Stromizny Ksi±¿añskiego Parku Krajobrazowego to idealne warunki dla muflonów. Ssaki te zwinnie skacz± po kamieniach dostaj±c siê bez trudu w miejsca, gdzie trudno poruszaæ siê cz³owiekowi. Tu sfotografowane na stromych zboczach doliny Szczawnika.
fot. M. Szafirski
Zapraszamy do Gminy Walim, po³o¿onej w Górach Sowich. To miejsce pe³ne tajemnic, atrakcji turystycznych i czarownych widoków. Tu znajdziesz piêkno matki natury, tu bêdziesz st±paæ po ¶redniowiecznych zak±tkach Zamku Grodno, tu wejdziesz w g³±b Ziemi, aby prze¶ledziæ nierozpoznane poniemieckie Sztolnie Walimskie, tu …, tu na pewno odpoczniesz. To idealne miejsce do uprawiania ca³orocznej turystyki i aktywnego wypoczynku.
Zachêcamy do poznania historii naszych miejscowo¶ci i atrakcji. Poznajcie miejscowo¶æ Jugowice.
Jugowice to du¿a wie¶ ³añcuchowa rozci±gaj±ca wzd³u¿ malowniczej doliny rzeki Bystrzycy, pomiêdzy Górami Sowimi i Wa³brzyskimi, le¿±ca na wysoko¶ci 370-400 m n.p.m. Pierwsze wzmianki o Jugowicach pochodz± z koñca XIII wieku, kiedy jako wie¶ le¶no-rolnicza wchodzi³a w sk³ad dóbr Zamku Grodno. W pó¼niejszych wiekach rozwinê³o siê tu tkactwo cha³upnicze. W 1786 roku w miejscowo¶ci by³y: szko³a ewangelicka, dwa m³yny wodne i bielnik oraz 25 warsztatów tkackich. W 1825 roku we wsi, posiadaj±cej wtedy status wolnego so³ectwa, by³o: 69 domów, szpital, trzy bielniki i dwa magle, w roku 1840 dosz³y do tego trzy m³yny wodne.
Pod koniec XIX wieku, po upadku tkactwa cha³upniczego, w Jugowicach, le¿±cych blisko Jeziora Bystrzyckiego, nast±pi³ rozwój turystyki. Du¿y wp³yw na tê koniunkturê mia³o wybudowanie na pocz±tku XX wieku linii kolejowej ze ¦widnicy do Jedliny Zdój oraz elektrycznej tzw. Kolei Walimskiej. Tak zorganizowany transport cieszy³ siê du¿ym powodzeniem u turystów, poniewa¿ po³±czy³ Wroc³aw, ¦widnicê i Wa³brzych z centrum Gór Sowich.
Obecnie trwaj± prace na trasie kolejowej nr 285, ³±cz±cej ¦widnicê z Jedlin± Zdrojem przez Zagórze ¦l±skie i Jugowice. Projekt finansowany jest z RPO Województwa Dolno¶l±skiego. Linia ta uznawana jest za jedn± z najpiêkniejszych tras kolejowych w Polsce. Nieczynna od kilkunastu lat, jednotorowa linia 285, biegnie wzd³u¿ rzeki Bystrzycy. Na odcinku 22 km wznosi siê o ponad 200 m. W trakcie remontu odbudowanych zostanie ponad 110 obiektów in¿ynieryjnych, w tym 5 znacznych wiaduktów o d³ugo¶ci 50- 150 m. Warto podkre¶liæ, ¿e wiadukty kolejowe na tej trasie uznane s± za zabytki. W ramach prac przewidziano budowê nowych urz±dzeñ sterowania ruchem poci±gów, odtworzone zostan± przystanki, przy czym powstan± dwa nowe – w Burkatowie oraz przystanek Jedlina Centrum. Przygotowuj±c siê na uruchomienie zabytkowej linii 285, gmina Walim odrestaurowa³a zabytkowy budynek dworca w Jugowicach.
Jugowice, tak jak wszystkie miejscowo¶ci Gminy Walim, mog± pochwaliæ siê wieloma zabytkami. W¶ród nich najwa¿niejszym jest dzwonnica cmentarna, powsta³a w 1828r. Znajduje siê przy cmentarzu parafialnym w Jugowicach, ul. Brata Alberta. Odznacza siê s³upow± konstrukcj± nakryt± namiotowym dachem. Obudowana jest ceglanym obej¶ciem. Od strony cmentarza dzwonnica ma otwart± wnêkê, w której to znajduje siê o³tarz.
W zwi±zku z tym, i¿ w Jugowicach znajdowa³a siê filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, to w³a¶nie tu zaczyna siê czarny Szlak Martyrologii, prowadz±cy przez Kolce do G³uszycy. Z Jugowic Górnych prowadzi droga do podziemnych sztolni kompleksu RIESE – „W³odarz”, a tak¿e szlaki turystyczne na Wielk± i Ma³± Sowê oraz inne atrakcyjne miejsca w Górach Sowich i Wa³brzyskich.
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
:: Kwiecieñ w Wa³brzychu
Jak spêdziæ czas wolny w Wa³brzychu? W miesi±cu kwietniu zaplanowano szereg ciekawych wydarzeñ.
:: Zielone projekty mieszkañców Dzier¿oniowa - do realizacji
G³osowanie w ramach Zielonego Bud¿etu Dzier¿oniowa 2025 nie bêdzie konieczne – wszystkie pozytywnie zweryfikowane wnioski zostan± zrealizowane. Miasto ma na to 500 tys. z³. Za tê kwotê uda siê wykonaæ jeden du¿y i piêæ ¶rednich projektów, z którymi wyst±pili dzier¿oniowianie.
:: Czysty Zielony Wa³brzych - wielka akcja sprz±tania miasta
Wa³brzych szykuje siê na wielk± wiosenn± mobilizacjê! Ju¿ 12 kwietnia 2025 roku mieszkañcy miasta po³±cz± si³y w ramach akcji „Czysty, zielony Wa³brzych”, by wspólnie zadbaæ o czysto¶æ i estetykê swojego otoczenia. Start zaplanowany jest na godzinê 9:30, a dzia³ania bêd± odbywaæ siê równocze¶nie w ró¿nych czê¶ciach miasta. To nie tylko szansa na uporz±dkowanie przestrzeni publicznej, ale te¿ doskona³a okazja do s±siedzkiej integracji i realnego wp³ywu na wygl±d Wa³brzycha.
:: Do³±cz do Rady Sportu w ¦widnicy. Trwa nabór kandydatów
Rada Sportu w ¦widnicy, dzia³aj±ca od 2015 roku, rozpoczyna swoj± czwart± kadencjê. Jako cia³o doradcze wspiera rozwój sportu i kultury fizycznej w mie¶cie. To doskona³a okazja, by aktywnie w³±czyæ siê w tworzenie przysz³o¶ci sportu w ¦widnicy.
:: Uporz±dkujemy brzegi Bystrzycy
¦widnica ponownie przejmie obowi±zek utrzymania i konserwacji brzegów rzeki Bystrzycy, potoku Witoszówka oraz zbiornika wodnego „Witoszówka I” w Parku Centralnym. Miejscy radni podjêli uchwa³ê w sprawie podpisania porozumienia z Pañstwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, zarz±dc± tych terenów. Dziêki tej umowie miasto bêdzie w tym roku realizowaæ prace porz±dkowe i konserwacyjne, które poprawi± estetykê i stan techniczny tych obszarów.