwanie. Dodatkowo w wielu organizmach ryb i wydr stwierdzono obecno¶æ popularnej substancji przeciwbólowej – diklofenaku! [2].
Woda pitna niezdatna do picia!
Wed³ug aktualnych doniesieñ, pozosta³o¶ci farmaceutyków wykrywane s± zarówno w wodach powierzchniowych, jak i wodach pitnych. Przoduj± g³ównie hormony, w tym estradiol, etynyloestradiol, hydroksyestradiol, estron i testosteron. Ich toksyczne dzia³anie na nasz organizm zwi±zane jest z d³ug± ekspozycj±, na co ma wp³yw ich oporno¶æ na biodegradacjê. D³uga ekspozycja powoduje, ¿e zwi±zki te kumuluj± siê w organizmach, powoduj±c feminizacjê samców w ¶rodowisku, wp³yw na rozrodczo¶æ, dzia³anie kancerogenne oraz teratogenne [3].
Co zrobiæ z przeterminowanymi lekami?
Aby ograniczyæ negatywny wp³yw leków na nasze ¶rodowisko, a co za tym idzie – na nasze zdrowie, musimy przestrzegaæ kilku zasad ich prawid³owej utylizacji. Problem czêsto pojawia siê ju¿ na pocz±tku, gdy¿ wielu z nas po prostu nie wie, co nale¿y z nimi zrobiæ i jak w³a¶ciwie ich siê pozbyæ.
Tego rodzaju odpady nale¿y dostarczaæ do specjalnych punktów – w gminie Boguszów-Gorce mo¿emy oddaæ je bezp³atnie i w dowolnej ilo¶ci do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Brzozowej 1 (tel. +48 500 054124). Punkt jest czynny we wtorek, ¶rodê, czwartek, pi±tek w godz. 9.00 – 15.00 oraz w pierwsz± i trzeci± sobotê miesi±ca w godz. 8.00 – 13.00.

Jak oddaæ przeterminowane leki?
Aby w³a¶ciwie pozbyæ siê przeterminowanych leków, nale¿y przestrzegaæ pewnych zasad. Nie wystarczy, ¿e spakujesz je do plastikowej torby i zaniesiesz do apteki. Oto aspekty, na które musisz zwróciæ uwagê:
1. Wyjmij leki z kartonowych opakowañ;
2. Kartonowe opakowania oraz ulotki wyrzuæ do kosza na makulaturê;
3. Leki zbierz i zanie¶ do punktu wyposa¿onego w specjalne pojemniki na przeterminowane leki;
4. Mo¿esz oddaæ blistry z tabletkami lub kapsu³kami, butelki, aerozole, ma¶ci i kremy;
5. Nie przekazuj strzykawek, zu¿ytych ¶rodków opatrunkowych, igie³, termometrów rtêciowych [5].

Podsumowanie
Prawid³owa utylizacja przeterminowanych leków jest istotna zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla ochrony ¶rodowiska. Wa¿ne jest, aby przestrzegaæ przepisów i podejmowaæ odpowiedzialne dzia³ania w celu zapewnienia bezpiecznej i ekologicznej utylizacji leków. Obecnie Komisja Europejska pracuje nad wytycznymi dla przemys³u farmaceutycznego, wspieraj±cymi tworzenie substancji farmaceutycznych, które dziêki swoim w³a¶ciwo¶ciom s± mniej szkodliwe dla ¶rodowiska. Niemniej do tego czasu wszyscy musimy podj±æ odpowiednie kroki, aby zminimalizowaæ szkodliwy wp³yw leków na ¶rodowisko, w którym ¿yjemy.
Autor: Maria Bialik, Leki.pl

Bibliografia:
1. Merks P. The scope and quality of pharmaceutical services from the point of view of patients in Poland and England (Doctoral Thesis, Department of Pharmaceutical Technology, Faculty of Pharmacy, Collegium Medicum in Bydgoszcz, Nicolaus University in Torun, Poland), 2017.
2. Witkowski A. Karp (Cyprinus carpio L.) w polskich wodach. W: Karp w wodach Polski, pochodzenie – hodowla – konsumpcja. T. Heese i M. Lampart – Ka³u¿niacka (red.). Koszalin: Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Koszaliñskiej, 2008.
3. https://www.epa.gov/dwucmr/data-summary-third-unregulated-contaminant-monitoring-rule (dostêp z dnia 11.12.2023)
4. Ustawa o utrzymaniu czysto¶ci i porz±dku w gminach z dnia 13 wrze¶nia 1996 r.
5. Ustawa o odpadach – Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r.

¬ród³o: boguszow-gorce.pl


Przeczytany [369] Dodaj komentarz


KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Polecamy cykl konsultacji dla organizacji pozarz±dowych
Fundacja "Merkury" z Wa³brzycha zaprasza organizacje pozarz±dowe dzia³aj±ce na terenie ziemi dzier¿oniowskiej do udzia³u w cyklu konsultacji po¶wiêconych bie¿±cemu funkcjonowaniu NGO-sów, finansowaniu ich dzia³alno¶ci, pozyskiwaniu i rozliczaniu dotacji czy pomocy w kwestiach prawnych.

:: Miejska Akcja Spo³eczna "Segregujemy bo umiemy" w Wa³brzychu
Konkursu Plastycznego MIEJSKA AKCJA SPO£ECZNA ”SEGREGUJEMY BO UMIEMY”
Drodzy mieszkañcy Wa³brzycha!
Urz±d Miasta Wa³brzycha wraz z Wa³brzysk± Galeri± Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych og³aszaj±:
Konkurs Plastyczny MIEJSKA AKCJA SPO£ECZNA ”SEGREGUJEMY BO UMIEMY”

:: WzMOCnij swoje otoczenie
Publiczna Szko³a Podstawowa nr 6 im. M. Kopernika w Boguszowie – Gorcach zosta³a jednym z laureatów kolejnej edycji programu „Wzmocnij swoje otoczenie”. Dziêki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A grantowi w wysoko¶ci 24 tys. z³otych w naszej szkole zrealizujemy projekt edukacyjny „ Alternatywne ¼ród³a energii – korzystne dla ¶rodowiska i oszczêdne dla portfela” skierowany do uczniów naszej szko³y oraz lokalnej spo³eczno¶ci.

:: Magiczne pokazy multimedialnej fontanny w Parku Zdrojowym
Wakacje to wspania³y czas, pe³en s³oñca, d³ugich dni i niezapomnianych rozrywek. Jedn± z atrakcji tegorocznego lata jest multimedialna fontanna w Parku Zdrojowym w Jedlinie-Zdroju. Zlokalizowana w pobli¿u amfiteatru, zachwyca swoim piêknem i oferuje widowiskowe pokazy przez ca³e lato.

:: Pierwszy turnus letnich pó³kolonii zakoñczony
Zakoñczy³ siê pierwszy turnus pó³kolonii organizowanych przez Centrum Kultury-Miejsk± Bibliotekê Publiczn± w G³uszycy. Warsztaty tematyczne, wycieczki do miejsc wartych odwiedzenia i poznania, spacery po okolicach i przede wszystkim zajêcia integracyjne z rówie¶nikami oraz mnóstwo zabawy - tak min±³ czas pierwszych dwóch tygodni wakacji.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Lipiec 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
1 2 34567
89 10 11121314
15 161718 19 2021
22 23 24 25262728
293031


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe