Startuj z nami | Dodaj do ulubionych
Niedziela 8 Wrze¶nia 2024 Imieniny: Czcibora, Marii, Rados³awa     os�b on-line [1]


Buk zwyczajny Fagus silvatica to wysokie drzewo (ok.40m). Aby kie³kowaæ nasionko pêcznieje pod wp³ywem wody. Po kilku dniach kie³ek przebija ³upinkê i wnika do gleby. Po tym pojawiaj± siê dwa li¶cie, które wraz ze wzrostem w górê zrzucaj± ³upinkê. Sfotografowany etap rozwoju jeszcze przed roz³o¿eniem li¶ci i zrzuceniem ³upinek nasionka.
fot. M. Szafirski

infoEXPRESS









poznaj SUDETY

wstecz strona g³ówna
4 Pa¼dziernika 2021, 13:55 | poznaj SUDETY

Rzeczka – zimowa stolica Gminy Walim!

Gmina Walim to mnóstwo atrakcji, zabytków, tajemnic i przepiêknych krajobrazów. Zapraszamy do malowniczej, górskiej miejscowo¶ci Rzeczka.
wiêcej   
4 Pa¼dziernika 2021, 13:47 | poznaj SUDETY

Zagórze ¦l±skie – stolic± turystyki Gminy Walim!

W dolinie rzeki Bystrzycy, pomiêdzy Górami Sowimi i Górami Czarnymi, w piêknej ³añcuchowej zabudowie, rozpo¶ciera siê Zagórze ¦l±skie. Wie¶, wchodz±ca w sk³ad Gminy Walim, ma d³ug± historiê.
wiêcej   
9 Sierpnia 2021, 14:30 | poznaj SUDETY

Miejscowo¶ci Gminy Walim – Jugowice

Zapraszamy do Gminy Walim, po³o¿onej w Górach Sowich. To miejsce pe³ne tajemnic, atrakcji turystycznych i czarownych widoków. Tu znajdziesz piêkno matki natury, tu bêdziesz st±paæ po ¶redniowiecznych zak±tkach Zamku Grodno, tu wejdziesz w g³±b Ziemi, aby prze¶ledziæ nierozpoznane poniemieckie Sztolnie Walimskie, tu …, tu na pewno odpoczniesz. To idealne miejsce do uprawiania ca³orocznej turystyki i aktywnego wypoczynku.
wiêcej   
19 Sierpnia 2020, 11:14 | poznaj SUDETY

Nasze atrakcje – bezpiecznie i smacznie

W ramach wspó³pracy Gminy Walim z LOT Aglomeracji Wa³brzyskiej, serdecznie zapraszamy do odkrywania najciekawszych miejsc Aglomeracji Wa³brzyskiej, w tym Zamku Grodno i Sztolni Walimskich.
wiêcej   
27 Kwietnia 2009, 08:37 | poznaj SUDETY

Dla mi³o¶ników wêdrówek

Dobra wiadomo¶æ dla amatorów zorganizowanych wycieczek krajoznawczych po okolicach Wa³brzycha, po³±czonych z pog³êbieniem wiedzy geograficznej i historycznej, zwi±zanej z najciekawszymi zak±tkami tej czê¶ci Dolnego ¦l±ska. 16 kwietnia w siedzibie Wa³brzyskiego O¶rodka Kultury na Piaskowej Górze, odbêdzie siê spotkanie, którego celem jest reaktywowanie przy tamtejszym Klubie Seniora sekcji turystycznej.
Informuje o tym Stanis³aw Warzecha, od æwieræwiecza przewodnik sudecki PTTK, cz³owiek wyj±tkowo zaanga¿owany w propagowanie walorów krajoznawczych nie tylko naszego regionu.
- Potrzebê ponownego zorganizowania sekcji zg³aszano wielokrotnie, zainteresowani ni± byli zw³aszcza seniorzy. Jej reaktywowanie umo¿liwi powrót do dwugodzinnych spacerów po okolicach Wa³brzycha, np. po Szczawnie Zdroju. Gor±co zachêcamy wszystkich popieraj±cych tê inicjatywê, z ró¿nych dzielnic miasta, do zg³aszania swojego udzia³u w tych eskapadach. Chodzi nam nie tylko o emerytów i rencistów, liczymy tak¿e na szeroki odzew m³odzie¿y pragn±cej poszerzyæ swój zasób informacji o regionie. Ka¿dy spacer zamierzamy koñczyæ wspóln± herbat± lub ogniskiem integruj±cym ró¿ne pokolenia i grupy spo³eczne – mówi wa³brzyski przewodnik.
23 Kwietnia 2009, 09:39 | poznaj SUDETY

Przyroda Dolnego ¦l±ska

Dolny ¦l±sk to prawdziwa per³a przyrodnicza. W niezwykle atrakcyjnych turystycznie Sudetach, obok malowniczych Karkonoszy, kryj±cych w sobie wiêcej przyrodniczych cudów, ni¿ kilkakrotnie wiêksze i wy¿sze Tatry, znajduj± siê Góry Sto³owe z fantastycznymi labiryntami skalnymi i formacjami z piaskowca o najrozmaitszych kszta³tach.


Prawdziwym rajem na ziemi dla pasjonatów ornitologii s± Stawy Milickie i Przemkowskie, obfituj±ce w unikatowe, w wiêkszo¶ci chronione, gatunki ptaków. Ka¿dego bez w±tpienia zachwyci pó³dzika przyroda prastarych Borów Dolno¶l±skich czy bogactwo krajobrazów najwiêkszych tu kotlin: k³odzkiej i jeleniogórskiej. Na szczególn± uwagê zas³uguje równie¿ najpiêkniejszy podziemny skarb tej krainy – Jaskinia Nied¼wiedzia w Kletnie.
Je¶li dodaæ do wizerunku tych ziem najwiêksz± w Polsce ilo¶æ leczniczych zdrojów, s³yn±cych ze znakomitych wód i przewa¿nie ³agodnego, ciep³ego klimatu, to otrzymamy prawdziw± oazê dla ³akn±cych wytchnienia turystów. Przed wiekami ca³y teren Dolnego ¦l±ska porasta³y gêste lasy. W okresie br±zu zaczê³y one ustêpowaæ polom uprawnym, które z czasem zdominowa³y krajobraz. Dzisiaj rolnictwo jest jedn± z dominuj±cych ga³êzi gospodarki, a pola uprawne zajmuj± blisko 60% powierzchni Dolnego ¦l±ska. Mimo to zachowa³o siê wiele fragmentów terenu, które chronione s± w ramach parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody.
23 Kwietnia 2009, 09:33 | poznaj SUDETY

Wyprawa na ¶nie¿n± górê

Masyw ¦nie¿nika, to cztery pasma rozchodz±ce siê ze szczytu ¦nie¿nika, który pe³ni funkcjê zwornika. W stronê wschodni±, po granicy, ci±gnie siê a¿ do prze³êczy P³oszczyny Dziczy Grzbiet, na po³udnie rozci±ga siê czeskie pasmo Susziny i Podbelki. Tak¿e w tym kierunku, lekko na zachód ci±gnie siê pasmo graniczne z charakterystycznym szczytem Trójmorskiego Wierchu i Ma³ego ¦nie¿nika.
Ca³o¶æ charakteryzuje siê bardzo wysokimi i stromymi zboczami oraz sp³aszczonymi szczytami, po których prowadz± g³ówne szlaki turystyczne. Budowa masywu jest zwarta i stanowi odrêbn± krajobrazowo krainê, unikatow± zarówno pod wzglêdem przyrodniczym, klimatycznym i geologicznym.
Turystyczne atrakcje, to oczywi¶cie sam ¦nie¿nik i wej¶cie na jego d³ugo o¶nie¿ony szczyt, a tak¿e Jaskinia Nied¼wiedzia w Kletnie. Szczególnie ciekawe miejsce, to kamienisty szczyt Trójmorskiego Wierchu, który poza wspania³ymi walorami widokowymi jest miejscem, z którego bior± swoje ¼ród³a dop³ywy trzech europejskich mórz: Ba³tyckiego, Pó³nocnego i Czarnego. Z tej w³a¶nie góry sp³ywaj± wody do Odry, £aby i Dunaju.
Masyw ¦nie¿nika jest szczególnie atrakcyjnym miejscem na turystyczne piesze wypady. Interesuj±ce i d³ugie szlaki, spora wysoko¶æ i dzika przyroda sprawiaj±, ¿e nie ustêpuje on pod tym wzglêdem niewiele wy¿szym Karkonoszom. Zim±, ze wzglêdu na surowy klimat i obfite opady, panuj± tam bardzo dobre warunki ¶niegowe. Nawet w drugiej po³owie kwietnia, gdy ¶nieg ju¿ wszêdzie stopnieje, na szlakach prowadz±cych na szczyt ¦nie¿nika zalega gruba pokrywa ¶niegu. Dziêki temu do pó¼nej wiosny mo¿na tam uprawiaæ narciarstwo biegowe. Za to latem le¶ne dukty s± wymarzone do poruszania siê rowerami górskimi.
wiêcej   
21 Kwietnia 2009, 09:01 | poznaj SUDETY

Turysta aktywny

Jeszcze do niedawna w¶ród turystów królowa³y piesze wêdrówki. Taka forma aktywno¶ci by³a najpopularniejszym sposobem spêdzania w interesuj±cy, a jednocze¶nie zdrowy sposób wolnego czasu. Ostatnio jednak szlaki turystyczne coraz czê¶ciej s± pokonywane na rowerze, czy na koniu, nie mówi±c ju¿ o nartach albo pojazdach dostosowanych do jazdy po trudnym, górskim terenie.
Miejscowi gestorzy turystyki, a tak¿e samorz±dy, dostrzegaj± to zainteresowanie, tote¿ w wielu miejscach na Dolnym ¦l±sku przybywa specjalnie oznaczonych tras rowerowych, a ukszta³towanie terenu w wielu rejonach daje mi³o¶nikom tej formy rekreacji prawdziw± satysfakcjê. Sieæ szlaków rowerowych jest zatem do¶æ gêsta, a najczê¶ciej odwiedzane miejsca, to okolice Szklarskiej Porêby, Góry Sto³owe, dolina Bobru, okolice Wa³brzycha, ziemia k³odzka, a tak¿e Góry Opawskie.
Du¿± popularno¶ci± ciesz± siê w ostatnim czasie ³owiska ryb, gdzie mo¿na samodzielnie z³owiæ, najczê¶ciej pstr±ga, który za chwilê zostaje usma¿ony i zjedzony. £owisk jest coraz wiêcej, do¶æ wspomnieæ o tych w kotlinie k³odzkiej, w rejonie Jeleniej Góry czy np. G³uszycy ko³o Wa³brzycha.
Na spragnionych adrenaliny czekaj± ¶ciany wspinaczkowe. Najpopularniejsze, oferuj±ce tak¿e naukê wspinaczki, s± Rudawy Janowickie (zw³aszcza Góry Sokole) oraz okolice L±dka Zdroju. Ró¿norodno¶æ dróg wspinaczkowych pozwala na pokonywanie ska³ zarówno przez pocz±tkuj±cych, jak i bardziej zaawansowanych.
Coraz bardziej popularna staje siê tak¿e jazda konna. Na Dolnym ¦l±sku wiele jest takich miejsc, gdzie mo¿na bezpiecznie dosi±¶æ rumaka. S± gospodarstwa specjalizuj±ce siê w hodowli koni i wypo¿yczaj±ce wierzchowce turystom. Najwiêcej jest ich w okolicach Milicza, Starej Kamienicy, czy L±dka Zdroju.
wiêcej   
20 Kwietnia 2009, 08:54 | poznaj SUDETY

W krainie gór wa³brzyskich

Che³miec jest jednym z ulubionych celów wycieczek
Od doliny Bobru do doliny Bystrzycy, na d³ugo¶ci 35 km z pó³nocnego zachodu na po³udniowy wschód biegnie pasmo Gór Wa³brzyskich w Sudetach ¦rodkowych. Na wschodzie, w dolinie Bystrzycy ³±cz± siê z Górami Sowimi. Góry Wa³brzyskie, to trzy niezale¿ne pasma: masyw Trójgarbu, masyw Che³mca oraz Góry Czarne.
Na pó³noc od Wa³brzycha, pomiêdzy Szczawnem a ¦wiebodzicami rozci±ga siê Pogórze Wa³brzyskie, objête niemal w ca³o¶ci Ksi±¿añskim Parkiem Krajobrazowym, w którym króluje zamek Ksi±¿, wraz z otaczaj±cym go ogromnym parkiem. W parku mo¿na obejrzeæ ruiny tzw. starego zamku z koñca XVIII wieku. Najwy¿sze szczyty Gór Wa³brzyskich to Borowa (854 m n.p.m.), Che³miec (851 m), Trójgarb (779 m) i Kr±glak (693 m).
Wiele osób za najwy¿szy uwa¿a Che³miec, tak jednak nie jest, co nie umniejsza popularno¶ci tej najbardziej widowiskowej góry, króluj±cej nad Wa³brzychem. To ulubione miejsce weekendowych spacerów wa³brzyszan. Na górze czeka 22-metrowa wie¿a widokowa, udostêpniana przez krótkofalowców, charakterystyczny, bia³o-czerwony przeka¼nk telewizyjny oraz monumentalny Krzy¿ Milenijny. Jest to znakomity punkt widokowy na Sudety ¦rodkowe, czê¶æ Karkonoszy oraz Sudety Wschodnie. Kotlina Wa³brzyska ju¿ dawno nie jest synonimem klêski ekologicznej, widaæ za to go³ym okiem niebanaln± jej urodê i wspania³e ukszta³towanie terenu. Góry Wa³brzyskie oraz pogórze znakomicie nadaj± siê do uprawiania turystyki rowerowej, pieszej czy konnej.
17 Maja 2005, 21:41 | poznaj SUDETY

Nefryt znaczy nerka

Ostatnio wybrawszy siê w „Góry Bardzkie” za ciekawymi minera³ami, natkn±³em siê na prawdziwego „Bia³ego Kruka”, bo oto jak siê okaza³o znalaz³em Nefryt.



Nie Przegap!
OG£OSZENIA


S O N D A
Co s±dzisz o obostrzeniach w zwi±zku z og³oszon± pandemi±?
S± przesadne, a¿ takiego wielkiego zagro¿enia przecie¿ nie ma 100.00%
Uwa¿am, ¿e wprowadzone przepisy s± uzasadnione i ka¿dy powinien siê do nich stosowaæ 0.00%
Nie mam zdania0.00%

Wiadomo¶ci // region

:: Boguszów-Gorce: Obóz harcerski w Niesulicach
Obóz harcerski to doskona³a okazja do podsumowania dzia³añ ¶ródrocznych, czas na realizacjê prób na stopnie, zdobywanie sprawno¶ci oraz mo¿liwo¶æ prze¿ycia fantastycznych przygód. W dniach 17- 26 lipca 111 Boguszowskie Dru¿yny ¯ó³to - Niebieskie korzysta³y z go¶cinno¶ci Harcerskiej Bazy Obozowej Hufca ZHP ¦widnica w Niesulicach.

:: Przekazanie Defibrylatora AED dla OSP G³uszyca Górna – Sukces Akcji #EkozwrotyNaStra¿ySerca
19 sierpnia w G³uszycy odby³a siê uroczysto¶æ oficjalnego przekazania defibrylatora AED dla Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej w G³uszycy Górnej. Sprzêt, który ma s³u¿yæ ratowaniu ludzkiego ¿ycia, zosta³ zdobyty dziêki zaanga¿owaniu stra¿aków i lokalnej spo³eczno¶ci w ramach programu "Ekozwroty na stra¿y serca". Inicjatywa, której celem by³o zbieranie surowców wtórnych, zakoñczy³a siê sukcesem – zebrano blisko 10 ton materia³ów, za co przyznano stra¿akom g³ówn± nagrodê, jak± jest defibrylator AED z kapsu³±.

:: Wa³brzych zielonym miastem!
Wg danych GUS-u Wa³brzych jest coraz bardziej zielony. W raporcie z 17.07.2024 wynika, ¿e udzia³ parków, zieleñców i terenów zieleni osiedlowej do powierzchni ogó³em w % wynosi w Wa³brzychu 2,7%. W tym samym raporcie dane dla Województwa Dolno¶l±skiego, to 0,3%, a dla ca³ej Polski 0,2%!

:: Uroczyste otwarcie Gminnego Przedszkola w Dzieæmorowicach
Informacje o tym, ¿e Gminne Przedszkole w Dzieæmorowicach rozpocznie pracê we wrze¶niu pojawi³y siê jeszcze podczas czerwcowego Dnia Otwartego gdy to mieszkañcy, rodzice i ka¿dy kto zechcia³ móg³ zobaczyæ od ¶rodka jedn± z najwa¿niejszych inwestycji w gminie Walim.

:: Narodowe Czytanie Kordiana
Jak co roku Centrum Kultury Miejska Biblioteka Publiczna w G³uszycy wraz z mieszkañcami G³uszycy w³±czaj± siê do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, której g³ównym celem jest upowszechnianie czytelnictwa i przybli¿anie klasyki literatury polskiej.


Archiwum

Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
Wrzesieñ 2024
Po Wt Sr Cz Pi So Ni
1
2 3 4 5678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30


Copyright Twoje Sudety © 2004 | Wszelkie prawa zastrze¿one. Kopiowanie lub jakiekolwiek inne powielanie i wykorzystywanie wszelkich materia³ów zamieszczonych w serwisie - bez zgody redakcji - wzbronione. Kontakt: redakcja@twoje-sudety.pl
Kontakt w sprawie reklam na serwisie

polityka oczami kobiet - doradca biznesowy play - ceramika Boles³awiec kropka - dom seniora strzegom - minikoparka Legionowo - przepusty kablowe