Grabarze wykopali w Wojcieszowie bañkê pe³n± starych marek i fenigów
Monety przele¿a³y w ziemi pó³ wieku. Jest ich kilka tysiêcy, najstarsza z 1875 roku. Na rewersach swastyki, napisy „Gott mit uns”, symbole III Rzeszy. Banknoty zd±¿y³y zgniæ od wilgoci.
Skarb znaleziono w czwartek. O dwunastej mia³ byæ pogrzeb. Dwie godziny wcze¶niej szpadle grabarzy kopi±cych pospiesznie dó³ na trumnê zachrzê¶ci³y o metal. W ziemi, zaledwie 25 centymetrów pod powierzchni±, le¿a³a na wpó³ z¿arta przez rdzê bañka na mleko. W ¶rodku by³y oblepione b³otem pieni±dze.
Les³aw Rybij, kierownik Zak³adu Gospodarki Komunalnej w Wojcieszowie, zamkn±³ skarb na klucz i kaza³ pilnowaæ do czasu przyjazdu policji. Powiadomi³ burmistrza o znalezisku, a ten zadzwoni³ do komendy.
Ju¿ pó³ godziny pó¼niej na cmentarzu pojawili siê policjanci. Do pó¼nej nocy czy¶cili i segregowali monety. Jest ich kilka tysiêcy.
– To niemieckie marki i fenigi z okresu od 1875 roku do wybuchu II wojny ¶wiatowej – pokazuje skarb Piotr Klimaszewski, rzecznik prasowy z³otoryjskiej policji. – Te, które zosta³y wybite w srebrze, zachowa³y siê stosunkowo dobrze, w odró¿nieniu od monet zrobionych z mniej szlachetnych metali.
W bañce by³y te¿ prawdopodobnie ukryte banknoty, ale woda, która przez skorodowane ¶cianki dosta³a siê do wnêtrza, zniszczy³a je bezpowrotnie. Znaleziono te¿ kilkana¶cie sztuæców i dwie broszki.
W przysz³ym tygodniu wojcieszowskie znalezisko obejrzy konserwator zabytków. Na razie nie wiadomo, jak± warto¶æ maj± monety z bañki.
– W miejscu, w którym je odkopano, by³ ewangelicki cmentarz – opowiada Leszek Rybij. – Przypuszczam, ¿e jaki¶ Niemiec, wyje¿d¿aj±c po wojnie na Zachód, wrzuci³ kosztowno¶ci do rodzinnego grobowca. Monety wa¿y³y zbyt wiele, by targaæ je ze sob± przez granicê.
Ich w³a¶ciciel faktycznie móg³ mieæ nadziejê, ¿e gdy sytuacja siê uspokoi, bêdzie móg³ wróciæ po skarb. Póki istnia³a PRL, nie by³o to jednak takie proste.
Poewangelicki cmentarz przetrwa³ do pocz±tku lat osiemdziesi±tych. Nieu¿ywany. Potem spychaczami wyrównano teren. Dziw, ¿e wówczas nie natkniêto siê na bañkê pe³n± pieniêdzy. Od 1982 roku znów chowa siê tu ludzi.
Piotr Kanikowski - S³owo Polskie Gazeta Wroc³awska
¼ród³o wiadomo¶ci | walbrzych.naszemiasto.pl
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
:: Nowe godziny pracy PSZOK Boguszów-Gorce
Informujemy, ¿e od dnia 1 lipca 2025 roku obowi±zywaæ bêd± nowe godziny otwarcia Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Boguszowie-Gorcach
:: Zakoñczy³a siê przebudowa drogi i mostu w Zagórzu ¦l±skim
Zakoñczono przebudowê drogi gminnej i mostu w obrêbie dzia³ek 393, 282 oraz potoku „C” w Zagórzu ¦l±skim. Inwestycja zosta³a zrealizowana w ramach Funduszu Rozwoju Dróg 2024.
:: Rekrutacja na stanowisko obs³ugi parkingu i utrzymania porz±dku
Burmistrz Miasta Jedlina-Zdrój og³asza nabór na stanowisko osoby odpowiedzialnej za utrzymanie czysto¶ci i porz±dku na terenach parkingowych przy ul. K³odzkiej oraz za obs³ugê systemu parkingowego i pobór op³at.
:: Letnie emocje w zabytkowych murach - pierwszy wernisa¿ w Pa³acu Jedlinka za nami
W pi±tkowy wieczór 20 czerwca Pa³ac Jedlinka w Jedlinie-Zdroju zamieni³ siê w przestrzeñ sztuki, spotkañ i filmowych wra¿eñ.
:: Ko¶cielny zegar znów bêdzie odmierza³ up³yw czasu
Zegar na wie¿y ko¶cio³a Aposto³ów Piotra i Paw³a w Kamiennej Górze znów bêdzie odmierza³ up³yw czasu. Na wie¿ê wróci³y odnowione tarcze zabytkowego mechanizmu oraz wskazówki. Miasto Kamienna Góra wspar³o renowacjê kwot± 25 tys. z³.