Czerwona wa¿ka gadziog³ówka Odonata ³apie ostatnie promienie s³oneczne pewnego wrze¶niowego dnia... Oczywi¶cie w Sudetach... 
fot. M. Szafirski
infoEXPRESS






poznaj SUDETY
|
9 Sierpnia 2021, 14:30 | poznaj SUDETY
Miejscowo¶ci Gminy Walim – Jugowice
Zapraszamy do Gminy Walim, po³o¿onej w Górach Sowich. To miejsce pe³ne tajemnic, atrakcji turystycznych i czarownych widoków. Tu znajdziesz piêkno matki natury, tu bêdziesz st±paæ po ¶redniowiecznych zak±tkach Zamku Grodno, tu wejdziesz w g³±b Ziemi, aby prze¶ledziæ nierozpoznane poniemieckie Sztolnie Walimskie, tu …, tu na pewno odpoczniesz. To idealne miejsce do uprawiania ca³orocznej turystyki i aktywnego wypoczynku.
Zachêcamy do poznania historii naszych miejscowo¶ci i atrakcji. Poznajcie miejscowo¶æ Jugowice.
Jugowice to du¿a wie¶ ³añcuchowa rozci±gaj±ca wzd³u¿ malowniczej doliny rzeki Bystrzycy, pomiêdzy Górami Sowimi i Wa³brzyskimi, le¿±ca na wysoko¶ci 370-400 m n.p.m. Pierwsze wzmianki o Jugowicach pochodz± z koñca XIII wieku, kiedy jako wie¶ le¶no-rolnicza wchodzi³a w sk³ad dóbr Zamku Grodno. W pó¼niejszych wiekach rozwinê³o siê tu tkactwo cha³upnicze. W 1786 roku w miejscowo¶ci by³y: szko³a ewangelicka, dwa m³yny wodne i bielnik oraz 25 warsztatów tkackich. W 1825 roku we wsi, posiadaj±cej wtedy status wolnego so³ectwa, by³o: 69 domów, szpital, trzy bielniki i dwa magle, w roku 1840 dosz³y do tego trzy m³yny wodne.
Pod koniec XIX wieku, po upadku tkactwa cha³upniczego, w Jugowicach, le¿±cych blisko Jeziora Bystrzyckiego, nast±pi³ rozwój turystyki. Du¿y wp³yw na tê koniunkturê mia³o wybudowanie na pocz±tku XX wieku linii kolejowej ze ¦widnicy do Jedliny Zdój oraz elektrycznej tzw. Kolei Walimskiej. Tak zorganizowany transport cieszy³ siê du¿ym powodzeniem u turystów, poniewa¿ po³±czy³ Wroc³aw, ¦widnicê i Wa³brzych z centrum Gór Sowich.
Obecnie trwaj± prace na trasie kolejowej nr 285, ³±cz±cej ¦widnicê z Jedlin± Zdrojem przez Zagórze ¦l±skie i Jugowice. Projekt finansowany jest z RPO Województwa Dolno¶l±skiego. Linia ta uznawana jest za jedn± z najpiêkniejszych tras kolejowych w Polsce. Nieczynna od kilkunastu lat, jednotorowa linia 285, biegnie wzd³u¿ rzeki Bystrzycy. Na odcinku 22 km wznosi siê o ponad 200 m. W trakcie remontu odbudowanych zostanie ponad 110 obiektów in¿ynieryjnych, w tym 5 znacznych wiaduktów o d³ugo¶ci 50- 150 m. Warto podkre¶liæ, ¿e wiadukty kolejowe na tej trasie uznane s± za zabytki. W ramach prac przewidziano budowê nowych urz±dzeñ sterowania ruchem poci±gów, odtworzone zostan± przystanki, przy czym powstan± dwa nowe – w Burkatowie oraz przystanek Jedlina Centrum. Przygotowuj±c siê na uruchomienie zabytkowej linii 285, gmina Walim odrestaurowa³a zabytkowy budynek dworca w Jugowicach.
Jugowice, tak jak wszystkie miejscowo¶ci Gminy Walim, mog± pochwaliæ siê wieloma zabytkami. W¶ród nich najwa¿niejszym jest dzwonnica cmentarna, powsta³a w 1828r. Znajduje siê przy cmentarzu parafialnym w Jugowicach, ul. Brata Alberta. Odznacza siê s³upow± konstrukcj± nakryt± namiotowym dachem. Obudowana jest ceglanym obej¶ciem. Od strony cmentarza dzwonnica ma otwart± wnêkê, w której to znajduje siê o³tarz.
W zwi±zku z tym, i¿ w Jugowicach znajdowa³a siê filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, to w³a¶nie tu zaczyna siê czarny Szlak Martyrologii, prowadz±cy przez Kolce do G³uszycy. Z Jugowic Górnych prowadzi droga do podziemnych sztolni kompleksu RIESE – „W³odarz”, a tak¿e szlaki turystyczne na Wielk± i Ma³± Sowê oraz inne atrakcyjne miejsca w Górach Sowich i Wa³brzyskich.
¬ród³o: walim.pl
KOMENTARZE:
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
|

Nie Przegap!
OG£OSZENIA
S O N D A

Wiadomo¶ci // region
:: Janowianki 2026
20 czerwca w godzinach 14:00-01:00 w Parku "Zielona Dolina" odbêdzie sie coroczne ¶wiêto gminy pn. "Janowianki".
:: Przez sezon letni, na terenie Campingu "Sudety" funkcjonowaæ bêdzie weso³e miasteczko
Bielawa staje siê coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do inwestowania w szeroko rozumian± turystykê. Konsekwentna polityka tworzenia infrastruktury technicznej (drogi, przy³±cza mediów itp.) oraz w³a¶ciwa planistyka przestrzenna powoduj±, ¿e w naszym mie¶cie chc± lokowaæ swoje kapita³y kolejni przedsiêbiorcy. W ostatnich latach bardzo du¿o uwagi po¶wiêcono wykorzystaniu potencja³u endogenicznego Gminy jakim s± Góry Sowie i Jezioro Bielawskie, tworz±c produkt turystyczny pn. Camping "Sudety". St±d te¿ zrealizowano szereg przedsiêwziêæ inwestycyjnych, które z jednej strony mia³y podnie¶æ atrakcyjno¶æ turystyczn± tego miejsca, a z drugiej poprawiæ jego dostêpno¶æ komunikacyjn± (drogow± i kolejow±). Co wa¿ne w procesy te zaanga¿owa³ siê równie¿ sektor prywatny, który widzi w tym potencjale swoj± szansê biznesow±.
:: Za nami 47. Dni Bielawy
W dniach 6 - 7 czerwca odby³y siê 47 Dni Bielawy. Na estradzie umiejscowionej na Campigu SUDETY zaprezentowa³y siê rodzime zespo³y, jak i zawodowi wykonawcy. Przed zgromadzon± widowni± wyst±pili: "Czerwona Jarzêbina", "The Mokis Family", Zespó³ Pie¶ni i Tañca "Poloneziaki", Studio Piosenki i Tañca FART oraz zespo³y "Eule", "Flow up" oraz "HBI".
:: ¦widnickie ogrody dzia³kowe z miejskim wsparciem
Dziewiêæ rodzinnych ogrodów dzia³kowych w ¦widnicy otrzyma³o miejskie dofinansowanie na modernizacjê i rozwój infrastruktury. W tegorocznym bud¿ecie miasta na ten cel przeznaczono 63 794 z³. ¦rodki umo¿liwi± m.in. budowê stanowisk na odpady, monta¿ nowych ogrodzeñ i remont ¶wietlic, przyczyniaj±c siê do poprawy infrastruktury oraz estetyki wspólnych przestrzeni.
:: Dziewiêæ muzycznych niedziel w Parku M³odzie¿owym. Rusza czwarta edycja „Muzycznej Altany”
Od znanych polskich i ¶wiatowych przebojów, przez koncerty instrumentalne i autorskie kompozycje, a¿ po nowoczesne brzmienia elektroniki - tegoroczna edycja „Muzycznej Altany” zapowiada siê wyj±tkowo ró¿norodnie. Przez ca³e wakacje, w ka¿d± niedzielê o godz. 16.00, Park M³odzie¿owy w ¦widnicy bêdzie miejscem plenerowych koncertów.
Archiwum
Szukaj w newsach:
Szukaj po czasie emisji:
| Czerwiec 2026 |
| Po |
Wt |
Sr |
Cz |
Pi |
So |
Ni |
|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
| 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
| 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
| 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
| 29 | 30 | | | | | |
|