Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Pi±tek 19 Kwietnia 2024 Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa     os�b on-line [1]


M³yn w Strudze dzi¶ ju¿ mieli tylko przemijaj±cy czas...
fot. I. Zdziebko

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
23 Marca 2005, 13:39 | REPERTUAR

Filharmonia Sudecka



Repertuar Filharmonii Sudeckiej 2006r.


LUTY 2007

02.02.2007 Sala Filharmonii godz.19:00

Koncert Symfoniczny Rewelacja Miesi±ca

Orkiestra Symfoniczna FS

Niels Muus –dyrygent i pianista


Program:
O. Nicolai – Uwertura do operetki „Weso³e kumoszki z Windsoru“
W. A. Mozart – Koncert fortepianowy A – dur KV 488
J. Brahms – IV Symfonia e – moll


09.02.2007 Sala Filharmonii godz.19:00

Koncert Symfoniczny Wa³brzyscy Soli¶ci

Orkiestra Symfoniczna FS

Jacek Rogala – dyrygent
Dorota Graca - skrzypce

Program:
J. Sibelius – Poemat symfoniczny Finlandia
J. Sibelius – Koncert skrzypcowy d – moll op.47
P. Czajkowski – IV Symfonia f – moll op.36



17.02.2007 (sobota) Sala Filharmonii godz.19:00

Projekt Chopin – 12 koncertów, 12 spojrzeñ

Kuba Stankiewicz Quintet

W programie jazzowe opracowania utworów F. Chopina




24.02.2007 (sobota) Sala Filharmonii godz.19:00

Koncert Specjalny

Orkiestra Symfoniczna FS

Dariusz Mikulski – dyrygent
Roma Jakubowska- Handke - sopran
Dymitr Fomenko – tenor
Adam Szerszeñ – baryton

S³awomir Pietras – prowadzenie
Gra¿yna Kulczyk – patron honorowy

Program:
Giuseppe Verdi
Traviata



STYCZEÑ

12.01.2007r. Sala Filharmonii godz.19:00


Koncert Karnawa³owy

Orkiestra Symfoniczna FS

· Jan Walczyñski – dyrygent

Program:
Piosenki filmowe z lat 50 i 60 – tych.



26.01.2007r. Sala Filharmonii godz.19:00

Koncert Symfoniczny Rewelacja Miesi±ca
Urodziny Mozarta

Orkiestra Symfoniczna FS

· Dariusz Mikulski – dyrygent
· Antoni Wierzbiñski – flet
· Beata Tarnowicz – Kamiñska – harfa

Program:
W. A. Mozart – Uwertura do opery Czarodziejski flet
W. A. Mozart – Andante C – dur na flet i orkiestrê KV 315
W. A. Mozart – Koncert C – dur na flet i harfê KV 299
W. A. Mozart – Symfonia C – dur KV 551 Jowiszowa

27.01.2007r. (sobota) Sala Filharmonii godz.19:00

Projekt Chopin – 12 koncertów, 12 spojrzeñ

The Sound Office

W programie jazzowe opracowania utworów F. Chopina.


Dyrekcja zastrzega sobie prawo do zmiany programu.






***

Recenzja z koncertu 19 maja 2006 r.

Pi±tkowy koncert w Filharmonii (19 maja 2006r.) by³ dla mnie mi³± niespodziank± — na scenie pojawili siê arty¶ci : Marko Ivanoviæ i Przemys³aw Witek, których z rado¶ci± oklaskiwa³em kilka lat temu, tak wiêc ich wspólny wystêp by³ dla mnie dobr± okazj± do przyjrzenia siê obydwu m³odym muzykom.

Marka Ivanoviæa pamiêtam doskonale z katowickiego konkursu Fitelberga, na którym zaj±³ trzeci± lokatê. Ju¿ wtedy zwraca³ uwagê dyskretnym, nie narzucaj±cym siê sposobem dyrygowania i swoj± muzyczn± wra¿liwo¶ci±.

Tak te¿ by³o i podczas pi±tkowego koncertu: jego wysublimowany gest zarówno podczas Uwertury do opery Don Giovanni, jak i Symfonii Praskiej W. A. Mozarta jedynie dyskretnie sugerowa³ instrumentalistom liniê muzyki, pozwalaj±c jednocze¶nie na wspólne muzykowanie. Mo¿e w³a¶nie dlatego wykonanie obu dzie³ cechowa³a prostota, przejrzysto¶æ i piêkno wewnêtrznej konstrukcji.

Z wielk± rado¶ci± powita³em równie¿ na estradzie Przemys³awa Witka, który w przeci±gu paru lat zmieni³ siê w dojrza³ego, ukszta³towanego artystê.
Zaznacza siê to nie tylko w jego przemy¶lanym i wywa¿onym brzmieniu, ale te¿ i dojrza³ym podej¶ciu do konstrukcji dzie³a.
Koncert Czajkowskiego jest bowiem utworem, który (niech mi Kompozytor wybaczy moje blu¼nierstwo!) móg³by siê skoñczyæ po pierwszej czê¶ci — tak jest ona obszerna, zarówno pod wzglêdem czasowym, jak i ze wzglêdu na swoje bogactwo motywiczne. Istotn± zatem trudno¶ci± dla wykonawcy jest odpowiednie roz³o¿enie muzycznego napiêcia na wszystkie trzy czê¶ci utworu.
Cieszê siê, ¿e solista tak dobrze poradzi³ sobie z tym trudnym zadaniem — ¶wiadczy to o pewnej dojrza³o¶ci artystycznej, co w po³±czeniu z wrodzon± muzykalno¶ci± (ten Nokturn c-moll Chopina na bis!) i bieg³o¶ci± techniczn± zaowocowaæ mo¿e piêknymi dokonaniami artystycznymi.

I tych w³a¶nie obu m³odym Artystom ¿yczê!

Kacper Birula




Recenzja z koncertu 10.03.06

Proszê Pañstwa, napiszê bez ogródek: kto nie by³, niech ¿a³uje!
Kto by³ – domy¶la siê pewnie, ¿e mam tu na my¶li pi±tkowy koncert symfoniczny. Przyznam siê, ¿e zwabiony zosta³em wielkimi napisami na plakacie: „Sen nocy letniej” Mendelssohna, jego s³ynny Koncert skrzypcowy e - moll, do tego na deser „Tañce s³owiañskie” Antonina Dvoøaka – sami Pañstwo rozumiecie, ¿e nie mog³em oprzeæ siê tej pokusie i ruszy³em do gmachu Filharmonii.

I w rzeczy samej – nie zawiod³em siê.
Ju¿ pierwsze takty Uwertury ze „Snu…” w wysublimowany sposób przenios³y s³uchacza w ¶wiat szekspirowskiego dramatu (pamiêtacie Pañstwo ciekaw± inscenizacjê w Dworzysku?), gdzie jawa miesza siê z tym, co nierealne.
Ów nierealny koloryt, w mistrzowski sposób oddany przez sudeckich filharmoników pod dyrekcj± Dariusza Mikulskiego, w doskona³y sposób kontrastowa³ z nadchodz±cym pó¼niej tutti.
Cieszê siê, ¿e dyrygent dobrze wywa¿y³ proporcje brzmienia, szczególnie na pocz±tku tej czê¶ci, gdzie o przesadê dynamiczn± nietrudno.
To, co uderzy³o mnie ju¿ na pocz±tku koncertu, to wielka kultura grania zespo³u; mam tu na my¶li przede wszystkim s³yszalne wspó³muzykowanie grup instrumentów, oraz du¿a dba³o¶æ o jako¶æ brzmienia.

Da³o siê to zauwa¿yæ równie¿ w „Tañcach s³owiañskich” Antonina Dvoøaka, wykonywanych w drugiej czê¶ci koncertu.
Szczególnie cieszy decyzja o wykonaniu a¿ o¶miu utworów – jak¿e czêsto s³yszy siê tylko trzy tañce!
Z Tañcami tymi rzecz jest dziwna: z jednej strony nie bazuj± one na konkretnych, znanych melodiach, a z drugiej – w najlepszy z mo¿liwych sposobów opisuj± s³owiañsk± duszê, jej rado¶ci i têsknoty.
Mo¿e dlatego w³a¶nie s³uchacze zdecydowali siê nagradzaæ brawami ka¿dy z o¶miu b³yskotliwie wykonywanych utworów.

Wreszcie na koniec s³ów kilka o koncercie Mendelssohna.
Micha³ Maciaszczyk po raz kolejny zaprezentowa³ niezwyk³±, wrodzon± muzykalno¶æ, po³±czon± z nieskaziteln± technik±.
Najbardziej jednak, prócz owej mistrzowskiej gry, podziwiaæ mo¿na jego muzyczn± pasjê – w czasie gry Maciaszczyk to prawdziwy wulkan energii, który stara siê swoj± rado¶ci± muzykowania zaraziæ (ze ¶wietnym zreszt± skutkiem) towarzysz±cych mu muzyków.
Nie dziwi zatem gor±cy aplauz zgromadzonej publiczno¶ci, która na wystêpuj±cych artystach wymog³a powtórzenie trzeciej czê¶ci koncertu.
A autorowi tego podsumowania na my¶l przysz³y s³owa Ravela: „Muzyka to przecie¿ piêkna zabawa – nie ponure egocentryczne mêki”.

Oby wiêcej takich koncertów!

Kacper Birula


***

Romantyczny wieczór w Filharmonii

Ka¿dy, kto choæ na chwilê zatrzyma³ swój wzrok na znajomym plakacie Filharmonii Sudeckiej z pewno¶ci± poszerzy³ grono wa³brzyskich melomanów na wieczornym koncercie, w pi±tek, 18. listopada. Powód? Po pierwsze- Beethoven, po drugie- Mendelssohn. Wystarczy by daæ siê porwaæ. Ja równie¿ tego dnia znalaz³am siê w szeregach s³uchaczy, którzy niestety do¶æ nieznacznie obsadzali salê. A szkoda. Rzadko bowiem mamy okazjê obcowaæ ze sztuk± w tak dobrym wydaniu.

Bohaterem wieczoru by³ solista Hong-Chun Youn, który wykona³ III koncert fortepianowy c-moll op.37 L. van Beethovena. Utwór ten wnosi ze sob± wiele ¶wie¿o¶ci i lekko¶ci w³a¶ciwej klasycyzmowi, mimo ¿e przebijaj± ju¿ przez niego echa romantycznego dramatyzmu. Pianista, dysponuj±cy niezwykle miêkk± barw±, p³ynnie wyprowadza³ frazy, które faluj±co wyp³ywa³y jedna z drugiej. Solista doskonale wspó³pracowa³ z orkiestr±, prowadz±c z ni± dialog legato. Chwilowy brak kontaktu z dyrygentem (K. Slowikiem) nie wp³yn±³ na dalszy przebieg utworu. W kadencji Youn da³ prawdziwy popis swoich umiejêtno¶ci technicznych, przejawiaj±cych siê w selektywnej, perlistej i niezwykle dynamicznej grze, a doskona³y zmys³ estetyczny pozwoli³ mu na piêkne cieniowanie w zakresie kilku poziomów piano i prowadzenie z wysmakowaniem fraz rubato. Bajeczna muzykalno¶æ zapowiada³a prawdziw± ucztê duchow± w drugiej czê¶ci. Tak te¿ siê sta³o. S³odkie i wdziêczne Largo przynios³o spokój i ukojenie. Chyba jednak, s±dz±c po pierwszych taktach czê¶ci ostatniej, muzycy poddali siê zbyt wielkiemu emocjonalnemu rozko³ysaniu, bo zamiast ekspresyjnego Ronda da³a siê s³yszeæ gmatwanina rozwleczonych nazbyt d¼wiêków. W miarê jednak, jak rozwija³a siê czê¶æ, muzycy budzili siê ze snu i w rezultacie koniec zabrzmia³ bardzo imponuj±co, co zreszt± mo¿na powiedzieæ o ogólnym ca³okszta³cie.

Po przerwie przenie¶li¶my siê, za spraw± muzyki, do pewnej mglistej krainy nad wzburzonym morzem. Melancholijn± atmosferê szkockiego krajobrazu roztoczy³a przed nami III symfonia a-moll op. 56 F. Mendelssohna. Nastrojowa czê¶æ I zabrzmia³a niezwykle przejmuj±co. Nostalgiczny temat o ogromnym ³adunku ekspresyjnym piêknie prowadzi³y skrzypce, snuj±c przepe³nion± têsknot± krystalicznie czyst± frazê, dopracowan± w ka¿dym najdrobniejszym szczególe. Burzliwe tematy, przeplataj±c siê z lirycznymi motywami sk³ania³y do refleksji i powagi. Atmosferê zadumy przerwa³a skoczna i radosna, jak na scherzo przysta³o, czê¶æ II, zaopatrzona w du¿± dawkê ludowego optymizmu. W Adagio powróci³ ³zawy sentymentalizm, po którym da³ siê s³yszeæ surowy, posêpny temat IV czê¶ci. Drobne nieczysto¶ci w skrzypcach, które wdar³y siê w przebieg, rekompensowa³y piêknym brzmieniem instrumenty dête drewniane. Pompatyczne zakoñczenie, z doskonale wykonanym waltorniowym solo, by³o wymarzonym ukoronowaniem tego wieczoru.

My¶lê, ¿e równie udanych wieczorów Filharmonia Sudecka jest w stanie zagwarantowaæ nam jeszcze wiele w tym sezonie. Z bogatej oferty koncertowej ka¿dy z pewno¶ci± wybierze co¶ dla siebie. Dlatego warto czasem zwróciæ uwagê na znajomy plakat.

Patrycja Noskowiak



--------
Filharmonia Sudecka w Wa³brzychu
ul. S³owackiego 4 58-300 Wa³brzych

Kasa biletowa: 0-74 / 842-28-93
fax: 0-74 / 842-28-93

e-mail: info@filharmonia-sudecka.pl
www.filharmonia-sudecka.pl


Przeczytany [12535] Dodaj komentarz
Autor:
Tekst komentarza:

Kod do przepisania:
captcha
Przepisz powy¿szy kod:

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.

Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.




Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Kolejna dotacja dla miasta Kamienna Góra
Pozyskali¶my ponad 630 tys. z³ na realizacjê projektu „Rozkodujmy przysz³o¶æ kamiennogórskich przedszkolaków”.
– Celem projektu jest zwiêkszenie szans edukacyjnych 300 dzieci w wieku 3-6 lat poprzez: dostosowanie istniej±cych miejsc do potrzeb dzieci z niepe³nosprawno¶ciami, doposa¿enie sal i realizacjê dodatkowych zajêæ rozwijaj±cych kompetencje kluczowe i umiejêtno¶ci spo³eczno-emocjonalne oraz nabycie dodatkowych kompetencji przez 37 nauczycieli poprzez uczestnictwo w ró¿nych formach szkoleniowych — informuje Monika Kepesz, dyrektor Centrum Obs³ugi Jednostek w Kamiennej Górze.

:: Wielkie sprz±tanie w Zagórzu ¦l±skim
Prawdziwego pogromu do¶wiadczy³y kilka dni temu ¶mieci w Zagórzu ¦l±skim!

:: 25 lecie Stowarzyszenia Parkinsona w Wa³brzychu
Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorob± Parkinsona im. ¶w. Jana Paw³a II w Wa³brzychu obchodzi w tym roku swoje 25-lecie! Z tej okazji przygotowany zosta³ specjalny program jubileuszowy w dniach 11-12 kwietnia (czwartek-pi±tek) 2024r. Zachêcamy do zapoznania siê z wydarzeniem i do udzia³u!

:: IV Mistrzostwa w Kapsle w Walimiu
Mistrzostwa w Kapsle o Puchar Wójta Walimia odbywaj±ce siê ju¿ po raz czwarty w Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu przyci±gnê³y na walimsk± halê sportow± ca³± rzeszê gotowych na wszystko zawodników!

:: Prace w Parku Jordanowskim w Walimiu
Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu ruszy³o pe³n± par± z przygotowaniem do rozpoczêcia nowego sezonu w Parku Jordanowskim!


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Kwiecieñ 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
12 3 4567
8 91011121314
15 16 17 18192021
22232425262728
2930


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe