Dolny ¦l±sk to prawdziwa per³a przyrodnicza. W niezwykle atrakcyjnych turystycznie Sudetach, obok malowniczych Karkonoszy, kryj±cych w sobie wiêcej przyrodniczych cudów, ni¿ kilkakrotnie wiêksze i wy¿sze Tatry, znajduj± siê Góry Sto³owe z fantastycznymi labiryntami skalnymi i formacjami z piaskowca o najrozmaitszych kszta³tach.
Prawdziwym rajem na ziemi dla pasjonatów ornitologii s± Stawy Milickie i Przemkowskie, obfituj±ce w unikatowe, w wiêkszo¶ci chronione, gatunki ptaków. Ka¿dego bez w±tpienia zachwyci pó³dzika przyroda prastarych Borów Dolno¶l±skich czy bogactwo krajobrazów najwiêkszych tu kotlin: k³odzkiej i jeleniogórskiej. Na szczególn± uwagê zas³uguje równie¿ najpiêkniejszy podziemny skarb tej krainy – Jaskinia Nied¼wiedzia w Kletnie.
Je¶li dodaæ do wizerunku tych ziem najwiêksz± w Polsce ilo¶æ leczniczych zdrojów, s³yn±cych ze znakomitych wód i przewa¿nie ³agodnego, ciep³ego klimatu, to otrzymamy prawdziw± oazê dla ³akn±cych wytchnienia turystów. Przed wiekami ca³y teren Dolnego ¦l±ska porasta³y gêste lasy. W okresie br±zu zaczê³y one ustêpowaæ polom uprawnym, które z czasem zdominowa³y krajobraz. Dzisiaj rolnictwo jest jedn± z dominuj±cych ga³êzi gospodarki, a pola uprawne zajmuj± blisko 60% powierzchni Dolnego ¦l±ska. Mimo to zachowa³o siê wiele fragmentów terenu, które chronione s± w ramach parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody.
W Sudetach utworzone zosta³y dwa parki narodowe, które obejmuj± najciekawsze i najcenniejsze fragmenty tych gór: Karkonosze i Góry Sto³owe. Znacznie wiêcej jest parków krajobrazowych, które rozsiane s± po ca³ym terenie, a do najczê¶ciej odwiedzanych nale¿± Przemkowski, Dolina Baryczy (oba odwiedzane najchêtniej przez mi³o¶ników ptaków, które na tutejszych stawach maj± swoje siedliska), a tak¿e parki po³o¿one w górach: Che³my, Rudawski, ¦nie¿nicki, Góry Sowie, Sudety Wa³brzyskie, ¦lê¿añski. Nie sposób wymieniæ wszystkich rezerwatów przyrody, natomiast warto wspomnieæ, ¿e jest w nich chroniona nie tylko przyroda o¿ywiona, ale i nieo¿ywiona.
Podczas wêdrówek mo¿na napotkaæ znakowane ¶cie¿ki turystyczne, które dodatkowo zaopatrzone s± w tablice pogl±dowe. S± to na przyk³ad ilustrowane opisy przedstawicieli fauny i flory, zjawisk geologicznych, czy ciekawych obiektów. W informacjach turystycznych warto z kolei zapytaæ o foldery zawieraj±ce wiedzê na temat poszczególnych ¶cie¿ek dydaktycznych.
(Szela) [30 minut]
Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. Redakcja portalu Twoje Sudety nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii.
Redakcja portalu zastrzega, ¿e w komentarzach i opiniach nie
mog± znale¼æ siê tre¶ci reklamuj±ce przedsiêbiorców, ich dzia³alno¶æ lub
oferowane przez nich towary i us³ugi; nie mog± siê te¿ znale¼æ tre¶ci
zabronione przez prawo, wulgarne, obra¼liwie, naruszaj±ce zasady wspó³¿ycia
spo³ecznego, naruszaj±ce prawa Redakcji lub innych osób - w przypadku
pojawienia sie takich opinii bêd± one przeredagowane, ich tre¶æ skrócona lub usuniêta.
:: Zapraszamy Pañstwa do udzia³u w Festiwalu Uzale¿nionych od ¿ycia!
To wyj±tkowe i niecodzienne wydarzenie odbêdzie siê w dniach 25-26.09.2023 r. w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wa³brzychu. Bêdzie to I edycja dwudniowego „Festiwalu Uzale¿nionych od ¯ycia” organizowanego przez Miejski O¶rodek Pomocy Spo³ecznej.
:: Boisko w Grzmi±cej w budowie
Wie¶ Grzmi±ca rozwija siê. W³a¶nie ruszy³a budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego, który zapewni mieszkañcom aktywny wypoczynek. Obecnie powstaje boisko do koszykówki.
:: W G³uszycy powstanie prawie 30 mieszkañ komunalnych
Z przyjemno¶ci± informujemy Mieszkañców Gminy, ¿e wystartowa³a procedura maj±ca na celu, uzyskanie pozwolenia na budowê Budynku Mieszkalnego Wielorodzinnego przy ulicy Dolnej w G³uszycy.
:: W Kamd¿a Bike Parku zakoñczy³a siê budowa trasy „Pompon”
W Kamd¿a Bike Parku zakoñczy³a siê budowa ³atwej trasy rowerowej „Pompon”. Oficjalnie otwarto j± w minion± sobotê.
:: Srebrne malowanie
Wyj±tkowa wystawa „Srebrne malowanie” odbêdzie siê 20 sierpnia o godzinie 15.00 w Galerii na Piêtrze Wa³brzyskiego O¶rodka Kultury na terenie Starej Kopalni. Ekspozycja jest organizowana z okazji jubileuszu dwudziestolecia istnienia Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, bêdzie to podró¿ przez dwie dekady artystycznego dorobku uczestników warsztatów malarskich.